emigracja

Artykuły - Emigracja (173)

 • Twoje dane jadą na emigrację. Jakie są tego skutki?

  Twoje dane jadą na emigrację. Jakie są tego skutki?

  Suwerenność musi kosztować i to niemało. Ale niekoniecznie zdecydują o niej w przyszłości najtęższe haubice, czołgi czy nawet F-16. Przesądzą o niej dane - oraz to, gdzie są i kto z nich może korzystać. Zastanawiasz się, gdzie się podziały twoje dane? To znaczy, że myślisz o swojej suwerenności. A może nawet o suwerenności Europy.
 • Polacy chcą emigrować! Winna pandemia?

  Polacy chcą emigrować! Winna pandemia?

  Blisko 18 proc. Polaków powyżej 18 roku życia rozważa emigrację zarobkową w ciągu najbliższego roku. To dwa razy więcej niż lipcu 2020.
 • Gojdź apeluje do Polaków, by wyjeżdżali z Polski

  Gojdź apeluje do Polaków, by wyjeżdżali z Polski

  ​Znany lekarz medycyny estetycznej nie ukrywa, że jest zbulwersowany wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Jak podkreśla, jest mu wstyd też przed swoimi znajomymi z zagranicy, że takie kontrowersyjne decyzje zapadają w kraju członkowskim UE. Jego zdaniem to powrót do średniowiecza. Lekarz solidaryzuje się więc z kobietami, które straciły poczucie bezpieczeństwa, i całym sercem wspiera te, które mają odwagę wyjść na ulicę i walczyć o swoje prawa.
 • Cudzoziemcy masowo napływają do Polski. I pracują legalnie

  Cudzoziemcy masowo napływają do Polski. I pracują legalnie

  Na koniec września w polskim systemie ubezpieczeń społecznych było ubezpieczonych 689 tys. obcokrajowców, o 19 tys. więcej niż w lutym. - To skala nienotowana w naszej historii - mówi Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.
 • Randstad: 24 proc. Polaków rozważa emigrację zarobkową

  Randstad: 24 proc. Polaków rozważa emigrację zarobkową

  ​24 proc. Polaków rozważa wyjazd do pracy za granicę w ciągu najbliższego roku; taką opcję najczęściej biorą pod uwagę osoby do 29. roku życia - wynika z badania firmy Randstad. Powodami, dla których Polacy rozważają wyjazd za granicę, są lepsze zarobki i warunki pracy.
 • Emigracja Malcolma XD: Trudna droga do UK

  Emigracja Malcolma XD: Trudna droga do UK

  Pasta to albo makaron, albo internetowa kopiujwklejka. Przed wami literacki debiut najsłynniejszego polskiego paściarza, Malcolma XD! Jego pierwsza książka "Emigracja" właśnie trafiła do księgarń.
 • Polacy na emigracji przysyłają mniej pieniędzy. Nie myślą o powrocie

  Polacy na emigracji przysyłają mniej pieniędzy. Nie myślą o powrocie

  Polacy pracujący za granicą przekazali w ubiegłym roku do naszego kraju 15,5 mld zł. To najmniejsza kwota od 2005 r.
 • Sprowadźmy Polaków z Brazylii

  Sprowadźmy Polaków z Brazylii

  Co czwarta osoba narodowości polskiej nie mieszka w Polsce. Jednym z największych ośrodków polonijnych na świecie jest Brazylia, gdzie według różnych szacunków znajduje się od 1,5 do 3 milionów Polaków. Są oni głównie potomkami emigrantów z drugiej połowy XIX wieku.
 • Rozmiar i kierunkach emigracji z Polski w latach 2004-2017

  Rozmiar i kierunkach emigracji z Polski w latach 2004-2017

  Główny Urząd Statystyczny jak co roku prezentuje szacunek liczby mieszkańców Polski przebywających czasowo za granicą (tzw. zasoby imigracyjne Polaków w innych krajach). Pierwszy szacunek uwzględniający lata 2004-2006 został opublikowany w październiku 2007 r., następne - w kolejnych latach 2008-2017. Prezentowany szacunek przedstawia liczbę emigrantów z Polski przebywających czasowo za granicą - według stanu w końcu każdego roku (w okresie 2004-2005 i 2010-2017).
 • Polscy emigranci pojadą pracować do krajów skandynawskich

  Polscy emigranci pojadą pracować do krajów skandynawskich

  Nadchodzący brexit znacząco zmienia preferencje Polaków, którzy chcieliby wyjechać do pracy za granicę. Obecnie jedynie 3 proc. z nich rozważa emigrację na Wyspy Brytyjskie.

Filmy - Emigracja (10)

 • Coraz chętniej wybieramy pracę w kraju zamiast emigrować

  Wynagrodzenia rosną szybko. Sytuacja na runku pracy jest korzystna dla pracowników. Mniej Polaków myśli o emigracji zarobkowej. - 40 proc. badanych Polaków ocenia, że ma atrakcyjną pracę w Polsce, to o 5 proc. więcej niż rok wcześniej - mówi w rozmowie z MarketNews24 Andrzej Kubisiak, dyrektor Zespołu Analiz i Komunikacji Work Service SA. -3/4 Polaków nie ma w planach emigracji zarobkowej.Dla 14 proc. badanych znajomość języka obcego jest barierą zniechęcającą do emigracji zarobkowej. Tylko 5 proc. planujących wyjazd obawia się, że będą źle traktowani jako cudzoziemcy.
 • Młodzi Bułgarzy wracają z emigracji

  Po zebranych w Europie Zachodniej doświadczeniach, młodzi Bułgarzy wracają do swojej ojczyzny. Widzą dla siebie tu większe szanse na realizację zawodowych ambicji.
 • Masowa ucieczka z wiosek. Czym to grozi?

  Wietnamskie miasta rosną w siłę. Każdego roku dziesiątki tysięcy osób opuszcza rodzinne wsie i przeprowadza się do dużych ośrodków miejskich w poszukiwaniu lepszych perspektyw. - Życie na wsi jest zbyt trudne, nie zarabia się wiele, a przecież praca w polu jest ciężka – żali się Le Van Mung, elektryk. Ale życie w mieście też nie należy do najłatwiejszych. Większość nowych mieszkańców miast pracuje za niskie stawki na budowie albo w fabrykach. - Ludność napływowa napędza urbanizację, industrializację i wzrost gospodarczy kraju, bo reprezentuje liczną, młodą i energiczną grupę roboczą – tłumaczy socjolog Dang Nguyen Anh. Niestety zakorkowane ulice i problemy z dostępem do bieżącej wody świadczą o tym, że rozwój infrastruktury nie dotrzymuje kroku intensywnej urbanizacji, władze przekonują, że cieszą się z rozrostu miast.
 • Mieszkańcy Kosowa uciekają przed biedą

  To europejski trzeci świat. Mieszkania w rozpadających się lepiankach, kloaki obite dechami, brak bieżącej wody w całej wiosce. Młodzi chcą stamtąd jak najszybciej uciec, ich celem są głównie Niemcy. Tereny Kosowa kryją w sobie wielkie bogactwa, znajdują się tam największe w Europie złoża srebra. Kiedyś to mieszkańcy Niemiec napływali w tamte regiony. Jednak przez konflikt z Serbią wydobycie w kopalniach ustało.