emigracja

Artykuły - Emigracja (169)

 • Randstad: 24 proc. Polaków rozważa emigrację zarobkową

  Randstad: 24 proc. Polaków rozważa emigrację zarobkową

  ​24 proc. Polaków rozważa wyjazd do pracy za granicę w ciągu najbliższego roku; taką opcję najczęściej biorą pod uwagę osoby do 29. roku życia - wynika z badania firmy Randstad. Powodami, dla których Polacy rozważają wyjazd za granicę, są lepsze zarobki i warunki pracy.
 • Emigracja Malcolma XD: Trudna droga do UK

  Emigracja Malcolma XD: Trudna droga do UK

  Pasta to albo makaron, albo internetowa kopiujwklejka. Przed wami literacki debiut najsłynniejszego polskiego paściarza, Malcolma XD! Jego pierwsza książka "Emigracja" właśnie trafiła do księgarń.
 • Polacy na emigracji przysyłają mniej pieniędzy. Nie myślą o powrocie

  Polacy na emigracji przysyłają mniej pieniędzy. Nie myślą o powrocie

  Polacy pracujący za granicą przekazali w ubiegłym roku do naszego kraju 15,5 mld zł. To najmniejsza kwota od 2005 r.
 • Sprowadźmy Polaków z Brazylii

  Sprowadźmy Polaków z Brazylii

  Co czwarta osoba narodowości polskiej nie mieszka w Polsce. Jednym z największych ośrodków polonijnych na świecie jest Brazylia, gdzie według różnych szacunków znajduje się od 1,5 do 3 milionów Polaków. Są oni głównie potomkami emigrantów z drugiej połowy XIX wieku.
 • Rozmiar i kierunkach emigracji z Polski w latach 2004-2017

  Rozmiar i kierunkach emigracji z Polski w latach 2004-2017

  Główny Urząd Statystyczny jak co roku prezentuje szacunek liczby mieszkańców Polski przebywających czasowo za granicą (tzw. zasoby imigracyjne Polaków w innych krajach). Pierwszy szacunek uwzględniający lata 2004-2006 został opublikowany w październiku 2007 r., następne - w kolejnych latach 2008-2017. Prezentowany szacunek przedstawia liczbę emigrantów z Polski przebywających czasowo za granicą - według stanu w końcu każdego roku (w okresie 2004-2005 i 2010-2017).
 • Polscy emigranci pojadą pracować do krajów skandynawskich

  Polscy emigranci pojadą pracować do krajów skandynawskich

  Nadchodzący brexit znacząco zmienia preferencje Polaków, którzy chcieliby wyjechać do pracy za granicę. Obecnie jedynie 3 proc. z nich rozważa emigrację na Wyspy Brytyjskie.
 • Pracujący studenci to już norma

  Pracujący studenci to już norma

  Większość (ponad 80 proc.) studentów podejmuje pracę nie przerywając nauki! Pracujący student to już norma, a podział na studia dla pracujących i niepracujących już dawno został porzucony. Warto dodać, że co trzeci student chciałby - po zakończeniu nauki - wyjechać z Polski do pracy za granicą.
 • Rodacy z Anglii rozluźniają więzy z ojczyzną: Przysyłają coraz mniej pieniędzy

  Rodacy z Anglii rozluźniają więzy z ojczyzną: Przysyłają coraz mniej pieniędzy

  W pierwszym kwartale tego roku Polacy pracujący za granicą przesłali do kraju 3,7 mld zł. To o 204 mln zł mniej niż przed rokiem - wynika z danych, jakie otrzymaliśmy z NBP.
 • Brytyjczycy będą teraz rejestrować Polaków

  Brytyjczycy będą teraz rejestrować Polaków

  - Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes napisała w komentarzu dla PAP, że ma nadzieję, iż przedstawione wczoraj szczegóły procesu rejestracji obywateli UE "upewnią Polaków i ich rodziny, że nadal mogą żyć w Wielkiej Brytanii" po brexicie. Opłaty administracyjne - to 65 funtów dla osoby dorosłej i 32,50 funta dla dziecka.
 • Milion bezcennych Ukraińców w Polsce

  Milion bezcennych Ukraińców w Polsce

  W Polsce pracuje prawdopodobnie ponad milion Ukraińców. Tylko jedna trzecia opłaca składki ZUS, zwykle wykonując proste prace fizyczne. Przyjeżdżają chętnie, ale nie zamierzają pozostawać na stałe. Dla naszej gospodarki są jednak bezcenni.

Filmy - Emigracja (12)

 • Powrót do kraju z emigracji. Czy musi być trudny?

  Jakie są powody powrotu Polaków do ojczyzny? Z czym muszą się zmierzyć po powrocie? Jowita Wójcik-Zielińska i Aneta Leszczyńska opowiedziały, co było powodem ich powrotu z Anglii. – Mając teoretycznie wszystko, zawsze czegoś brakowało, brakowało polskości – powiedziała Jowita Wójcik-Zielińska. – Też Brexit miał bardzo duży wpływ na tę decyzję – dodała Aneta Leszczyńska. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Coraz chętniej wybieramy pracę w kraju zamiast emigrować

  Wynagrodzenia rosną szybko. Sytuacja na runku pracy jest korzystna dla pracowników. Mniej Polaków myśli o emigracji zarobkowej. - 40 proc. badanych Polaków ocenia, że ma atrakcyjną pracę w Polsce, to o 5 proc. więcej niż rok wcześniej - mówi w rozmowie z MarketNews24 Andrzej Kubisiak, dyrektor Zespołu Analiz i Komunikacji Work Service SA. -3/4 Polaków nie ma w planach emigracji zarobkowej.Dla 14 proc. badanych znajomość języka obcego jest barierą zniechęcającą do emigracji zarobkowej. Tylko 5 proc. planujących wyjazd obawia się, że będą źle traktowani jako cudzoziemcy.
 • Młodzi Bułgarzy wracają z emigracji

  Po zebranych w Europie Zachodniej doświadczeniach, młodzi Bułgarzy wracają do swojej ojczyzny. Widzą dla siebie tu większe szanse na realizację zawodowych ambicji.
 • Masowa ucieczka z wiosek. Czym to grozi?

  Wietnamskie miasta rosną w siłę. Każdego roku dziesiątki tysięcy osób opuszcza rodzinne wsie i przeprowadza się do dużych ośrodków miejskich w poszukiwaniu lepszych perspektyw. - Życie na wsi jest zbyt trudne, nie zarabia się wiele, a przecież praca w polu jest ciężka – żali się Le Van Mung, elektryk. Ale życie w mieście też nie należy do najłatwiejszych. Większość nowych mieszkańców miast pracuje za niskie stawki na budowie albo w fabrykach. - Ludność napływowa napędza urbanizację, industrializację i wzrost gospodarczy kraju, bo reprezentuje liczną, młodą i energiczną grupę roboczą – tłumaczy socjolog Dang Nguyen Anh. Niestety zakorkowane ulice i problemy z dostępem do bieżącej wody świadczą o tym, że rozwój infrastruktury nie dotrzymuje kroku intensywnej urbanizacji, władze przekonują, że cieszą się z rozrostu miast.