Emerytury z OFE

Artykuły - Emerytury z OFE (69)

 • Marek Góra: ZUS czy IKE? Każdy wybór jest zły

  Marek Góra: ZUS czy IKE? Każdy wybór jest zły

  Profesor Marek Góra, współtwórca reformy emerytalnej z 1999 r., żałuje spodziewanej likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych. Wskazuje jednak, że nie oznacza to cofnięcia skutków tamtej reformy. - Los OFE został przesądzony już wiele lat temu - najgorsze jest jednak zburzenie percepcji całego systemu. Podważono zaufanie do systemu emerytalnego i do indywidualnego oszczędzania na przyszłość - stwierdza w rozmowie z Interią wykładowca Szkoły Głównej Handlowej. - To co najważniejsze jednak pozostało - połączenie racjonalności każdego z nas z racjonalnością całego systemu - podkreśla.
 • Paweł Borys, prezes PFR. Porządki w systemie emerytalnym

  Paweł Borys, prezes PFR. Porządki w systemie emerytalnym

  Wiek emerytalny to prawo, a nie obowiązek. Jego podniesienie też by nie wystarczyło, więc dodatkowe oszczędności są konieczne. Dziś - z punktu widzenia zaufania społecznego - najważniejsza jest stabilność trzeciego filara, czyli prywatnych oszczędności emerytalnych - deklaruje Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju w rozmowie z Moniką Krześniak-Sajewicz.
 • Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) - zasady działania programu

  Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) - zasady działania programu

  PPK będą obowiązkowe dla każdego pracodawcy, który zatrudnia co najmniej jednego pracownika, za którego odprowadza składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do ZUS.Z obowiązku utworzenia PPK zwalnia prowadzenie Pracowniczego Programu Emerytalnego (PPE) i opłacanie składki podstawowej na rzecz zatrudnionego w wysokości minimum 3,5% wynagrodzenia. Program ma dotyczyć, według szacunków rządu, ok. 11,5 mln pracowników i zapewnia dodatkowe oszczędności dla przyszłych emerytów, po ukończeniu przez nich 60. roku życia.
 • Wypłata środków z PPK będzie możliwa - Nowak

  Wypłata środków z PPK będzie możliwa - Nowak

  Polityka inwestycyjna w ramach PPK będzie doprecyzowana w rozporządzeniach wykonawczych - zapowiedział PAP Biznes wiceminister finansów Piotr Nowak. Wypłata środków z PPK w formie tzw. renty dożywotniej będzie możliwa. Może być też wypłacona jednorazowo, ale tylko w 25 proc., reszta tj. 75 proc. po opodatkowaniu tych środków podatkiem od zysków kapitałowych.
 • Będzie górny limit składek na PPK?

  Będzie górny limit składek na PPK?

  Wprowadzenie górnego limitu składek na PPK np. na poziomie drugiego progu podatkowego mogłoby być słuszne, ze względu na to, że osoby lepiej zarabiające są w stanie lepiej zabezpieczyć dochody po zakończeniu pracy - wynika z opinii MRPiPS do projektu ustawy o PPK.
 • Luty przerwał dobrą passę funduszy emerytalnych, straciły one prawie 9,5 mld zł

  Luty przerwał dobrą passę funduszy emerytalnych, straciły one prawie 9,5 mld zł

  W lutym wszystkie OFE doświadczyły ujemnych stóp zwrotu - średnio straciły -5,2%. Zarządzający funduszami emerytalnymi szykują portfele do zmian w OFE. Spora przecena akcji spowodowała, ze z kont przyszłych emerytów wyparowało -9,5 mld zł.
 • Jakie opłaty funduszy przystępujących do PPK?

  Jakie opłaty funduszy przystępujących do PPK?

  Opłaty ze strony funduszy przystępujących do PPK będą niższe niż zapisano w projekcie - zapowiedziała Biznes Katarzyna Przewalska z MF. W ubiegłym tygodniu ministerstwo przedstawiło projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych, tj. nowym elemencie systemu emerytalnego. Planowo, PPK wejdą w życie od początku 2019 r. i obejmą ponad 11 mln osób.
 • Pracownicze Plany Kapitałowe będą kosztować miliardy złotych

  Pracownicze Plany Kapitałowe będą kosztować miliardy złotych

  Do wykazu prac legislacyjnych rządu trafił wczoraj projekt ustawy o Pracowniczych Programach Kapitałowych. Ci, którzy będą w nich oszczędzać, mogą liczyć na państwowe dopłaty. W komunikacie Ministerstwo Finansów informuje, że państwo zafunduje oszczędzającym 250 złotych opłaty powitalnej oraz 240 złotych co roku.
 • Rząd chce zachęcić Polaków do odkładania na emerytury

  Rząd chce zachęcić Polaków do odkładania na emerytury

  Rząd planuje reformę emerytalną, która zakłada zlikwidowanie OFE i przeniesienie zgromadzonych w nich środków do III filaru oraz utworzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych, aby zachęcić Polaków do oszczędzania. Na powitanie udziału w nowym systemie każdy pracownik dostanie 250 złotych!
 • Prezes ZUS przekazała wnioski z przeglądu emerytalnego

  Prezes ZUS przekazała wnioski z przeglądu emerytalnego

  Wyniki przeglądu emerytalnego przeprowadzonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i wnioski po tym przeglądzie zostały przekazane do resortu rodziny i pracy - zapowiedziała PAP prezes Zakładu prof. Gertruda Uścińska. Zgodnie z propozycjami rekomendacji ZUS miałby się stać jedyną instytucją odpowiedzialną za wszystkie rodzaje ubezpieczeń społecznych.

Filmy - Emerytury z OFE (6)

 • Czy zmiany w systemie emerytalnym spowodują wzrost oszczędności Polaków

  Oszczędności gospodarstw domowych mamy niskie, a przed nami coraz niższe emerytury. Czy zmienią to Pracownicze Plany Kapitałowe? Na pewno będzie to obciążeniem finansowym dla pracowników i przedsiębiorców. Jednak jest cena, którą trzeba zapłacić za obniżenie wieku emerytalnego.
 • OFE już ponad rok czekają na wyrok Trybunału Konstytucyjnego

  Liczę na to, że Trybunał Konstytucyjny zgodzi się co do każdego z postawionych zarzutów. Ale to, co wydaje mi się najlepiej uargumentowane, to przede wszystkim zakaz reklamy niespotykany wcześniej w takim wymiarze ani w Polsce, ani na świecie, który narusza chociażby zasadę konkurencji i wolnej gospodarki. Po drugie, na pewno bardzo ważne jest pytanie postawione przez panią Rzecznik Praw Obywatelskich dotyczące samego przeniesienia i umorzenia 51,5 proc. aktywów – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.
 • Przepisy o OFE nie zachęcą do odkładania na emeryturę

  W uzasadnieniu do ustawy o zmianie warunków funkcjonowania otwartych funduszy emerytalnych jako jedno z wyjaśnień do jej wprowadzenia, pojawia się konieczność dobrowolnego oszczędzania. Natomiast dziwnym trafem ustawodawca ograniczył ją wyłącznie do Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego i tylko temu produktowi inwestycyjnemu poświęca uwagę. Wprowadza tzw. stałą stawkę podatku dochodowego od wypłaty z IKZE w wysokości 10 proc. – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Krzysztof Nowak z firmy doradczej Mercer Polska.
 • FOR: Konsultacje ws. zmian w OFE nieprawidłowe

  Konsultacje społeczne nad raportem "Przegląd funkcjonowania systemu emerytalnego" nie przebiegały w zgodzie ani z regulaminem pracy Rady Ministrów, ani z dokumentem "Propozycja Kodeksu Konsultacji", który powstał pod patronatem resortu administracji i cyfryzacji – podkreśla Marek Tatała, ekonomista, ekspert z Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju. – Dlatego liczmy na to, że teraz, kiedy pojawiły się bardziej konkretne propozycje rządowe, po pierwsze pojawi się oficjalny dokument przyjęty przez Radę Ministrów, a po drugie, faktycznie dojdzie do konsultacji społecznych.