emerytury i renty

Artykuły - Emerytury i renty (96)

 • ​PPK zarobiły 180 mln zł - Analizy.pl

  ​PPK zarobiły 180 mln zł - Analizy.pl

  W listopadzie wynik za zarządzanie funduszami w ramach PPK powiększył stan ich aktywów o 180 mln zł - poinformowały Analizy. pl w raporcie podsumowującym miesiąc na rynku Pracowniczych Planów Kapitałowych.
 • Rząd przyjął nowelizację ustawy o emeryturach i rentach

  Rząd przyjął nowelizację ustawy o emeryturach i rentach

  Rząd przyjął nowelizację ustawy o emeryturach i rentach. W przyszłym roku emeryci i renciści otrzymają podwyżki. Świadczenia wzrosną o niemal cztery procent, ale nie mniej niż 50 złotych. Waloryzacja rent wyniesie co najmniej 37,50 zł, a częściowej emerytury 25 złotych. Podwyżki mają wejść w życie od 1 marca.
 • Waloryzacja emerytur 2021. Polscy seniorzy dostaną podwyżkę

  Waloryzacja emerytur 2021. Polscy seniorzy dostaną podwyżkę

  Polscy seniorzy mogą liczyć na podwyżkę emerytur i rent. W przyszłym roku wszystkie emerytury i renty będą wyższe o co najmniej 50 złotych, a najniższe świadczenia wyniosą 1250 złotych.
 • Te grupy będą mieć drastycznie niskie emerytury!

  Te grupy będą mieć drastycznie niskie emerytury!

  Zderzenie przyszłych emerytów z rzeczywistością będzie bardzo bolesne. Polacy mają wysokie oczekiwania co do swoich przyszłych świadczeń, a będą musieli przeżyć za zaledwie 25-30 proc. wcześniejszej pensji. I to nie wszyscy, bo samozatrudnieni i gros kobiet dostanie jeszcze niższe emerytury.
 • Emeryturę niższą niż minimalną pobiera już ponad 333 tysiące osób

  Emeryturę niższą niż minimalną pobiera już ponad 333 tysiące osób

  Najnowsze dane ZUS potwierdzają zasadność tych ostrzeżeń. Wynika z nich, że po marcowej waloryzacji w bieżącym roku emeryturę niższą niż minimalna pobierało ponad 333,4 tys. osób - o ponad 53,5 tys. więcej niż w marcu ubiegłego roku. Jest to nawet szybszy wzrost, niż wynikało to z prognozy FPP przedstawionej w raporcie z początku 2019 r. - która przewidywała, że przyrost liczby emerytów pozbawionych prawa do najniższej emerytury w tym roku wyniesie 43 tys.
 • Prawo.pl: Najwyższe emerytury w Polsce ma 45 osób

  Prawo.pl: Najwyższe emerytury w Polsce ma 45 osób

  Tylko cztery kobiety znalazły się w gronie emerytów otrzymujących najwyższe świadczenia w kraju. Najwyższe emerytury w Polsce (10 tys. zł brutto i powyżej) otrzymuje 45 osób.
 • Stażowe emerytury to pomysł dla 50-latków. Młodsi popracują dłużej

  Stażowe emerytury to pomysł dla 50-latków. Młodsi popracują dłużej

  Czysta emerytura stażowa nie jest dla nas. Ale gdyby połączyć ją z limitem wieku lub kapitału, to takie rozwiązanie mogłoby mieć sens. Niestety, tylko dla osób po pięćdziesiątce. Młodsze roczniki i tak z tego nie skorzystają - podobnie jak z wielu innych świadczeń.
 • ZUS: Ostatni dzień na złożenie wniosku dla kobiet

  ZUS: Ostatni dzień na złożenie wniosku dla kobiet

  Dziś ostatni dzień, kiedy kobiety urodzone w 1953 roku mogą złożyć wniosek o wznowienie postępowania w sprawie przeliczenia emerytury. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że dotyczy to kobiet, które od decyzji ZUS nie odwoływały się do sądu.
 • PPK bez limitu 30-krotności średniej pensji

  PPK bez limitu 30-krotności średniej pensji

  Projekt ustawy o systemie instytucji rozwoju oraz o zmianie niektórych innych ustaw przygotowany został przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. MPiT chce, by przy składkach na PPK nie obowiązywał limit 30-krotności, który działa przy składkach na ZUS. Resort przedsiębiorczości przygotował projekt, który ma w ekspresowym tempie, bez konsultacji społecznych przejść przez rząd.
 • FOR: Polskie państwo wydaje coraz więcej!

  FOR: Polskie państwo wydaje coraz więcej!

  Emerytury i renty, edukacja oraz służba zdrowia łącznie odpowiadają za ponad połowę wydatków państwa. Wydatki państwa to nie tylko wydatki budżetu państwa, ale także samorządów, NFZ, FUS oraz KRUS i wielu innych podmiotów. Zdaniem ekspertów z FOR, w 2017 roku "Rachunek od Państwa" na jednego mieszkańca wyniósł 21 491 zł i był o 1338 zł wyższy niż rok wcześniej lat temu.

Filmy - Emerytury i renty (3)

 • Polska ma do wyboru drastyczne obniżenie rent i emerytur lub podwyższenie podatków

  Emerytury i renty zostaną drastycznie obniżone lub podatki dla wszystkich zostaną podwyższone. Dla Polski nie ma innej alternatywy, jeżeli wiek emerytalny ma zostać obniżony, zgodnie z wyborczymi obietnicami. Podobny scenariusz mają już za sobą kraje bałtyckie. Z powodu deficytu budżetowego i długu publicznego wybrały drastyczne obniżenie rent i emerytur. W Polsce bardzo wysoki dług publiczny, określany jako dług ukryty, dotyczy ZUS.
 • Jesteśmy wyjątkowym krajem ze względu na emerytury i renty

  Wydatki na emerytury i renty odróżniają Polskę od innych państw naszego regionu Europy. W Polsce są one zdecydowanie wyższe. FOR przedstawiło najnowszy rachunek od państwa, zawierający wydatki publiczne w Polsce w 2015 r.w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Wydatki wzrosły, wynoszą 20 tys. zł na mieszkańca. W wydatkach publicznych największe to te, które są przeznaczane na renty i emerytury. Od dość powszechnych wyobrażeń odbiegają wydatki na administrację publiczną. Z wyliczeń Forum Obywatelskiego Rozwoju wynika, że do rent i emerytur budżet państwa dopłaca obciążając każdego statystycznego mieszkańca kwotą 6 tys. zł rocznie. Na kolejnych miejscach jest edukacja i służba zdrowia. Po 2 tys. zł rocznie. W porównaniu do innych państw budżet państwa dopłaca więcej do emerytur i rent. - Dzieje się tak, choć w porównaniu do Czech czy Węgier nie jesteśmy starszym społeczeństwem - mówi Aleksander Łaszek z FOR.
 • Tylko co dziesiąty Polak oszczędza na emeryturę

  Polacy w niewielkim stopniu oszczędzają na emeryturę. Częściej odkładają na czarną godzinę, nie zdając sobie jednak sprawy z tego, że czarną godziną będzie właśnie ich emerytura – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Paweł Wilkowiecki, członek zarządu Nordea PTE.