emerytura obywatelska

Artykuły - Emerytura obywatelska (27)

 • Już ponad 3 mln elektronicznych kont w ZUS

  Już ponad 3 mln elektronicznych kont w ZUS

  Już ponad 3,2 mln klientów ma zarejestrowane konta na portalu Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Można w ten sposób między innymi sprawdzić stan swoich składek, pobrać zaświadczenie czy zrobić symulację emerytury.
 • Premier o emeryturze obywatelskiej: Niczego nie należy przesądzać

  Premier o emeryturze obywatelskiej: Niczego nie należy przesądzać

  Ta dyskusja jest dopiero przed nami i niczego nie należy przesądzać - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki, pytany o możliwość ewentualnego wprowadzenia tzw. emerytury obywatelskiej. - Szanujemy dotychczasowe prawa nabyte i wszelkie rozwiązania muszą mieć akceptację społeczną - dodał.
 • Wspólne IKE dla Europejczyka

  Wspólne IKE dla Europejczyka

  Na decyzję Parlamentu Europejskiego czekają przepisy rozporządzenia, które mają ułatwić odkładanie pieniędzy na emeryturę. Wstępne porozumienie unijnych instytucji już jest.
 • Niemcy: Spór w koalicji. Chodzi o emerytury

  Niemcy: Spór w koalicji. Chodzi o emerytury

  Minister pracy RFN Hubertus Heil (SPD) chce wprowadzenia emerytur podstawowych w wysokości 900 euro (od red.: ok. 3850 zł zł; 1 euro = 4,2872 zł wg tabeli kursów średnich NBP z dn. 4.02.3019 r.). Plany spotykają się z krytyką polityków CDU.
 • Wysłanie emerytury wysokości 4 gr kosztuje 10 zł. ZUS i rząd chcą z tym skończyć

  Wysłanie emerytury wysokości 4 gr kosztuje 10 zł. ZUS i rząd chcą z tym skończyć

  Resort rodziny i pracy oraz ZUS pracują nad likwidacją świadczeń groszowych. Według naszych rozmówców problem niskich emerytur będzie narastał. Niewykluczony jest wariant poszerzania praw do emerytury minimalnej dla grupy osób z niskim kapitałem emerytalnym. Propozycje przewidują, że emeryturę bezterminowo dostanie każdy, kto w swojej karierze zawodowej przez 10 lat wpłacał składki do ZUS.
 • Emerytura obywatelska dla każdego Polaka? Ekspert nie ma wątpliwości

  Emerytura obywatelska dla każdego Polaka? Ekspert nie ma wątpliwości

  Od lat świadczenia dla seniorów są obniżane. W przyszłości będą jeszcze mniejsze, jeśli nie nastąpią radykalne zmiany. Coraz częściej wskazywane jest rozwiązanie, które obecnie obejmuje m.in. sędziów i prokuratorów. Oni nie odprowadzają składek emerytalnych, ale i tak otrzymują pieniądze po zakończeniu okresu pracy. Model ten może być zastosowany w przypadku wszystkich Polaków, na czym skorzystają głównie najbiedniejsi i kobiety wychowujące dzieci. Koncepcja taka nie przekreśla szans na pozyskiwanie dodatkowych środków na starość. To już będzie zależeć od aktywności i zaradności życiowej seniora. O emeryturze obywatelskiej w równej wysokości mówi Andrzej Sadowski, założyciel i prezydent Centrum im. Adama Smitha, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.
 • Emerytura obywatelska wchodzi bocznymi drzwiami. Składki coraz mniej istotne

  Emerytura obywatelska wchodzi bocznymi drzwiami. Składki coraz mniej istotne

  Po obniżeniu wieku emerytalnego mnożą się propozycje wprowadzenia emerytury obywatelskiej. Czyli stałej, równej kwoty wypłacanej każdemu obywatelowi po ukończeniu przez niego określonego wieku bez spełnienia żadnych warunków stażu pracy.
 • Bogatsi emeryci mają się podzielić z biedniejszymi

  Bogatsi emeryci mają się podzielić z biedniejszymi

  1470 zł - tyle miałaby wynosić emerytura obywatelska. Dostawaliby ją nawet ci, którzy nigdy nie pracowali. A osoby z wyższymi świadczeniami przekazywałyby 10 proc. pieniędzy na rzecz uboższych od siebie.
 • Programy socjalne tylko podtrzymują biedę. Prędzej niż później Polska przyjmie rozwiązania znane z Nowej Zelandii

  Programy socjalne tylko podtrzymują biedę. Prędzej niż później Polska przyjmie rozwiązania znane z Nowej Zelandii

  Jak zapewnia prezydent Centrum im. Adama Smitha, gwarantowane świadczenia emerytalne można wprowadzić w Polsce, wzorem Australii. Ale lepiej przenieść do nas system z Nowej Zelandii, który jest znacznie prostszy. Tam nie ma nawet składek zdrowotnych. Wystarcza jedynie papierowy spis wyborców, aby wypłacać emerytury.
 • Obniżka wieku emerytalnego 2017. Jak przejść na wcześniejszą emeryturę?

  Obniżka wieku emerytalnego 2017. Jak przejść na wcześniejszą emeryturę?

  Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny będzie wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Osoba, która ubiega się o emeryturę, nie musi mieć określonego stażu ubezpieczeniowego - istotne są przede wszystkim środki zgromadzone na jej koncie w ZUS. Świadczenie można otrzymać na swój wniosek lub z urzędu.

Filmy - Emerytura obywatelska (1)

 • Wprowadzenie emerytur obywatelskich: ludzie będą czuć się oszukani

  W miejsce systemu emerytalnego ZUS + KRUS + OFE liberalne Centrum im. Adama Smitha proponuje wprowadzenie nowego systemu emerytury obywatelskiej. Byłby to systemem równych emerytur w wysokości 900 zł netto miesięcznie. Nie trzeba byłoby opłacać składek emerytalnych ZUS. Dlaczego FOR ocenia, że to zły pomysł?