emerytura

Synonimy:
emerytury,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Emerytura (3031)

 • Koronawirus zmniejszy emerytury setek tysięcy Polaków

  Koronawirus zmniejszy emerytury setek tysięcy Polaków

  Kryzys związany z pandemią zmusił wiele osób do sięgnięcia po oszczędności, także te odkładane z myślą o emeryturze. Z danych KNF wynika, że w I półroczu 2020 r. aż na 242 tysiącach kont IKE i IKZE dokonano wypłat przedterminowych (osobom, które nie ukończyły jeszcze 60/65 lat).
 • Emerytalny bonus dla samozatrudnionych

  Emerytalny bonus dla samozatrudnionych

  Przyszłe emerytury osób samozatrudnionych będą drastycznie niskie, bo płacą oni minimalne składki na ZUS. Muszą więc samodzielnie oszczędzać. Od przyszłego roku dla tej grupy zostanie zwiększony limit wpłat na korzystne podatkowo Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).
 • Prezes ZUS: W Polsce przybywa stulatków

  Prezes ZUS: W Polsce przybywa stulatków

  - Z roku na rok w Polsce rośnie liczba osób, które ukończyły 100 lat. Obecnie oddziały ZUS wypłacają świadczenia honorowe dla 2,2 tys. stulatków. To o 200 więcej niż jeszcze w 2018 roku - poinformowała PAP prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.
 • Dostaje najwyższą emeryturę w Polsce. Pracował do osiemdziesiątki

  Dostaje najwyższą emeryturę w Polsce. Pracował do osiemdziesiątki

  Najwyższa emerytura wypłacana w Polsce sięga 23 tys. zł. Dostaje ją jednak mężczyzna, który bardzo długo czekał na taki luksus. Pracował przez 61 lat - aż do 81. roku życia. ZUS ostrzega, że w przyszłości świadczenia dla osób odchodzących na emeryturę w wieku ustawowym (60 i 65 lat) będą bardzo niskie w relacji do przeciętnego wynagrodzenia.
 • ​Demografia i recesja uderzają w ZUS

  ​Demografia i recesja uderzają w ZUS

  Recesja wywołana przez reakcje państwa i konsumentów na pandemię COVID-19 obnażyła problemy systemu emerytalnego, dotychczas maskowane przez dobrą koniunkturę. Według założeń budżetu na 2021 rok, dochody składkowe funduszu emerytalnego FUS w 2021 roku będą niższe o ponad 10 mld zł od zakładanych. Jednocześnie liczba emerytów i w konsekwencji wydatki na świadczenia w 2020 i 2021 roku będą rosnąć w tempie niemal niezmienionym.
 • Forum Ekonomiczne 2020. Prezes ZUS: Potrzebujemy cały czas edukowania

  Forum Ekonomiczne 2020. Prezes ZUS: Potrzebujemy cały czas edukowania

  Potrzebujemy cały czas edukowania, po co nam są dodatkowe formy oszczędzania na starość - mówiła we wtorek w Karpaczu (Dolnośląskie) prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.
 • Emeryci powinni mieć większą ochronę przed komornikiem

  Emeryci powinni mieć większą ochronę przed komornikiem

  Zadłużeni emeryci powinni mieć zagwarantowaną większą ochronę przed zajęciem komornicznym -apeluje Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i domaga się zmiany przepisów, które pomogłyby wyjść z pętli zadłużenia poprzez dodatkową, rejestrowaną pracę.
 • Stanisław Szwed dla "SE": W przyszłym roku minimalna emerytura wzrośnie do 1250 zł brutto

  Stanisław Szwed dla "SE": W przyszłym roku minimalna emerytura wzrośnie do 1250 zł brutto

  ​- W przyszłym roku minimalna emerytura wzrośnie o 50 zł i wyniesie 1250 zł brutto - powiedział w "Super Expressie" wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Filmy - Emerytura (137)

 • Starsze małżeństwo zamiast na statku odpoczywa we własnym domu

  74-letni Norma i Dave są już na emeryturze. Na swoją 53. rocznicę ślubu planowali wybrać się w 10-dniowy rejs po Oceanie Spokojnym. Plany pokrzyżował im rozprzestrzeniający się po świecie koronawirus. Na szczęście ich córka wpadła na doskonały pomysł... odtworzenia ich urlopu. Zobaczcie jaką niespodziankę zrobiła im w domu. Wygląda na to, że się udało!
 • Jak można uratować polskie emerytury

  Koszt wypłacenia trzynastej emerytury to 11 mld zł. Zapłacą za nie płatnicy innych podatków. Psujemy system emerytalny, a powinniśmy ratować, jeżeli nie chcemy, aby świadczenia były bardzo niskie, zwłaszcza dla kobiet. Co powinniśmy zrobić, aby ratować system emerytalny i nie obciążać pracujących większymi podatkami, gdy starzeje się polskie społeczeństwo, zwiększa się liczba emerytów i zmniejszać będzie się liczba pracujących?
 • Kto najwięcej straci na wprowadzeniu emerytur stażowych

  Emerytury stażowe to pomysł związków zawodowych, popierany przez prezydenta. W najgorszej sytuacji znajdą się kobiety kończące pracę zawodową, chyba że doprowadzimy do ruiny cały system emerytalny. Takie emerytury to rozwiązanie stosowane w niektórych krajach, które jest adresowane do osób nie idących na studia czyli wcześnie podejmujących pracę, a więc wcześniej tracących możliwości wykonywania ciężkiej pracy fizycznej.
 • Czy 10 tys. zł dla emeryta rozkręci polską gospodarkę?

  Obniżenie wieku emerytalnego spowodowało, że mamy bardzo młodych emerytów, a emerytury będą bardzo niskie. Polska gospodarka będzie miała z tego powodu coraz większe kłopoty, stąd powrót do pomysłu 10 tys. zł dla tych, którzy chcą pracować dłużej. Stopa bezrobocia na koniec września była bardzo niska i wynosiła 5,1 proc. Wśród powiatów i miastach na prawie powiatu była najniższa w Poznaniu (1,1 proc., Sopocie (1,3 proc.) i Warszawie (1,4 proc.), w powiecie poznańskim wynosiła 1,1 proc., a we wrocławskim 1,7 proc.