emerytura

Synonimy:
emerytury,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Emerytura (3004)

 • Praca za granicą a emerytura w Polsce

  Praca za granicą a emerytura w Polsce

  Osoby, które wiele lat temu wyemigrowały za granicę, zastanawiają się, czy będą mieć prawo do polskiej emerytury. W większości przypadków tak. W dzisiejszym artykule poruszymy wszystkie kwestie dotyczące pracy za granicą a emerytury w Polsce.
 • Emerytury pomostowe. Prawo do rekompensaty jest niepewne

  Emerytury pomostowe. Prawo do rekompensaty jest niepewne

  Sąd Najwyższy ma rozstrzygnąć, czy okresy niewykonywania pracy, za które ubezpieczony otrzymał wynagrodzenie lub zasiłki z ubezpieczenia społecznego w razie choroby, należy wyłączyć z okresu zatrudnienia w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze. Aby otrzymać rekompensatę, trzeba mieć 15 lat stażu pracy.
 • ZUS: informacje o przyszłej emeryturze tylko elektronicznie

  ZUS: informacje o przyszłej emeryturze tylko elektronicznie

  Jeśli czekasz na coroczną informację z ZUS o stanie twojego konta emerytalnego, to w tym roku nie dostaniesz jej tradycyjnym listem. Możesz to sprawdzić na portalu PUE ZUS. W przypadku młodszych osób symulacja przyszłej emerytury może być szokiem, bo świadczenia będą drastycznie niskie.
 • Emerytury rocznika 1953: Senat za przyjęciem bez poprawek ustawy

  Emerytury rocznika 1953: Senat za przyjęciem bez poprawek ustawy

  Senat poparł bez poprawek nowelę ustawy o emeryturach i rentach z FUS, dotyczącą ponownego przeliczenia zaniżonych emerytur osób z rocznika 1953. Według rządowych wyliczeń w sumie na zmianach skorzysta ok. 76 tys. osób. Ustawa trafi teraz do prezydenta.
 • Korzystna zmiana obliczania emerytury należnej od czerwca br.

  Korzystna zmiana obliczania emerytury należnej od czerwca br.

  Obliczenie emerytury według zdefiniowanej składki wymaga przeprowadzenia szeregu działań matematycznych. Związane są one m.in. z procesem przeprowadzenia waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne, która w bezpośredni sposób wpływa na wysokość nowej emerytury, odgrywając bardzo ważną rolę. Zasady przeprowadzania waloryzacji składek w oparciu o obowiązujące przepisy w sposób najbardziej niekorzystny dotyczyły osób przechodzących na emeryturę w czerwcu danego roku. W czerwcu 2020 r. jest jednak inaczej.
 • Najpierw straż miejska, teraz ITD. Kolejna formacja walczy o przywileje emerytalne

  Najpierw straż miejska, teraz ITD. Kolejna formacja walczy o przywileje emerytalne

  Funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego upominają się o swoje prawa w kwestii emerytur. To kolejna, po strażnikach miejskich, grupa, która ma nadzieję na włączenie do systemu dla mundurowych przy pomocy TK.
 • ZUS: Ponad 243 mld zł przybyło klientom ZUS w wyniku czerwcowej waloryzacji

  ZUS: Ponad 243 mld zł przybyło klientom ZUS w wyniku czerwcowej waloryzacji

  Ponad 243 mld złotych przybyło klientom ZUS na ich kontach i subkontach w wyniku czerwcowej waloryzacji składek - poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak dodał, są osoby, które zyskały w ten sposób nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
 • Emeryci nie stracą na świadczeniu w czerwcu - Uścińska, ZUS

  Emeryci nie stracą na świadczeniu w czerwcu - Uścińska, ZUS

  - Emerytura w czerwcu będzie ustalana na podobnych zasadach jak w maju, czyli korzystniej dla wnioskujących - zwraca uwagę Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na takie przeliczenie pozwalają przepisy wprowadzone w tarczy antykryzysowej.
 • ​Od poniedziałku emeryci mogą więcej dorobić do swoich świadczeń

  ​Od poniedziałku emeryci mogą więcej dorobić do swoich świadczeń

  Od 1 czerwca renciści oraz osoby pobierające wcześniejsze emerytury mogą zarobić bez żadnych konsekwencji do 3732,10 zł brutto. Po przekroczeniu tej kwoty świadczenie będzie zmniejszane lub zawieszane.
 • Od czerwca emeryt może dorobić więcej

  Od czerwca emeryt może dorobić więcej

  Od 1 czerwca zmieniają się limity zarobkowe dla emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz rencistów. Progi będą wyższe, więc seniorzy będą mogli więcej dorobić do swoich świadczeń.

Filmy - Emerytura (137)

 • Starsze małżeństwo zamiast na statku odpoczywa we własnym domu

  74-letni Norma i Dave są już na emeryturze. Na swoją 53. rocznicę ślubu planowali wybrać się w 10-dniowy rejs po Oceanie Spokojnym. Plany pokrzyżował im rozprzestrzeniający się po świecie koronawirus. Na szczęście ich córka wpadła na doskonały pomysł... odtworzenia ich urlopu. Zobaczcie jaką niespodziankę zrobiła im w domu. Wygląda na to, że się udało!
 • Jak można uratować polskie emerytury

  Koszt wypłacenia trzynastej emerytury to 11 mld zł. Zapłacą za nie płatnicy innych podatków. Psujemy system emerytalny, a powinniśmy ratować, jeżeli nie chcemy, aby świadczenia były bardzo niskie, zwłaszcza dla kobiet. Co powinniśmy zrobić, aby ratować system emerytalny i nie obciążać pracujących większymi podatkami, gdy starzeje się polskie społeczeństwo, zwiększa się liczba emerytów i zmniejszać będzie się liczba pracujących?
 • Kto najwięcej straci na wprowadzeniu emerytur stażowych

  Emerytury stażowe to pomysł związków zawodowych, popierany przez prezydenta. W najgorszej sytuacji znajdą się kobiety kończące pracę zawodową, chyba że doprowadzimy do ruiny cały system emerytalny. Takie emerytury to rozwiązanie stosowane w niektórych krajach, które jest adresowane do osób nie idących na studia czyli wcześnie podejmujących pracę, a więc wcześniej tracących możliwości wykonywania ciężkiej pracy fizycznej.
 • Czy 10 tys. zł dla emeryta rozkręci polską gospodarkę?

  Obniżenie wieku emerytalnego spowodowało, że mamy bardzo młodych emerytów, a emerytury będą bardzo niskie. Polska gospodarka będzie miała z tego powodu coraz większe kłopoty, stąd powrót do pomysłu 10 tys. zł dla tych, którzy chcą pracować dłużej. Stopa bezrobocia na koniec września była bardzo niska i wynosiła 5,1 proc. Wśród powiatów i miastach na prawie powiatu była najniższa w Poznaniu (1,1 proc., Sopocie (1,3 proc.) i Warszawie (1,4 proc.), w powiecie poznańskim wynosiła 1,1 proc., a we wrocławskim 1,7 proc.