emerytura

Synonimy:
emerytury,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Emerytura (3166)

 • Większość emerytur zwolniona z podatku

  Większość emerytur zwolniona z podatku

  Zmiany podatkowe zapowiedziane w ogłoszonym "Polskim Ładzie" oznaczają zwolnienie z podatku emerytur do 2,5 tys. zł. Będzie też zerowy PIT dla tych, którzy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego będą nadal pracować.
 • Grożą nam biedaemerytury, więc lepiej pracuj dłużej

  Grożą nam biedaemerytury, więc lepiej pracuj dłużej

  Decyzja polityczna o wycofaniu się z podwyższonego wieku emerytalnego, wbrew trendom demograficznym, sprawia, że rządzący próbują coraz bardziej zachęcać seniorów do dobrowolnej... dłuższej pracy, aby mieli szansę na coś więcej niż biedaemerytury. Tyle, że 13. i 14. emerytura rujnują świadomość emerytalną w Polsce, bo utwierdzają w przekonaniu, że państwo stać na wszystko, nawet jeśli coraz bardziej brnie w dług.
 • Waloryzacja kapitału w ZUS. Rekordowa premia za przesunięcie emerytury

  Waloryzacja kapitału w ZUS. Rekordowa premia za przesunięcie emerytury

  Kapitał zgromadzony w ZUS przez przyszłych emerytów zostanie w tym roku podwyższony o 5,4 proc. To co prawda mniej niż w poprzednich kilku latach, ale osoby, które odłożyły moment przejścia na emeryturę i zdecydowały się przepracować choćby o jeden rok więcej, i tak mocno skorzystały na tej decyzji.
 • Pandemia miesza w emeryturach. Będą wyższe wypłaty?

  Pandemia miesza w emeryturach. Będą wyższe wypłaty?

  Emeryci po pandemii mogą liczyć na wyższe wypłaty. Na krótką metę oznacza to większe obciążenie ZUS.
 • PPK. Nowa ulga podatkowa uratuje program?

  PPK. Nowa ulga podatkowa uratuje program?

  Ulgi podatkowe oraz zaangażowanie pracodawców mogłyby zwiększyć poziom partycypacji w PPK, a za uzyskany rezultat w największej mierze odpowiada brak zaufania pracowników do systemu emerytalnego i rynku kapitałowego – wynika z badania IZFiA i IGTE.
 • Demografii nie da się oszukać. Będzie coraz trudniej

  Demografii nie da się oszukać. Będzie coraz trudniej

  W 2050 roku co trzeci Polak będzie miał więcej niż 65 lat. Liczba osób pracujących będzie znacząco niższa niż tych w okresie przed podjęciem aktywności zawodowej oraz tych po zakończeniu aktywności zawodowej. Nie jesteśmy przygotowani na skutki tego zjawiska - ostrzegają eksperci.
 • Emeryci mają długi. "Trzynastka" pomoże je spłacić?

  Emeryci mają długi. "Trzynastka" pomoże je spłacić?

  Comiesięczne wydatki pochłaniają zdecydowaną większość dochodów emerytów. Sytuację finansową nieco poprawia jednak wypłata trzynastej emerytury.
 • Emerytury: W KPO będą zachęty do dłuższej pracy

  Emerytury: W KPO będą zachęty do dłuższej pracy

  W obszernej nowej wersji Krajowego Planu Odbudowy znajdują się również punkty dotyczące zachęty do dłuższego pozostawania na rynku pracy i późniejszego przechodzenia na emeryturę - wynika z informacji Interii.

Filmy - Emerytura (130)

 • Marek Góra: ZUS czy IKE? Każdy wybór jest zły

  Profesor Marek Góra, współtwórca reformy emerytalnej z 1999 r., żałuje spodziewanej likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych. Wskazuje jednak, że nie oznacza to cofnięcia skutków tamtej reformy. - Los OFE został przesądzony już wiele lat temu – najgorsze jest jednak zburzenie percepcji całego systemu. Podważono zaufanie do systemu emerytalnego i do indywidualnego oszczędzania na przyszłość – stwierdza w rozmowie z Interią wykładowca Szkoły Głównej Handlowej. - To co najważniejsze jednak pozostało – połączenie racjonalności każdego z nas z racjonalnością całego systemu - podkreśla.
 • Emerytur nigdy nie obciążono podatkiem, na jego likwidacji najbardziej zyskają najbogatsi

  Niektórzy politycy proponują zniesienie opodatkowania emerytur. Jednak emerytur nigdy nie obciążono podatkiem dochodowym, a na takiej zmianie najbardziej skorzystaliby otrzymujący najwyższe emerytury.Mamy wrażenie, że emerytury obciążono podatkiem, dlatego, że w czasach PRL-u nie było emerytur w wysokości brutto i wysokości netto. - Gdy wchodziliśmy w transformację gospodarczą postanowiono całkiem słusznie, że należy powiększyć emerytury o wartość brutto, aby cały system emerytalny był bardziej przejrzysty, natomiast wypłaty netto pozostały na niezmienionym poziomie - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych, były prezes GUS i autor właśnie wydanej książki „Dlaczego jedni są bogaci a inni nie”. – Podwyżki emerytur są nadal ustalane w stosunku do emerytur netto.
 • Rzepecki o emeryturze Kaczyńskiego: Dzisiaj bym tych słów nie powiedział

  Marcin Fijołek zapytał Łukasza Rzepeckiego o jego słowa sprzed lat sugerujące prezesowi PiS polityczną emeryturę. - Dzisiaj bym tych słów nie powiedział. Pełnię funkcję doradcy pana prezydenta Andrzeja Dudy. Pan prezydent mówił wielokrotnie, że bardzo się cieszy, że pan prezes Kaczyński wchodzi do rządu, zostaje wicepremierem, że będzie bardziej transparentnie i przejrzyście i ja mówię tak samo jak pan prezydent. Również cieszę się, że pan prezes Kaczyński wszedł do rządu i został wicepremierem. To ogromne wzmocnienie rządu - powiedział Rzepecki w programie "Graffiti" w Polsat News. Rzepecki zaprzeczył także, jakoby w Pałacu Prezydenckim powstawał alternatywny wobec Zjednoczonej Prawicy ośrodek władzy. - To są fake newsy. Panu prezydentowi zależy przede wszystkim na jedności Zjednoczonej Prawicy - podkreślił.
 • Jak można uratować polskie emerytury

  Koszt wypłacenia trzynastej emerytury to 11 mld zł. Zapłacą za nie płatnicy innych podatków. Psujemy system emerytalny, a powinniśmy ratować, jeżeli nie chcemy, aby świadczenia były bardzo niskie, zwłaszcza dla kobiet. Co powinniśmy zrobić, aby ratować system emerytalny i nie obciążać pracujących większymi podatkami, gdy starzeje się polskie społeczeństwo, zwiększa się liczba emerytów i zmniejszać będzie się liczba pracujących?