elektrownie

Synonimy:
elektrownia,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Elektrownie (654)

 • Importujemy prąd. Nasz jest zbyt drogi

  Importujemy prąd. Nasz jest zbyt drogi

  Sprowadzamy prąd z zagranicy - informuje wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna". W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku sprowadziliśmy aż o 39 proc. więcej energii niż przed rokiem, i to mimo spadku zapotrzebowania.
 • Susza w Polsce. Elektrownie mogą mieć problemy

  Susza w Polsce. Elektrownie mogą mieć problemy

  W wielu miejscach Polski zaczyna brakować wody w studniach, a prognozy wskazują, że może być jeszcze gorzej - przekazał rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski. Jeżeli będzie coraz mniej wody w rzekach, problemy mogą mieć elektrownie i przemysł.
 • Müller: W tym roku możliwe rozstrzygnięcia ws. budowy elektrowni atomowej

  Müller: W tym roku możliwe rozstrzygnięcia ws. budowy elektrowni atomowej

  W tym roku możemy spodziewać się rozstrzygnięć ws. budowy elektrowni atomowej w Polsce - zapowiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.
 • Polska strategia energetyczna - wciąż brakuje kluczowych decyzji

  Polska strategia energetyczna - wciąż brakuje kluczowych decyzji

  Co najbardziej negatywnie wpływa na polską energetykę? Ogromnym problemem jest brak decyzyjności. Obecna polityka energetyczna to rozwiązania przyjęte jeszcze na początku dekady.
 • "Rzeczpospolita": Upały znów uderzą w elektrownie

  "Rzeczpospolita": Upały znów uderzą w elektrownie

  Nadciągająca fala upałów oznacza, że elektrownie będą miały kłopoty: złoży się na nie zarówno wysokie zapotrzebowanie na prąd, jak i brak wody - czytamy w piątkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".
 • Padł rekord zapotrzebowania na moc. Ratujemy się importem

  Padł rekord zapotrzebowania na moc. Ratujemy się importem

  W środę o godzinie 13.15 padł rekord zapotrzebowania na moc w systemie elektroenergetycznym w szczycie porannym okresu letniego - poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
 • System prosumencki dla małych i średnich firm?

  System prosumencki dla małych i średnich firm?

  Trwają prace nad projektem noweli ustawy o OZE, która pozwoli objąć systemem prosumenckim sektor MŚP i jednostek samorządu terytorialnego - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele resortów przedsiębiorczości oraz energii.
 • Nasz kraj potrzebuje energetycznej strategii

  Nasz kraj potrzebuje energetycznej strategii

  Aktualny stan i perspektywy rozwoju polskiej energetyki to nasz największy problem w kontekście konkurencyjności całej gospodarki. Zaniechania i brak strategicznego myślenia niebezpiecznie zbliżają nas do systemowej recesji i spadku poziomu życia obywateli - przestrzega Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.
 • Wirus komputerowy Triton może doprowadzić do wybuchu elektrowni!

  Wirus komputerowy Triton może doprowadzić do wybuchu elektrowni!

  Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa donoszą o kolejnym incydencie z wykorzystaniem malware’u Triton, który przed rokiem sparaliżował saudyjską instalację petrochemiczną. Najnowszy atak stanowi najprawdopodobniej element szeroko zakrojonej kampanii hakerskiej, skierowanej przeciwko obiektom przemysłowym. W opinii Piotra Zielaskiewicza, product managera rozwiązań Stormshield, skutki dla instytucji przemysłowych mogą być poważne. Ekspert radzi, jak zabezpieczyć firmę przed tego typu zagrożeniami.
 • Vortex Generator, czyli jak ujarzmić moc pioruna

  Vortex Generator, czyli jak ujarzmić moc pioruna

  Czy można czerpać energię z piorunów? Projektanci Brooks + Scarpa postanowili popuścić wodze fantazji i wynaleźli całkiem nowe źródło prądu.

Filmy - Elektrownie (14)

 • Czy powstanie ostatnia wielka elektrownia węglowa w Polsce? Banki nie chcą dać pieniędzy

  Rząd chce wybudować elektrownię w Ostrołęce. Banki nadal nie chcą pożyczyć pieniędzy, bo nie dość, że jest to elektrownia na węgiel, to na dodatek nie będzie rentowna.
 • Co się stanie z górnictwem węgla kamiennego: nowe plany rządu

  Rząd przygotowuje strategię energetyczną dla Polski. Co dalej z górnictwem i kopalniami węgle kamiennego, które przynoszą straty? Węgiel ma stanowić niecałe 60 proc. miksu energetycznego. Teraz to 80 proc. Będą radykalne zmiany? Wygląda na to, że rząd przedstawi politykę energetyczną utrzymującą status quo dotychczas dominującej technologii węglowej. Chodzi o to, aby dokładając nieco czystszych źródeł energii, uzyskać spadek średniej emisyjności produkcji energii i zmieścić się w normach, jakie Komisja Europejska przedstawiła w projekcie Pakietu Zimowego. Stąd też ze strony ME nie słychać nic o nowych inwestycjach w elektrownie węglowe.
 • Czy Polsce może grozić blackout?

  Polska ma mocy wytwórczych praktycznie tyle, ile potrzebujemy. Gdyby doszło do awarii w jednej z elektrowni mogą pojawić się problemy. Jednak czy grozi nam blackout, czyli niekontrolowana przerwa w dostawie prądu? Jakie narzędzia i rozwiązania bronią nasz system przed poważnymi problemami? Więcej w materiale wideo mówił Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.
 • Zyski z elektrowni wiatrowej na budowę stacji ładowania samochodów elektrycznych

  Pracownia Finansowa przygotowała projekt budowy elektrowni wiatrowej oparty na modelu crowdfundingowym. Z tysięcy drobnych wpłat zostanie sfinansowana realizacja dużej elektrowni, na którą potrzeba 4,5 mln zł. Zysk generowany przez taki projekt zostanie przekazany w całości na cele ekologiczne – będzie to rozwój punktów do ładowania samochodów elektrycznych. Obecnie aż 90% energii służącej do napędzania samochodów elektrycznych pochodzi z węgla, który jest emisyjny i nie ma nic wspólnego z ekologią.