elektrownia atomowa w Polsce

Artykuły - Elektrownia atomowa w Polsce (6)

 • Michał Kurtyka: Budowa elektrowni jądrowej od 2026 r., pierwszy reaktor w 2033 r.

  Michał Kurtyka: Budowa elektrowni jądrowej od 2026 r., pierwszy reaktor w 2033 r.

  ​Minister klimatu Michał Kurtyka ocenia, że budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce powinna ruszyć w 2026 r., pierwszy reaktor - w 2033 r., a w 2040 r. powinno działać sześć bloków jądrowych.
 • Morawiecki: W energetyce jesteśmy u progu podjęcia kluczowych decyzji

  Morawiecki: W energetyce jesteśmy u progu podjęcia kluczowych decyzji

  - ​W energetyce jesteśmy u progu podjęcia kluczowych decyzji dotyczących atomu, energetyki atomowej - mówił premier Mateusz Morawiecki w Tokio podczas spotkania z polskimi i japońskimi przedsiębiorcami. Nie wykluczył współpracy z Japonią w zakresie technologii konwersji energii z węgla na gaz.
 • Polska nie ma alternatywy dla tej energetyki

  Polska nie ma alternatywy dla tej energetyki

  Rzecznik rządu Paweł Graś zapewnił, że kwestie bezpieczeństwa będą jednym z głównych kryteriów branych pod uwagę przy wyborze technologii użytej do budowy elektrowni atomowej w Polsce. Koszt budowy 6 tys. MW w dwóch elektrowniach atomowych może wynieść 100 mld zł.
 • PGE przejmie Energę?

  Minister skarbu Aleksander Grad nie wykluczył w rozmowie z PAP możliwości przejęcia przez Polską Grupę Energetyczną gdańskiej Energi, ale pod warunkiem, że PGE złoży dobrą ofertę rynkową. Minister nie wykluczył również włączenia Energi w projekt budowy elektrowni atomowej w Polsce.
 • Pawlak: dwie spółki atomowe

  Harmonogram działań dla energetyki jądrowej przewiduje powstanie dwóch spółek przygotowujących projekt budowy elektrowni atomowej w Polsce. Spółki te będą bazowały na dwóch różnych, wiodących technologiach światowych - powiedział PAP wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.
 • Koreańska elektrownia atomowa w Polsce?

  Koreańska elektrownia atomowa w Polsce?

  Korea Południowa chce współpracować z Polską przy budowie elektrowni atomowej i terminala gazu LNG - poinformował we wtorek prezydent Korei Południowej Li Miung Bak podczas Polsko-Koreańskiego Forum Gospodarczego w Pałacu Kultury i Nauki.

Filmy - Elektrownia atomowa w Polsce (5)

 • Po wakacjach pożegnamy się z pomysłem budowania elektrowni jądrowej?

  PGE i PKN Orlen dystansują się od pomysłu wybudowania elektrowni jądrowej. Problemy ze sfinansowaniem inwestycji są nadal nie do pokonania. Przedłużanie dyskusji o tej inwestycji traci sens, zwłaszcza że są alternatywne rozwiązania dla energetyki.
 • Zaskakujące: za 10 lat koniec dominacji węgla w polskiej gospodarce?

  Już w 2030 r. ponad połowa energii elektrycznej zużywanej w Polsce może być wytwarzana z OZE. Nie powinniśmy budować elektrowni atomowej. W przypadku budownictwa mieszkalnego, główną opcją będą pompy ciepła. Jak wynika z raportu Instytutu Jagiellońskiego „Łączenie sektorów zielonej energii. Co to oznacza dla Polski?”, dominującymi źródłami wytwarzania energii elektrycznej będą źródła wykorzystujące energię słońca oraz lądowe i morskie elektrownie wiatrowe.
 • Atom i OZE zamiast węgla – jak zmieni się polska energetyka?

  Przyszłość sektora węglowego w Polsce nie wygląda dobrze. Prawdopodobnie jego schyłek nastąpi już w połowie lat 30. tego wieku. Wtedy skończą się złoża i konieczne będzie zamknięcie bloków na węgiel brunatny, w tym także elektrowni w Bełchatowie. Takie plany są już rozpisane i prawdopodobnie nie uda się uniknąć tego scenariusza. W miejscu istniejących odkrywek w okolicach Bełchatowa pojawią się jeziora, a cały region zmieni swój charakter.
 • Prywatna elektrownia jądrowa to część polskiego snu, z którego trzeba się przebudzić

  Budowa prywatnej elektrowni jądrowej stała się niezasadną sensacją. Sen o polskiej energetyce atomowej trwa, bo najważniejszych decyzji brak. Jednym z głównych tematów energetycznych mijającego miesiąca było podpisanie przez Synthos, europejskiego lidera produkcji kauczuku syntetycznego i polistyrenu w Europie należącego do Michała Sołowowa, memorandum z GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) w sprawie budowy w Polsce małego reaktora modułowego (SMR) BWRX-300.