elektromobilność

Artykuły - Elektromobilność (117)

 • Produkcja akumulatorów do e-aut. Apel Forda do ministrów UE

  Produkcja akumulatorów do e-aut. Apel Forda do ministrów UE

  Polska gospodarka skorzystałaby na umowie o wolnym handlu między Unią Europejską a Meksykiem, która od trzech lat pozostaje w zawieszeniu. Specjalny list w tej sprawie do ministrów resortów handlu państw UE, w tym do wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii, Jarosława Gowina, napisał Stuart Rowley, prezes Forda w Europie.
 • Firmy chcą kupować auta elektryczne

  Firmy chcą kupować auta elektryczne

  Obecnie 18 proc. krajowych firm korzysta z co najmniej jednego auta w pełni elektrycznego, a blisko jedna trzecia ma we flotach samochody napędzane ekologicznie. Połowa przedsiębiorstw w Polsce deklaruje, że w ciągu trzech lat uzupełni flotę o samochody w pełni elektryczne - wynika z badania zrealizowanego przez Kantar na zlecenie Arval Mobility Observatory.
 • Surowce. Tak zmieni się rola tradycyjnych paliw

  Surowce. Tak zmieni się rola tradycyjnych paliw

  Tradycyjne paliwa jeszcze przez długi czas będą wykorzystywane w transporcie, ale już nie w takim stopniu jak dotychczas. Ropa i benzyna z czasem będą wypierane przez LNG czy CNG, a w przyszłości przez wodór. Postępować też będzie konsekwentnie elektryfikacja floty. Zmiany już się dokonują, na jednych rynkach szybciej, na innych wolniej. Zakłada się, że do 2030 roku po europejskich ulicach będzie jeździć 30 mln aut elektrycznych.
 • Premier: Elektromobilność pozwoli zmniejszyć import ropy

  Premier: Elektromobilność pozwoli zmniejszyć import ropy

  Transformacja energetyczna poprawi jakość powietrza, warunki życia i zdrowie Polaków, ale jednocześnie dzięki rosnącej roli elektromobilności pozwoli zmniejszyć import ropy i gazu, a tym samym zaoszczędzić 50-80 mld zł rocznie - mówił premier Mateusz Morawiecki na otwarciu trzeciego dnia szczytu klimatycznego Togetair. Podkreślał jednocześnie, że proces powinien być przeprowadzony w taki sposób, by był sprawiedliwy społecznie.
 • Togetair 2021. Miliony na zielony transport, ale milion e-aut to marzenie

  Togetair 2021. Miliony na zielony transport, ale milion e-aut to marzenie

  ​Rozwój elektromobilności nie jest tak szybki, jak pierwotnie planowano. Po polskich drogach jeździ zaledwie 20 tys. samochodów elektrycznych. Gonimy nie tylko Norwegię i Niemcy, ale nawet Ukrainę, gdzie zrejestrowanych jest 50 tys. takich aut. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zamierza udzielać wsparcia na zielony transport publiczny, ale też na wymianę flot samochodowych i na infrastrukturę ładowania. Na samą budowę stacji ładowania planuje przeznaczyć 800 mln zł.
 • PSPA: Nowelizacja ustawy o elektromobilności tylko z pełnym odliczeniem VAT

  PSPA: Nowelizacja ustawy o elektromobilności tylko z pełnym odliczeniem VAT

  Nowelizacja ustawy o elektromobilności to za mało dla szybkiego rozwoju rynku e-aut w Polsce - oceniło Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, wskazując m.in. na potrzebę mocniejszego uwzględnienia tego tematu w Krajowym Planie Odbudowy. Zdaniem ekspertów konieczne jest wprowadzenie pełnego odliczenia 100 proc. VAT od nabycia i eksploatacji pojazdów elektrycznych.
 • Raport: Polska elektromobilność na ponad 20,5 tys. elektrycznych aut

  Raport: Polska elektromobilność na ponad 20,5 tys. elektrycznych aut

  Pod koniec lutego br. po polskich drogach jeździło ponad 20,5 tys. aut elektrycznych - wynika z najnowszego "licznika elektromobilności". Zdaniem ekspertów kierowcy czekają na dwa programy wsparcia zakupu elektryków.

Filmy - Elektromobilność (11)

 • Premier: Elektromobilność pozwoli zmniejszyć import ropy

  Transformacja energetyczna poprawi jakość powietrza, warunki życia i zdrowie Polaków, ale jednocześnie dzięki rosnącej roli elektromobilności pozwoli zmniejszyć import ropy i gazu, a tym samym zaoszczędzić 50-80 mld zł rocznie - mówił premier Mateusz Morawiecki na otwarciu trzeciego dnia szczytu klimatycznego Togetair. Podkreślał jednocześnie, że proces powinien być przeprowadzony w taki sposób, by był sprawiedliwy społecznie.
 • Rok 2021 będzie rokiem branży elektromobilnej

  Branża elektromobilna spodziewa się dobrego roku 2021. Mają zacząć się procesy, którym w 2020 roku przeszkodziła pandemia. Branża spodziewa się szybkiego wzrostu – ponieważ i w Europie i w Polsce sektor elektromobilności rozwija się – pomimo ograniczeń związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. W Polsce dotyczy to prac nad mechanizmami wsparcia – które mają pomóc w szybkim, skokowym powiększeniu się branży – dofinansowaniem do kupna samochodów, budową infrastruktury i wprowadzeniem odpowiednich legislacji.
 • Farmy wiatrowe zamiast elektromobilności

  Dlaczego PGE rezygnuje z rozwoju sieci ładowania samochodów elektrycznych? Okazuje się, że koncern energetyczny stawia już na inne nowe technologie.
 • Elektromobilność i napędy wodorowe – kiedy polski samochód elektryczny?

  Rewolucja mobilności staje się faktem. Zjawisko to ma miejsce już teraz, kiedy na co dzień obserwujemy coraz więcej pojazdów elektrycznych na drogach. Dzisiaj w Polsce nadal nie mamy jednak wystarczającej infrastruktury, co stanowi poważny hamulec na drodze rozwoju elektromobilności. Ładowanie aut – zwłaszcza jednocześnie przez wielu użytkowników – nadal jest wyzywaniem dla rządu, samorządów terytorialnych, jak i biznesu. Póki co ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych daje jednak możliwości wsparcie rozwoju tego sektora. W ubiegłym roku akcyza na samochody z napędem hybrydowym została obniżona o 50 proc. Zniesiony został także podatek dochodowy z dotacji z funduszu niskoemisyjnego transportu – jako dopłaty do pojazdów elektrycznych. Niebawem uruchomiony zostanie nabór wniosków.