elastyczny czas pracy

Artykuły - Elastyczny czas pracy (35)

 • Czterodniowy tydzień pracy? Pracownicy mówią tak!

  Czterodniowy tydzień pracy? Pracownicy mówią tak!

  Firma ADP® przeprowadziła badanie wśród ponad 10 tys. europejskich pracowników na temat czterodniowego tygodnia pracy. Okazało się, że aż 56 proc. ankietowanych wolałoby pracować przez cztery dni w tygodniu. Co ciekawe, taki system ma też sporo zwolenników w Polsce. Pomimo, że w Polsce nie odbyła się jeszcze debata publiczna dotycząca tego typu zmian na rynku pracy, to aż 37 proc. ankietowanych deklaruje, że zdecydowałoby się na taki kształt pracy.
 • Pracownicy liczą na elastyczne godziny i czterodniowy tydzień pracy

  Pracownicy liczą na elastyczne godziny i czterodniowy tydzień pracy

  ​Badanie amerykańskiej firmy pokazało, że 66 proc. pracowników optuje za czterodniowym tygodniem pracy.
 • Ruchomy czas pracy z inicjatywy pracodawcy

  Ruchomy czas pracy z inicjatywy pracodawcy

  Przepisy Kodeksu pracy zawierają regulacje dotyczące tzw. ruchomego czasu pracy. Pozwala on na bardziej elastyczne układanie rozkładów czasu pracy pracowników, biorąc pod uwagę natężenie pracy w zakładzie i potrzeby pracodawcy. W tego rodzaju organizacji ponowna praca w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych, dzięki czemu nie są generowane wyższe koszty pracy.
 • Elastyczny czas pracy: Ile godzin powinniśmy pracować?

  Elastyczny czas pracy: Ile godzin powinniśmy pracować?

  Szwedzi testują sześciogodzinny dzień pracy wśród pracowników biurowych i udowadniają, że takie rozwiązanie przynosi korzyści dla obu stron. Co ważne, skrócenie dnia pracy nie było związane z obniżeniem wynagrodzeń dla pracowników. Także Toyota zdecydowała się na wprowadzenie krótszego czasu pracy w kilku szwedzkich centrach serwisowych. Efektem sześciogodzinnego dnia pracy jest wyższa efektywność, niższe koszty i rosnące zyski.
 • Wakacyjny pracownik z elastycznym grafikiem

  Wakacyjny pracownik z elastycznym grafikiem

  Przejściowy charakter zatrudnienia sezonowego ma wpływ na wybór organizacji i systemu czasu pracy, w jakim ma pracować pracownik sezonowy. Klasyczne rozkłady czasu pracy przewidujące pracę od poniedziałku do piątku w ramach sztywnej dniówki roboczej mogą nie sprawdzić się w firmach, w których sezonowe natężenie pracy przypada na konkretne miesiące lub dni w tygodniu. Wówczas przydatne są bardziej elastyczne sposoby zorganizowania czasu pracy - w drodze systemu równoważnego lub weekendowego.
 • Elastyczny czas pracy zyskuje na popularności

  Elastyczny czas pracy zyskuje na popularności

  Wiele firm zaczyna wdrażać koncepcję elastycznego miejsca pracy, a praca od 9:00 do 17:00 powoli przestaje być jedyną słuszną metodą prowadzenia biznesu. Idealna firma ma zmotywowanych, kreatywnych i docenionych pracowników. A oni chcą pracować z domu, w godzinach, które są dla nich odpowiednie, i mieć tyle urlopu, ile dusza zapragnie. Czy światowe trendy przyjmą się w Polsce?
 • Pięć światowych trendów dotyczących elastyczności w pracy

  Pięć światowych trendów dotyczących elastyczności w pracy

  Działasz bardziej efektywnie po południu niż rano? Lubisz dłużej pospać i pracować w pidżamie? Zapewne ucieszy cię informacja, że wiele firm zaczyna wdrażać koncepcję elastycznego miejsca pracy.
 • Praca i odpoczynek w ruchomym systemie czasu pracy

  Praca i odpoczynek w ruchomym systemie czasu pracy

  Ruchomy czas pracy pozwala na bardziej elastyczne planowanie czasu pracy pracownikom. Niewątpliwą zaletą takiej organizacji czasu pracy jest to, że ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych. Zatem już po odpoczynku wynoszącym 11 godzin pracownik znowu może mieć zaplanowaną kolejną dniówkę.
 • ​Elastyczne godziny pracy to dobry rozwiązanie na wakacje. Dzięki temu latem można pracować mniej

  ​Elastyczne godziny pracy to dobry rozwiązanie na wakacje. Dzięki temu latem można pracować mniej

  Efektywność pracy nie musi zależeć od liczby godzin, jakie spędzamy w biurze - podkreślają eksperci. Często skrócony czas pracy może zmobilizować pracownika do większej koncentracji na powierzonych obowiązkach. Tym bardziej że ułatwi mu to również realizację pozazawodowych pasji. To może być jeden z argumentów przekonujących zarówno pracownika, jak i pracodawcę, że nie należy obawiać się wprowadzania elastycznych godzin pracy.
 • Sztywna doba w ruchomym grafiku

  Nowe przepisy wprowadzające ruchomy rozkład czasu pracy usankcjonowały ponowne podejmowanie pracy w tej samej dobie pracowniczej. Pracodawca nie musi się już obawiać, że w razie wystąpienia takiej pracy trzeba będzie zrekompensować pracownikowi nadgodziny. Nadal jednak układając "ruchome" grafiki powinien mieć na uwadze, że w ramach pracowniczej doby trzeba zapewnić zatrudnionemu należne odpoczynki.

Filmy - Elastyczny czas pracy (2)

 • Elastyczny czas pracy zyskuje na popularności

  Wiele firm zaczyna wdrażać koncepcję elastycznego miejsca pracy, a praca od 9:00 do 17:00 powoli przestaje być jedyną słuszną metodą prowadzenia biznesu. Idealna firma ma zmotywowanych, kreatywnych i docenionych pracowników. A oni chcą pracować z domu, w godzinach, które są dla nich odpowiednie i mieć tyle urlopu ile dusza zapragnie. Czy światowe trendy przyjmą się w Polsce? - Obserwujemy większą elastyczność w sferze tzw. „wolności”, czyli godzin pracy. Standardowe godziny pracy nadal są dominującą formułą na rynku. Natomiast coraz więcej firm zgadza się na dawanie swoim pracownikom większej wolności. Ich praca bardziej podyktowana jest celami, które muszą zrealizować – mówi Sebastian Rączkowski, Associate Director Compass Offices w Polsce. Telecommuting oznacza w rzeczywistości pracę w domu. Kiedyś można było pracować z domu, gdy nasze dziecko było chore, albo czekaliśmy na hydraulika i byliśmy zmuszeni zostać w mieszkaniu. Szef godził się na to rozwiązanie raz na jakiś czas. Dziś wiele firm zaczyna uświadamiać sobie zalety pracy zdalnej. Dlaczego? Rezygnując z dojazdów do biura, pracownicy mogą pospać godzinę dłużej, zaoszczędzić na kosztach transportu i wygodnie pracować w zaciszu własnego domu, podczas gdy pracodawcy czerpią korzyści z większej wydajności personelu. Po drugie umożliwia to zatrudnianie pracowników, którzy posiadają unikalne umiejętności i mogą pracować dla nas z innego miasta lub nawet kraju. Nic więc dziwnego, że firmy działające w obszarze nowych technologii z największą radością powitały ten trend. Większość wykonywanych przez nich prac i tak odbywa się zdalnie za pomocą komputera.
 • Elastyczne godziny pracy to dobry rozwiązanie na wakacje

  Efektywność pracy nie musi zależeć od liczby godzin, jakie spędzamy w biurze – podkreślają eksperci. Często skrócony czas pracy może zmobilizować pracownika do większej koncentracji na powierzonych obowiązkach. Tym bardziej, że ułatwi mu to również realizację pozazawodowych pasji. To może być jeden z argumentów przekonujących zarówno pracownika, jak i pracodawcę, że nie należy obawiać się wprowadzania elastycznych godzin pracy. Komentuje Małgorzata Majewska, marketing manager portalu z ofertami pracy Monsterpolska.pl.