El Nino

Artykuły - El Nino (12)

 • El Nino na Oceanie Indyjskim? Wkrótce to będzie możliwe

  El Nino na Oceanie Indyjskim? Wkrótce to będzie możliwe

  ​El Nino i La Nina są złożonymi zjawiskami pogodowymi, które okresowo pojawiają się w związku z wahaniami temperatur oceanów na Pacyfiku. Powodują zmiany pogody na całym świecie - od powodzi i susz, po fale upałów i zimne miesiące. W kolejnych latach zjawiska te prawdopodobnie będą jeszcze silniejsze.
 • Naukowcy przewidują nadejście El Nino

  Naukowcy przewidują nadejście El Nino

  Naukowcy ostrzegają, że istnieje duża szansa na powstanie zjawiska El Nino w najbliższych miesiącach, co może ocieplić klimat i doprowadzić do problemów na całym świecie.
 • 70 proc. szans na El Nino w tym roku

  70 proc. szans na El Nino w tym roku

  Według Światowej Organizacji Meteorologicznej istnieje 70-procentowe prawdopodobieństwo powrotu zjawiska El Nino przed końcem bieżącego roku.
 • Erupcje wulkaniczne wpływają na El Nino

  Erupcje wulkaniczne wpływają na El Nino

  Powszechnie wiadomo, że erupcje wulkaniczne niosą ze sobą niszczycielskie skutki. Najpotężniejsze z nich mogą uwalniać 5000 razy więcej energii niż wybuch bomby atomowej.
 • Najpotężniejszy fenomen meteorologiczny ostatnich 65 lat

  Najpotężniejszy fenomen meteorologiczny ostatnich 65 lat

  Peru od tygodnia nękają najbardziej ulewne deszcze i najwyższe od dwóch dekad temperatury - to skutki zjawiska pogodowego El Nino. Powodzie i osunięcia ziemi doprowadziły m.in. do zablokowania głównej peruwiańskiej autostrady - informował w środę Reuters.
 • Coraz cieplej na biegunie północnym

  Coraz cieplej na biegunie północnym

  Słońce nie podnosiło się nad biegunem północnym od połowy września. Morze lodu smagane wiatrem rozciągające się aż po horyzont, było skąpane w mroku od miesięcy. Ale w tym tygodniu zdarzyło się coś niezwykłego - temperatura powietrza po raz drugi w historii pomiarów wzrosła tu powyżej zera.
 • Wyjątkowo silne El Nino - czekają nas katastrofalne zmiany pogody?

  Wyjątkowo silne El Nino - czekają nas katastrofalne zmiany pogody?

  Tegoroczne El Nino, czyli utrzymywanie się wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku, będzie najsilniejszym zjawiskiem w historii, większym od rekordowego zjawiska tego rodzaju z lat 1997/1998. Czy oznacza to, że powinniśmy bać się zabójczej pogody?
 • El Nino może doprowadzić do chaosu pogodowego w Europie

  El Nino może doprowadzić do chaosu pogodowego w Europie

  Najsilniejsza w historii anomalia pogodowa El Nino wytworzyła się na Oceanie Spokojnym. Eksperci ostrzegają, że oznacza to nie tylko problemy dla krajów w basenie Pacyfiku, ale też dla całego świata. Synoptycy już teraz zauważają, że jeśli El Nino będzie zyskiwać na sile do poziomu z 1997 roku, to w ciągu następnych kilku miesięcy może dojść do całej serii potężnych burz na Atlantyku, które mogą regularnie pustoszyć Wielką Brytanię.
 • To zjawisko atmosferyczne grozi ekstremalną pogodą

  To zjawisko atmosferyczne grozi ekstremalną pogodą

  El Niño (czyt.: el nińjo), czyli globalne zjawisko pogodowe, może niedługo przynieść susze i powodzie. Takiego zdania są australijscy eksperci, którzy mówią, że skutki rodzącego się właśnie El Niño mogą być poważne.
 • USA: Wzrosły szanse pojawienia się latem zjawiska El Nino

  USA: Wzrosły szanse pojawienia się latem zjawiska El Nino

  Szanse pojawienia się latem lub jesienią na półkuli północnej zjawiska El Nino wzrosły do ponad 50 proc. - ogłosiło w comiesięcznym raporcie amerykańskie Centrum Prognozowania Klimatu. Marcowy raport mówił o prawdopodobieństwie ok. 50 proc.