eksport

Artykuły - Eksport (90)

 • Kontrakt na eksport gazu do Egiptu wartości 15 mld dol.

  Kontrakt na eksport gazu do Egiptu wartości 15 mld dol.

  Izrael podpisał w poniedziałek największą jak dotąd umowę na eksport gazu. Notowana na giełdzie w Tel Awiwie firma Delek Drilling z amerykańskim partnerem Noble Energy zawarła z egipskim Dolphinus Holdings kontrakt o wartości 15 mld dolarów.
 • Polski handel zagraniczny jest coraz mocniej związany z UE

  Polski handel zagraniczny jest coraz mocniej związany z UE

  - Polski handel zagraniczny jest coraz mocniej związany z UE - uważa główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek. Dodała, że słabo za to wygląda eksport do krajów rozwijających się i Europy Środkowo-Wschodniej.
 • Polskie firmy chcą zawalczyć o egzotyczne rynki

  Polskie firmy chcą zawalczyć o egzotyczne rynki

  Znaczek "made in Poland" już na dobre zagościł na europejskich rynkach. Niemal 90 proc. polskich eksporterów wysyła swoje towary do krajów unijnych. Jak jednak wynika z najnowszego raportu Deutsche Bank "Polskie firmy - kondycja, perspektywy, inwestycje i ich finansowanie", na tym ambicje rodzimych przedsiębiorstw się nie kończą. Coraz chętniej otwierają się one na bardziej odległe geograficznie rynki. Okazuje się, że już niemal co trzeci przedsiębiorca chce stawiać na współpracę handlową z krajami azjatyckimi, co czwarty z Ameryką Północną, a co piąty myśli o Afryce.
 • Trump chce wojny handlowej z Chinami?

  Trump chce wojny handlowej z Chinami?

  Prezydent USA Donald Trump chce nałożyć kary i ograniczenia na Pekin w związku jego praktykami handlowymi; Chiny na pewno odpowiedzą na takie kroki. Może to wywołać wojnę handlową, w której amerykańska gospodarka straci więcej - pisze ośrodek Startfor.
 • Bronisze: Jabłka w cenie mandarynek

  Bronisze: Jabłka w cenie mandarynek

  W tym roku jabłka są dwa razy droższe niż przed rokiem; niektóre krajowe odmiany na początku stycznia kosztują 3,5-4,5 zł za kg, czyli tyle, ile importowane mandarynki - poinformowała PAP rzecznik rynku hurtowego w Broniszach Małgorzata Skoczewska.
 • GUS: Do końca listopada 2017 r. Polska miała 7,8 mld zł nadwyżki w handlu zagranicznym

  GUS: Do końca listopada 2017 r. Polska miała 7,8 mld zł nadwyżki w handlu zagranicznym

  W okresie od stycznia do końca listopada zeszłego roku Polska miała 7,8 mld zł nadwyżki w handlu zagranicznym, wobec 16,6 mld zł w tym samym okresie poprzedniego roku - wynika z piątkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Głównym partnerem Polski pozostają Niemcy.
 • "Rzeczpospolita": Eksport polskiej żywności bije rekordy

  Produkty spożywcze o wartości nawet 27,5 mld euro wysłaliśmy za granicę w 2017 r. To rekord, a zapowiada się kolejny. Na liście eksportowanych przebojów tradycyjnie króluje mięso, ale i... papierosy - czytamy w środowej "Rzeczpospolitej".
 • Rekordowy eksport trunków. Najwięcej polskiej wódki wypijają Francuzi

  Rekordowy eksport trunków. Najwięcej polskiej wódki wypijają Francuzi

  Zaczynają ją też doceniać Japończycy i Chińczycy. W tym roku za granicę wysłanych zostanie 24 milionów litrów alkoholu wyprodukowanego w Polsce, czyli o 9 proc. więcej niż przed rokiem - wylicza Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. IERiGŻ szacuje, że w tym roku wyprodukowanych zostanie 125,7 mln l.
 • Polska marka rusza na podbój światowych rynków

  Polska marka rusza na podbój światowych rynków

  Polska marka może podbić zagraniczne rynki. Polska Agencja Inwestycji i Handlu będzie wspierać dziewięć priorytetowych branż.
 • Wartość eksportu polskich mebli wzrosła do 5,88 mld euro

  Wartość eksportu polskich mebli wzrosła do 5,88 mld euro

  Wartość wyeksportowanych z Polski mebli po trzech kwartałach tego roku wzrosła do 5,88 mld euro z 5,47 mld euro rok wcześniej, czyli o 7,6 proc. - wynika z najnowszego "Biuletynu eksportera mebli", przygotowanego przez Centrum Analiz Branżowych (CAB).

Filmy - Eksport (26)

 • Co kryją luksusowe jachty?

  Garaż na motorówkę, miejsce na helikopter, quady, miniaturowe łodzie podwodne i baseny – to jedne z wielu rzeczy, które mogą mieć luksusowe jachty. Wśród najbardziej nietypowych zamówień był np. specjalny pokój do karaoke pod pokładem. Rynek jachtów cały czas rośnie, także w Polsce. - Polska jest największym producentem jachtów do 9 metrów. Większość, aż 90 proc. z nich jest eksportowana. Nasz rynek wewnętrzny każdego roku rośnie. Społeczeństwo jest coraz bardziej zamożne. Chcemy wybrać sobie coś więcej niż drugi dom, apartament – mówi Przemysław Tarnacki, wielokrotny mistrz świata i Polski w żeglarstwie, ambasador Cosmopolitan Warszawa.
 • Coraz więcej firm myśli o eksporcie

  Polskie firmy szukają nowych kierunków eksportowych i przychodzą do nas po ubezpieczenie transakcji – ocenia Marek Czerski, prezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.
 • Polski eksport do Ameryki Łacińskiej rośnie w dwucyfrowym tempie

  Polski eksport do krajów Ameryki Łacińskiej dynamicznie rośnie. W okresie od I do III kwartału 2015 roku wyniósł 1,96 mld euro i był o 40 proc. wyższy niż rok wcześniej. Szybszy wzrost ogranicza przede wszystkim duża odległość geograficzna. Przeszkodę stanowi także nieznajomość lokalnych realiów. Ekonomistka dr Joanna Gocłowska-Bolek podkreśla, że w kontaktach z południowoamerykańskim biznesem dużą wagę należy przywiązywać do kwestii relacji interpersonalnych.
 • W 2016 r. eksport wzrośnie o 9–10 proc. Znaczenia nabiera Ameryka Łacińska

  W 2015 r. wartość polskiego eksportu była o 8,0 proc. wyższa niż w 2014 r. – wynika z prognoz Banku Zachodniego WBK. Przyszły rok ma być dla eksporterów jeszcze lepszy – ekonomiści banku oczekują wzrostu rzędu 9–10 proc. Polskie firmy coraz śmielej wchodzą na dalekie rynki. Szczególnie perspektywiczne są dla nich Bliski Wschód i Ameryka Łacińska. Wzrost wartości eksportu od lat utrzymuje się na w miarę stabilnym poziomie. Sprzedaż zagraniczna odpowiada za prawię połowę PKB i nadaje gospodarce niezbędny impet. – Polski eksport w 2015 rok osiągnął wzrost rok do roku o ok. 8 proc. Nasi ekonomiści szacują, że na koniec roku wartość sięgnie 170 mld euro – mówi Robert Antczak, dyrektor sprzedaży produktów bankowości korporacyjnej Banku Zachodniego WBK. – Sektory tradycyjnie najbardziej aktywne to branża motoryzacyjna, maszyny i urządzenia, branża transportowa oraz sektor rolno-spożywczy. Jak podkreśla, pozytywnie zaskoczyły dynamicznymi wzrostami branże sprzętu fotograficznego, optycznego, zegarków czy towarów podróżnych (walizki, torby itp.).