eksperymenty medyczne

Artykuły - Eksperymenty medyczne (10)

 • Drukowane organy zastąpią zwierzęta laboratoryjne

  Drukowane organy zastąpią zwierzęta laboratoryjne

  Co roku w Stanach Zjednoczonych zabija się 100 mln zwierząt laboratoryjnych. Wiele z nich bierze udział w opracowywaniu nowych leków, skuteczniejszych szczepionek czy wyjaśniania skomplikowanych mechanizmów biologicznych. Już niebawem zwierzęta laboratoryjne mogą pójść w odstawkę.
 • Jeden zastrzyk wyleczy z zespołu Downa?

  Jeden zastrzyk wyleczy z zespołu Downa?

  Naukowcy odkryli cząsteczkę, która po aplikacji myszom ze schorzeniem przypominającym zespół Downa znacznie poprawia pamięć i uczenie. Dawkę podaje się w dniu narodzin i pozwala ona na wykształcenie się móżdżku do prawidłowych rozmiarów.
 • Blokada tego genu wydłuża życie o 20 proc.

  Blokada tego genu wydłuża życie o 20 proc.

  Naukowcy odkryli, że wyciszanie u myszy aktywności jednego z genów, wydłuża ich czas życia o 20 proc. Zastosowanie podobnej techniki u ludzi, przedłużyłoby nasze życie aż o 95 lat.
 • Powstał najdokładniejszy trójwymiarowy model mózgu

  Powstał najdokładniejszy trójwymiarowy model mózgu

  ​Big Brain to pierwszy trójwymiarowy model mózgu stworzony przez międzynarodową grupę naukowców.
 • Odkryto substancję, która odmłodzi twoje serce

  Odkryto substancję, która odmłodzi twoje serce

  Naukowcy odkryli białko, które przywraca młodość komórkom mięśnia sercowego. Jeżeli wyniki uda się przenieść z modelu mysiego na człowieka, możemy być świadkami prawdziwej rewolucji w leczeniu niewydolności serca.
 • Stalin chciał skrzyżować człowieka z małpą

  Stalin chciał skrzyżować człowieka z małpą

  W połowie lat 20. ubiegłego wieku radziecki dyktator Józef Stalin chciał wzmocnić Armię Czerwoną batalionami krzyżówek ludzi z małpami. Niewiele zabrakło, aby mu się to udało...
 • Eksperymenty medyczne USA w Gwatemali zabiły 83 osoby

  Eksperymenty medyczne prowadzone przez Amerykanów w Gwatemali w latach 40. spowodowały śmierć co najmniej 83 osób - poinformowała w poniedziałek specjalna komisja powołana przez prezydenta USA Baracka Obamę.
 • Lekarze z USA zarażali Gwatemalczyków syfilisem

  Rząd amerykański prowadził eksperymenty medyczne w Gwatemali, w których zarażano pacjentów syfilisem i innymi chorobami wenerycznymi, aby sprawdzić skuteczność działania antybiotyków na te choroby. Administracja USA przeprosiła rząd Gwatemali.
 • Nie choruj na rzadkie choroby

  Nie choruj na rzadkie choroby

  Szpitale, które leczą rzadkie choroby, mają kłopot. Narodowy Fundusz Zdrowia żąda, żeby podawanie niektórych leków traktowały jak eksperyment medyczny - czyli więcej płaciły za ubezpieczenie. Szpitale protestują - pisze "Rzeczpospolita".
 • Kolejny turysta podziwia Ziemię z kosmosu

  85 tysięcy dolarów za godzinę w międzynarodowej stacji orbitalnej płaci Mark Shuttleworth, drugi w historii kosmiczny turysta i pierwszy astronauta z Czarnego Lądu. Biznesmen z RPA zaledwie kilka godzin temu przybył na stację, a już zabrał się do pracy. Ma przeprowadzić eksperymenty medyczne, w tym z lekarstwami przeciwko AIDS.