ekshumacje na Łączce

Artykuły - Ekshumacje na Łączce (12)

 • Mjr Kontrym "Żmudzin" wśród zidentyfikowanych po ekshumacji na Łączce

  Mjr Kontrym "Żmudzin" wśród zidentyfikowanych po ekshumacji na Łączce

  Bolesław Kontrym ps. Żmudzin to kolejny żołnierz Armii Krajowej, którego udało się zidentyfikować po ekshumacjach na Wojskowych Powązkach. Kontrym był oficerem Policji Państwowej w II Rzeczypospolitej, majorem Wojska Polskiego, cichociemnym, oficerem AK. Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim IPN podał tożsamość kolejnych ośmiu żołnierzy powojennego podziemia - ofiar komunizmu.
 • IPN przesłucha grabarzy z Łączki

  IPN przesłucha grabarzy z Łączki

  Po zakończeniu ekshumacji IPN chce przesłuchać grabarzy, którzy uczestniczyli we współczesnych pochówkach na Łączce - informuje "Nasz Dziennik".
 • "Cum tacent, clamant" - wystawa fotografii Piotra Życieńskiego

  "Cum tacent, clamant" - wystawa fotografii Piotra Życieńskiego

  Wystawa "Cum tacent, clamant" (łac. Milcząc, wołają) jest zapisem prac poszukiwawczych szczątków ofiar systemu komunistycznego prowadzonych w kwaterze „Ł” na warszawskich Powązkach w latach 2012 i 2013 przez Instytut Pamięci Narodowej w ramach projektu Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956. Zdjęcia Piotra Życieńskiego pokazane w sali wystawowej Biblioteki Jagiellońskiej dokumentują wszystkie etapy działań podjętych podczas ekshumacji pomordowanych przez organa bezpieczeństwa publicznego w latach 1945–1956.
 • Piloci z "Łączki"

  Piloci z "Łączki"

  Ofiarami komunistycznej bezpieki byli nie tylko żołnierze podziemia niepodległościowego. Wśród niezidentyfikowanych ofiar na "Łączce" na warszawskich Powązkach Wojskowych jest także grupa pilotów rozstrzelanych w latach 1952-1953 - donosi "Nasz Dziennik".
 • IPN ogłosił kolejne nazwiska ekshumowanych na "Łączce"

  IPN ogłosił kolejne nazwiska ekshumowanych na "Łączce"

  Podczas uroczystości w Belwederze Instytut Pamięci Narodowej ogłosił 12 kolejnych nazwisk ofiar reżimu komunistycznego, w tym także żołnierzy podziemia niepodległościowego, zidentyfikowanych po ekshumacjach na Wojskowych Powązkach w Warszawie.
 • "Rzeczpospolita": Poznamy kolejne tajemnice Łączki na Powązkach

  "Rzeczpospolita": Poznamy kolejne tajemnice Łączki na Powązkach

  W piątek w Belwederze ujawnione zostaną nazwiska kolejnych zidentyfikowanych ofiar stalinowskich represji - ujawnia "Rzeczpospolita".
 • "Rzeczpospolita": Ekshumowani na "Łączce" spoczną w mauzoleum

  "Rzeczpospolita": Ekshumowani na "Łączce" spoczną w mauzoleum

  Na warszawskich Powązkach powstanie zbiorowy grobowiec. Przenoszone będą do niego szczątki osób zamordowanych w czasach stalinowskich - ustaliła "Rzeczpospolita".
 • "Gazeta Polska Codziennie": Upamiętnić bohaterów

  Zorganizowanie godnego pochówku bohaterów podziemia antykomunistycznego zamordowanych przez stalinowców oraz zebranie funduszy na dokończenie prac archeologicznych na Łączce to najbliższe cele powstałej Fundacji Łączka - informuje "Gazeta Polska codziennie".
 • "Nasz Dziennik" Milion na "Łączkę"

  "Nasz Dziennik" Milion na "Łączkę"

  Poprawka IPN do ustawy budżetowej ma uratować badania genetyczne ofiar terroru komunistycznego pogrzebanych na powązkowskiej Łączce. Posłowie muszą ją jednak przegłosować.
 • "Rzeczpospolita": Finansowa zapaść na "Łączce"

  "Rzeczpospolita": Finansowa zapaść na "Łączce"

  Brakuje pieniędzy na kolejne identyfikacje bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego, którzy zostali ekshumowani na powązkowskiej "Łączce" - alarmuje "Rzeczpospolita".