ekologia biznes

Artykuły - Ekologia biznes (43)

 • Zmiany klimatyczne są ogromnym zagrożeniem, ale i szansą dla biznesu. Coraz więcej dużych firm uwzględnia je w swoich strategiach

  Zmiany klimatyczne są ogromnym zagrożeniem, ale i szansą dla biznesu. Coraz więcej dużych firm uwzględnia je w swoich strategiach

  Kryzys klimatyczny z jednej strony wyłonił nową kategorię ryzyk dla biznesu, a z drugiej wymusił na firmach zmiany w ich modelu działalności i zarządzania. Zrównoważony rozwój zaczął odgrywać coraz większą rolę w strategii przedsiębiorstw, zwłaszcza tych dużych. Ze względu na skalę swojej działalności, w nadchodzących latach mogą one odegrać decydującą rolę w przeciwdziałaniu zmianom klimatu i rozwiązywaniu związanych z tym globalnych problemów.
 • Państwa UE mają prawo do własnego miksu, ale i obowiązek dbania o środowisko - Euracoal

  Państwa UE mają prawo do własnego miksu, ale i obowiązek dbania o środowisko - Euracoal

  Każde państwo UE ma prawo wybrać miks energetyczny i określić warunki eksploatacji swoich zasobów energetycznych; jednocześnie konieczne jest przestrzeganie wszystkich obowiązujących przepisów środowiskowych UE - wskazuje Europejskie Stowarzyszenie Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal.
 • Elektrownia Opole: PGE ma pozwolenie na budowę farmy fotowoltaicznej

  Elektrownia Opole: PGE ma pozwolenie na budowę farmy fotowoltaicznej

  Jak poinformował w czwartek Maciej Gelberg z biura prasowego PGE, nowa instalacja będzie mogła rocznie wyprodukować około 1100 MWh energii elektrycznej.
 • Resort klimatu chce znacząco zwiększyć poziom recyklingu. Pomóc mają większa odpowiedzialność producentów i system kaucyjny

  Resort klimatu chce znacząco zwiększyć poziom recyklingu. Pomóc mają większa odpowiedzialność producentów i system kaucyjny

  Do 2025 roku poziom recyklingu odpadów opakowaniowych w krajach członkowskich UE musi wzrosnąć do 65 proc. Teraz w Polsce w przypadku opakowań z tworzyw sztucznych jest dwukrotnie niższy, przez co z tytułu nowego podatku Plastic Tax będziemy płacić nawet 2 mld zł rocznie. W zwiększaniu poziomów recyklingu ma pomóc opracowywana przez resort klimatu rozszerzona odpowiedzialność producentów, a także system kaucyjny, który zmobilizuje konsumentów do oddawania opakowań do punktów zbiórek. Za jego wprowadzeniem opowiada się aż 90 proc. Polaków.
 • Celem jest całkowite wdrożenie Porozumienia Paryskiego - Andrzej Duda

  Celem jest całkowite wdrożenie Porozumienia Paryskiego - Andrzej Duda

  Prezydent Andrzej Duda powiedział w piątek, że "dyskutujemy na temat polityki klimatycznej, tego zasadniczego wyzwania, które stawiają sobie wszystkie odpowiedzialne państwa, czyli niedopuszczenia do wzrostu temperatury na Ziemi powyżej 1,5 stopnia, aby wdrożyć całkowicie Porozumienie Paryskie".
 • W dwa lata budżet państwa na foliówkach zarobił nieco ponad 266 mln zł

  W dwa lata budżet państwa na foliówkach zarobił nieco ponad 266 mln zł

  Z informacji przekazanych przez resort klimatu i środowiska wynika, że w dwa lata do budżetu państwa z tytułu tzw. opłaty foliówkowej wpłynęło nieco ponad 266 mln zł z planowanych w 2020 roku 1,2 mld zł. Na razie nie ma danych nt. liczby wprowadzonych na rynek toreb.
 • Na wojnie z mafią śmieciową

  Na wojnie z mafią śmieciową

  Trwa audyt działań podejmowanych w ostatnich latach przez inspektoraty ochrony środowiska.
 • Rząd zmienia programy antysmogowe. Eksperci apelują o wyższe nakłady na ten cel oraz większe wsparcie dla najuboższych

  Rząd zmienia programy antysmogowe. Eksperci apelują o wyższe nakłady na ten cel oraz większe wsparcie dla najuboższych

  Wciąż 2,7 mln domów jednorodzinnych ogrzewanych jest za pomocą urządzeń, które nie spełniają wymogów uchwał antysmogowych – wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego. Sytuację mają poprawić rządowe programy – Czyste Powietrze skierowane do właścicieli domów oraz Stop Smog dla gmin położonych na obszarze, gdzie obowiązuje uchwała antysmogowa. Oba programy zostały uproszczone, skrócono czas oczekiwania na wsparcie i wprowadzono dodatkowe zachęty, ale zdaniem ekspertów cały proces wymaga przyspieszenia i dalszych zmian. Powinny one dotyczyć m.in. zwiększenia nakładów oraz wsparcia dla najuboższych.
 • Opłata produktowa za jednorazowy kubek z plastiku wyniesie maks. 1 zł - projekt

  Opłata produktowa za jednorazowy kubek z plastiku wyniesie maks. 1 zł - projekt

  Na maksymalnie 1 zł ustanowiono opłatę, jaka będzie doliczana do wydawanych klientom np. jednorazowych kubków - wynika z opublikowanego w czwartek projektu MKiŚ. Od lipca z kolei nie będzie można wprowadzać na rynek np. patyczków higienicznych z tworzyw nie poddających się recyklingowi.
 • Arabia Saudyjska zasadzi na pustyni 10 mld drzew, by walczyć z emisją CO2

  Arabia Saudyjska zasadzi na pustyni 10 mld drzew, by walczyć z emisją CO2

  W przeciągu najbliższych dekad Arabia Saudyjska planuje zasadzić 10 mld drzew. To element szerszego planu zmniejszenia emisji CO2 i zanieczyszczenia gleby przedstawionego przez saudyjskiego następcę tronu Mohammada ibn Salmana. Z innymi krajami arabskimi kraj ten planuje zasadzenie dodatkowych 40 mld drzew.