ekologia

Synonimy:
ekolgia, ekolodzy ekolog ekologiczny
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Ekologia (636)

 • Bałtyk to nierozbrojona bomba z opóźnionym zapłonem

  Bałtyk to nierozbrojona bomba z opóźnionym zapłonem

  "Morze, nasze morze" - cieszymy się w piosence z 843 km linii brzegowej Bałtyku będącej w granicach Polski. Warto jednak napisać, że kto marzy o wypoczynku na naszych nadmorskich plażach, powinien to zrobić jak najszybciej. Nie wiadomo bowiem, jak długo jeszcze kąpiel w Bałtyku będzie bezpieczna, a smakowanie świeżo złowionej ryby w jego wodach wyjdzie nam na zdrowie. Eksperci alarmują: Bałtyk to bomba z opóźnionym zapłonem.
 • Trwa spór, kto ma płacić za walkę ze smogiem

  Trwa spór, kto ma płacić za walkę ze smogiem

  Samorządy na własną rękę finansują programy środowiskowe, z których rząd się wycofał. Przekonują, że to odpowiedź na mniej korzystne wsparcie, jakie obecnie jest im oferowane.
 • Ekolodzy nie chcą nowych ośrodków narciarskich w słowackich Tatrach

  Ekolodzy nie chcą nowych ośrodków narciarskich w słowackich Tatrach

  Słowaccy ekolodzy są przeciwni rozbudowie przez spółkę Tatry Mountain Resorts (TMR, notowana na GPW) infrastruktury narciarskiej w Tatrach Wysokich. Przedstawiciele Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP) zapowiadają przestudiowanie dokumentacji - podał serwer Aktuality.sk.
 • Domowe odpady mogą zmienić się w prąd

  Domowe odpady mogą zmienić się w prąd

  Każdego roku w Polsce powstaje minimum 10 mln ton odpadów komunalnych, z czego aż 4 mln trafia na składowiska jako zmarnowane źródło zielonej energii. W tym samym czasie w krajach Europy Zachodniej składowaniu ulega niecałe 10 proc. śmieci, a od 30 do 60 proc. z nich zostaje przekształconych termicznie. Czy Polska ma szanse dogonić europejskich liderów w odzysku energii z odpadów komunalnych?
 • Kraków ogranicza ruch samochodów. Mniej parkingów, wyższe ceny, ale też kusząca alternatywa

  Kraków ogranicza ruch samochodów. Mniej parkingów, wyższe ceny, ale też kusząca alternatywa

  Kraków sukcesywnie dąży do wyciszania ruchu w centrum miasta. W tym celu wprowadza różne - czasem nawet kontrowersyjne - rozwiązania, których celem jest oddanie przestrzeni pieszym, a nie kierowcom. - Mieszkańcy zmierzają do centrum z różnych powodów, nie zawsze muszą jednak robić to za pomocą samochodu - mówi Tadeusz Trzmiel, wiceprezydent Krakowa.
 • Śląskie: Inspektorzy ochrony środowiska skontrolowali koksownię Dębieńsko

  Śląskie: Inspektorzy ochrony środowiska skontrolowali koksownię Dębieńsko

  Inspektorzy ochrony środowiska, którzy wobec skarg mieszkańców i skokowych wzrostów emisji benzenu skontrolowali koksownię Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach, nie stwierdzili naruszeń i nieprawidłowości, które miałyby bezpośredni wpływ na pogorszenie stanu środowiska.
 • Ekolodzy skarżą Polskę za sposób zarządzania lasami

  Ekolodzy skarżą Polskę za sposób zarządzania lasami

  Siedem organizacji pozarządowych w tym m.in. Greenpeace i ClientEarth Prawnicy dla Ziemi złożyło do Komitetu Aarhus skargę na Polskę ws. zarządzania lasami. Resort środowiska na razie nie komentuje sprawy.
 • Deweloperzy niewzruszeni smogiem. Rabatów brak, a samego zjawiska nie monitorują. Czekają na reakcję klientów?

  Deweloperzy niewzruszeni smogiem. Rabatów brak, a samego zjawiska nie monitorują. Czekają na reakcję klientów?

  Ankieterzy Instytutu Badawczego ABR SESTA, podając się za potencjalnych klientów, sprawdzili oferty we wszystkich miastach wojewódzkich. Część firm wyjaśniała im, że smog nie jest powodem do upustu, bo "jest wszędzie". Inne mówiły, że akurat ich inwestycji nie dosięga. A niektóre w ogóle "nie słyszały o tym problemie". Z badania wynika także, że 87 proc. przedsiębiorstw faktycznie w ogóle nie sprawdza poziomu zanieczyszczenia. Zdecydowana większość przyznaje też, że na chwilę obecną kupujący nie zgłaszają im takich oczekiwań. Dlatego nie widzą potrzeby wprowadzania zniżek. Eksperci podpowiadają, aby konsumenci masowo zwracali się do deweloperów w tej sprawie. Pojedyncze głosy niczego nie zmienią, zwłaszcza w czasie dobrej koniunktury. Ale setki czy tysiące klientów mogą wywołać odpowiednią reakcję. Pytanie brzmi tylko, czy deweloperzy pod takim naporem będą jednak chcieli zauważyć problem.
 • Nie wyrzucaj plastikowej torby na zakupy. Wypij ją!

  Indonezyjska firma wyprodukowała foliową torebkę rozpuszczalną w wodzie. Można ją nawet wypić!
 • Harrison Ford krytykuje Trumpa, który "nie wierzy w naukę"

  Harrison Ford krytykuje Trumpa, który "nie wierzy w naukę"

  Słynny amerykański aktor Harrison Ford wyraził swoją obawę, że ludzie u władzy "nie wierzą w naukę".

Filmy - Ekologia (23)

 • Norwegia. Raj dla elektroaut czy piekło dla autobusów?

  Norwegia jest obecnie rajem dla wielbicieli ekopojazdów. Nigdzie na świecie nie sprzedaje się tylu samochodów elektrycznych. Jednak coraz mniej z tego faktu zadowoleni są kierowcy autobusów, którzy muszą stać w olbrzymich korkach. W Oslo jest wprawdzie wiele buspasów, jednak zajmują je kierowcy samochodów o napędzie elektrycznym, którzy od niedawna mogą z nich korzystać. W ten sposób norweskie władze promują ekologiczne pojazdy. Dodatkowo właściciele takich aut płacą niższy podatek VAT i mogą korzystać z parkingów za darmo. Mają też specjalne stacje do ładowania samochodu. Norwedzy opracowali koncepcję, dzięki której w 2030 roku ilość spalin ma być o połowę niższa niż dziś, dlatego do 2025 roku wszystkie pojazdy osobowe mają być wyposażone w elektryczne silniki. Jednak nie wszyscy popierają ten ambitny projekt, wielu obawia się, że norweskie drogi będą jeszcze bardziej zakorkowane.
 • Tragiczna sytuacja lwów morskich. Grozi im wyginięcie?

  Na jednej z kalifornijskich plaż trwa akcja ratunkowa lwa morskiego, który nie potrafi samodzielnie wrócić do wody. Po krótkich oględzinach weterynarz zalecił jedynie kilkudniową obserwację zwierzęcia. Takich przypadków jest więcej. Od początku roku ocean wyrzucił na kalifornijski brzeg ponad 2 tysiące młodych, wycieńczonych lwów morskich. – Wszyscy badacze mówią, że sytuacja się jeszcze pogorszy. Czekają nas więc pracowite miesiące – mówi Keith Matassa z Pacific Marine Mammal Center.
 • Ekologiczne domy energooszczędne

  Przez większą część roku mamy chłodny klimat, więc należy wykorzystywać możliwość pasywnego docieplania pomieszczeń promieniami słonecznymi, otwieranie się na południe, tam, gdzie ciepłe promienie słoneczne wpadają do wnętrza i dodatkowo doświetlają i dogrzewają pomieszczenia. Można przeszklić prawie całe ściany południowe, ale nie należy też unikać przeszkleń od strony północnej, gdzie takie miękkie, białe światło ładnie doświetla wnętrza – mówi agencji informacyjnej Newseria Monika Kupska-Kupis, architekt i koordynator projektów firmy Velux, produkującej okna dachowe.
 • W Polsce w obrocie są butelki zwrotne warte 150 mln zł

  Butelka zwrotna może krążyć 20 razy i więcej. W Polsce średnio krąży od 8 do 12 razy, czyli dużo mniej. Z naszych badań przeprowadzonych w ubiegłym roku wynika, że raptem 20 proc. konsumentów wie, że zwracając butelkę, też czynią ekologiczny gest. Mamy więc sporo do nadrobienia – mówi Jagoda Jastrzębska, kierownik ds. rozwoju odpowiedzialnego biznesu w Carlsberg Polska, organizatora kampanii "Weź mnie w obroty", która właśnie ruszyła i ma na celu zmienić nawyki konsumentów.