egzekucja komornicza

Artykuły - Egzekucja komornicza (36)

 • Konsekwencje niezapłacenia podatku PIT za 2019 r.

  Konsekwencje niezapłacenia podatku PIT za 2019 r.

  Podatek wykazany w PIT za 2019 r. można było uregulować do 1 czerwca 2020 r. Osoby, które tego nie zrobiły, muszą uiścić odsetki za zwłokę liczone od 1 maja 2020 r. Należy również spodziewać się wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Urząd skarbowy ma prawo zająć prawie cały majątek podatnika na pokrycie długu podatkowego. Z dniem 30 lipca wchodzi w życie nowelizacja ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
 • Pół roku po rewolucji komorniczej. Skuteczność egzekucji rośnie, a liczba skarg spada

  Pół roku po rewolucji komorniczej. Skuteczność egzekucji rośnie, a liczba skarg spada

  Coraz mniejsza liczba tytułów wykonawczych sprawia, że dla nowych kancelarii perspektywy są marne.
 • "Rz": Odzyskanie VAT od komornika. Możliwe, choć skomplikowane

  Do opłaty za egzekucję nie powinno się doliczać podatku. Dłużnicy mogą występować o jego zwrot - pisze w środę "Rzeczpospolita".
 • Wyjawienie majątku dłużnika

  Wyjawienie majątku dłużnika

  Przepisy dotyczące minimalnego wynagrodzenia za pracę, ochrony wynagrodzenia ze zlecenia, czy regulacje dotyczące przedmiotów niepodlegających egzekucji powodują, że komornik nie ma możliwości prowadzenia egzekucji ze wszystkich składników majątkowych przysługujących dłużnikowi. Często jednak, mimo prowadzenia egzekucji, komornik nie jest w stanie odzyskać choćby części należności, gdyż nie może ustalić majątku dłużnika. W takim przypadku rozwiązaniem może być wniosek o wyjawienie jego majątku.
 • System egzekucji na nowych zasadach. Komornik nie może tylko szukać zysku

  System egzekucji na nowych zasadach. Komornik nie może tylko szukać zysku

  - Komornik musi kierować się dobrem wymiaru sprawiedliwości oraz interesem publicznym, a nie tylko szukać zysku. To może być dla niektórych dojmujące - mówi dr Rafał Reiwer w rozmowie z "DGP".
 • 45 tys. zł za zatrudnienie alimenciarza na czarno

  45 tys. zł za zatrudnienie alimenciarza na czarno

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) przygotowało projekt ustawy w sprawie pakietu alimentacyjnego. W 2019 r. wzrośnie kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Będzie to pierwsza podwyżka od 2008 r.
 • Kiedy egzekucja (nie) wpływa na przedawnienie podatku?

  Kiedy egzekucja (nie) wpływa na przedawnienie podatku?

  Urząd skarbowy może zająć na spłatę zaległości podatkowej cały majątek podatnika. Każde zajęcie, o którym podatnik zostanie powiadomiony, przerywa bieg terminu przedawnienia egzekwowanego podatku. Taki skutek nie następuje jednak, gdy egzekucja jest prowadzona w oparciu o rozstrzygnięcie, które okaże się błędne.
 • Ograniczenia w egzekucji przeciwko rolnikowi

  Ograniczenia w egzekucji przeciwko rolnikowi

  Rozporządzenie ministra sprawiedliwości zawiera szczegółowe wyliczenie składników majątku, które w razie skierowania egzekucji sądowej przeciwko rolnikowi nie będą mogły być zajęte przez sądowy organ egzekucyjny celem zaspokojenia należności wierzycieli.
 • Egzekucja komornicza to najgorsze wyjście dla dłużnika

  Egzekucja komornicza to najgorsze wyjście dla dłużnika

  W Polsce działa ponad 1,5 tys. komorników. Ta armia ludzi nie narzeka na brak zajęcia - ponad 2 mln rodaków ma kłopoty z terminowym regulowaniem należności. Wielu z nich ostatecznie staje się obiektem zainteresowania komorników, a ci ostatni nie mają skrupułów - zostawiają swoich "klientów" z niczym.
 • Zmiany w opłatach komorniczych weszły w życie

  Zmiany w opłatach komorniczych weszły w życie

  W październiku br. weszła w życie nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, która przewiduje zmiany dotyczące opłat komorniczych. Ma ona dostosować przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego.