egzekucja komornicza

Artykuły - Egzekucja komornicza (16)

 • Kiedy egzekucja (nie) wpływa na przedawnienie podatku?

  Kiedy egzekucja (nie) wpływa na przedawnienie podatku?

  Urząd skarbowy może zająć na spłatę zaległości podatkowej cały majątek podatnika. Każde zajęcie, o którym podatnik zostanie powiadomiony, przerywa bieg terminu przedawnienia egzekwowanego podatku. Taki skutek nie następuje jednak, gdy egzekucja jest prowadzona w oparciu o rozstrzygnięcie, które okaże się błędne.
 • Ograniczenia w egzekucji przeciwko rolnikowi

  Ograniczenia w egzekucji przeciwko rolnikowi

  Rozporządzenie ministra sprawiedliwości zawiera szczegółowe wyliczenie składników majątku, które w razie skierowania egzekucji sądowej przeciwko rolnikowi nie będą mogły być zajęte przez sądowy organ egzekucyjny celem zaspokojenia należności wierzycieli.
 • Egzekucja komornicza to najgorsze wyjście dla dłużnika

  Egzekucja komornicza to najgorsze wyjście dla dłużnika

  W Polsce działa ponad 1,5 tys. komorników. Ta armia ludzi nie narzeka na brak zajęcia - ponad 2 mln rodaków ma kłopoty z terminowym regulowaniem należności. Wielu z nich ostatecznie staje się obiektem zainteresowania komorników, a ci ostatni nie mają skrupułów - zostawiają swoich "klientów" z niczym.
 • Zmiany w opłatach komorniczych weszły w życie

  Zmiany w opłatach komorniczych weszły w życie

  W październiku br. weszła w życie nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, która przewiduje zmiany dotyczące opłat komorniczych. Ma ona dostosować przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
 • Na czym polega egzekucja z nieruchomości? Pomoc w długach

  Na czym polega egzekucja z nieruchomości? Pomoc w długach

  Czy wiesz, że za swoje długi możesz stracić dach nad głową? Okazuje się, że dłużnicy, których niespłacone zobowiązania opiewają na pokaźne sumy, rzeczywiście mają powody do zmartwienia. Egzekucja z nieruchomości, chociaż jest długim i najczęściej żmudnym procesem, to bardzo często jedynym skutecznym, by wierzyciel mógł odzyskać swoją własność. Poznaj szczegóły.
 • Nowe zasady rozstrzygania zbiegów egzekucyjnych

  Nowe zasady rozstrzygania zbiegów egzekucyjnych

  Sądy nie rozstrzygają już zbiegów egzekucji w przypadku zajęcia tej samej rzeczy lub tego samego prawa majątkowego przez komornika sądowego i administracyjny organ egzekucyjny. Łączne prowadzenie egzekucji przejmuje ten z nich, kto pierwszy dokonał zajęcia, a jeżeli nie można ustalić pierwszeństwa - decyduje wysokość dochodzonej kwoty. Nowe zasady obowiązują od 8 września 2016 r.
 • Sejm uchwalił projekt noweli o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych

  Sejm uchwalił projekt noweli o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych

  75 proc. kwoty najniższych emerytur ma być wolne od potrąceń - zakłada projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych, którą jednogłośnie uchwalił w piątek Sejm.
 • Elektroniczne zajęcie konta będzie bardzo proste

  Elektroniczne zajęcie konta będzie bardzo proste

  Od 8 września br. komornicy sądowi zostaną wyposażeni w bardzo groźną broń. Do odzyskiwania należności na rzecz wierzycieli będą mieli dwa narzędzia: e-zajęcie rachunków bankowych oraz e-licytacja ruchomości.
 • Z kamerą wśród dłużników: Czynności podejmowane przez komornika muszą być nagrywane

  Wszystkie czynności podejmowane przez komornika w terenie muszą być nagrywane, a wejście siłą do domu dłużnika będzie możliwe tylko w asyście policji - zapowiedział Zbigniew Ziobro.
 • "Dziennik Gazeta Prawna": Olbrzymie zmiany w egzekucjach komorniczych

  "Dziennik Gazeta Prawna": Olbrzymie zmiany w egzekucjach komorniczych

  Premier Beata Szydło i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przedstawią pakiet zmian dotyczących egzekucji komorniczych. Zmiany będą olbrzymie - prognozuje "Dziennik Gazeta Prawna".