egzekucja

Synonimy:
egzekucje, egzekujce
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Egzekucja (270)

Filmy - Egzekucja (6)

 • Credo dżihadysty. "Zaprowadzimy prawo Allaha!"

  Paryż potwierdził, że wśród bojowników Państwa Islamskiego, którzy pojawili się na nagraniu informującym o zamordowaniu amerykańskiego zakładnika Petera Kassiga, był obywatel Francji. To pochodzący z Normandii Maxime Hauchard, urodzony w 1992 r. Jak poinformował francuski minister spraw wewnętrznych, Bernard Cazeneuve, Hauchard w 2012 r. opuścił ojczyznę i udał się do Mauretanii, a stamtąd do Syrii, gdzie wstąpił w szeregi dżihadystów. Prawdopodobnie był przy egzekucji Amerykanina; być może to nawet on odciął mu głowę. Do mediów trafiło także nagranie z lipca 2014 r., na którym Hauchard przedstawia swoiste credo bojowników ISIS. „Śmierć? Czekamy na nią! Naszym celem, jako organizacji, jest zaprowadzić prawo Allaha na ziemi. Jeśli chodzi o mój osobisty cel, to jest nim męczeństwo” – mówił Hauchard. W niedzielę 16 listopada ISIS opublikowało nagranie, na którym pokazano odciętą głowę Petera Kassiga i egzekucje 18 mężczyzn – najprawdopodobniej syryjskich żołnierzy.
 • Powiesili ich, choć byli niewinni?!

  W środę 8 października w Afganistanie powieszono pięciu mężczyzn oskarżonych o zbiorowy gwałt na czterech kobietach. Wyrok wykonano mimo protestów ze strony organizacji broniących praw człowieka, Amnesty International (którego przedstawiciele nazwali proces „obrazą sprawiedliwości”) i ONZ. Pod decyzją o wykonaniu wyroku podpisał się poprzedni prezydent Afganistanu, Hamid Karzaj. Jego następca, Aszraf Ghani, nie zdecydował się na ułaskawienie skazanych. Do brutalnego ataku na grupę kobiet miało dojść 23 sierpnia w mieście Paghman nieopodal Kabulu. Wydarzenie to wywołało oburzenie w całym kraju. Głośno domagano się sprawiedliwości dla gwałcicieli. Ministerstwo do spraw kobiet uznało wyrok skazujący za „krok w kierunku sprawiedliwości społecznej (…) i lekcję dla tych, którzy myślą o dopuszczaniu się podobnych przestępstw”. Sposób, w jaki przeprowadzono proces pięciu mężczyzn, budzi jednak wątpliwości. Sama rozprawa – transmitowana przez telewizję! – trwała zaledwie kilka godzin, a oskarżeni prawdopodobnie zostali zmuszeni do przyznania się do winy za pomocą tortur. Pierwszy proces odbył się zaledwie 9 dni po aresztowaniu domniemanych gwałcicieli, a wyrok został szybko zatwierdzony przez sąd apelacyjny i Sąd Najwyższy. Zdaniem krytyków, dowody przedstawione sędziom były wyłącznie poszlakowe.
 • Szok! Miejsce kaźni atrakcją turystyczną!

  Postać Nicolae Ceausescu, bezwzględnego rumuńskiego dyktatora, wciąż budzi emocje - i osobliwą fascynację. Ceausescu i jego małżonka zostali rozstrzelani 25 grudnia 1989 r. Już niebawem dawna baza wojskowa, w której więziono, osądzono i stracono tę parę, zostanie... udostępniona zwiedzającym. Turyści będą mogli obejrzeć sypialnię dyktatora i jego żony, pomieszczenie, w którym odbył się ich błyskawiczny proces, a także samo miejsce kaźni, ze wciąż widocznymi na ścianach śladami po pociskach. Pomysłodawcy muzeum liczą na to, że będzie się ono cieszyło ogromnym zainteresowaniem - ale nie wszystkim podoba się granie na mrocznych nutach rumuńskiej historii...
 • Mimo protestów kara śmierci wciąż popularna

  Z najnowszego raportu Amnesty International wynika, że kara śmierci nie tylko wciąż jest popularna w wielu krajach, ale też powraca w państwach, w których obowiązywało moratorium na jej wykonywanie. Najwięcej ludzi skazuje się na śmierć w Chinach, Iranie, Arabii Saudyjskiej, Stanach Zjednoczonych oraz Iraku. W Państwie Środka egzekucje liczone są w setkach - i wykonuje się ich tam więcej niż na całym świecie łącznie. W 2012 roku, którego dotyczy raport, zabijanie w majestacie prawa odbywało się najczęściej poprzez powieszenie, ścięcie, rozstrzelanie oraz podanie zastrzyku z trucizną.