Egipt

Artykuły - Egipt (1512)

 • Egipski grobowiec sprzed 4400 lat

  Egipski grobowiec sprzed 4400 lat

  ​Naukowcy wciąż odkrywają tajemnice starożytnych Egipcjan. Teraz archeolodzy ogłosili odkrycie grobu liczącego 4400 lat wraz z kilkoma rzadkimi polichromiami przedstawiającymi małpy.
 • Innowacyjna technika badania sarkofagów

  Innowacyjna technika badania sarkofagów

  Przed zamknięciem sarkofagu, egipskie mumie umieszczano w ozdobnych skrzyniach z papirusu. Dzięki nowej technice skanowania, naukowcy będą mogli odczytać ich treść bez otwierania całości.
 • Egipt: Leila Amer trafiła do aresztu za swój teledysk

  Egipt: Leila Amer trafiła do aresztu za swój teledysk

  Egipska wokalistka Leila Amer została aresztowana w związku ze swoim teledyskiem "Bos Omak". Zdaniem tamtejszych władz wideo jest "obsceniczne" i zagraża muzułmańskiej moralności.
 • Nowa odsłona mody na piramidy. Egipt znowu bestsellerem w biurach podróży

  Nowa odsłona mody na piramidy. Egipt znowu bestsellerem w biurach podróży

  Egipt wrócił na pozycję bestsellera w biurach podróży. To zasługa poprawy bezpieczeństwa, mocnego złotego i słabego funta egipskiego.
 • Egipt: Odkryto mumię

  Egipt: Odkryto mumię

  Egipscy archeolodzy odkryli mumię w jednym dwóch grobowców, które odnaleziono dwie dekady temu w nekropolii Dra Abu el-Naga w Luksorze na południu Egiptu. Grobowce do tej pory nie były zbadane. Ciało prawdopodobnie należało do wysokiego rangą urzędnika.
 • Imperium Egiptu upadło przez erupcję wulkanu?

  Imperium Egiptu upadło przez erupcję wulkanu?

  Po Aleksandrze Wielkim, który zginął w 323 r.p.n.e., Egiptem władał Ptolemeusz I. Jego dynasta trwała aż do legendarnego samobójstwa Kleopatry VII i zakończyła się wraz z najazdem Rzymian w 30 r.p.n.e. Najnowsze badania sugerują, że w upadku starożytnego Egiptu mogła pomóc erupcja wulkanu.
 • Turystyka Egiptu podnosi się z kolan

  Turystyka Egiptu podnosi się z kolan

  20 lat temu przed świątynią Hatszepsut w Luksorze grupa ekstremistów zabiła 58 zagranicznych turystów, ale nie osłabiło to zainteresowania turystów Egiptem. Sytuacja zmieniła się po rewolucji 2011 roku, która pozbawiła władzy prezydenta Hosniego Mubaraka. Od tego czasu starożytne świątynie świecą pustkami, a kraj pogrążony jest w kryzysie ekonomicznym. Zdaniem ekspertów , siedem lat temu Egipt był pierwszy na liście najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych przez naszych rodaków.
 • W Egipcie odkryto trzy nowe grobowce

  W Egipcie odkryto trzy nowe grobowce

  Archeologowie odkryli trzy ukryte do tej pory egipskie grobowce liczące po 2000 lat.
 • Egipt: Policjant i cywil ofiarami ataku niedaleko Luksoru

  Egipt: Policjant i cywil ofiarami ataku niedaleko Luksoru

  W miejscowości Isna pod Luksorem, w południowym Egipcie dwóch sprawców otworzyło ogień z jadącego samochodu. W wyniku ataku zginął funkcjonariusz policji i cywil, a trzy inne osoby zostały ranne. Informację podała w piątek państwowa agencja prasowa MENA.
 • Egipt ponownie staje się ulubionym kierunkiem turystycznym Polaków. Zainteresowanie wyjazdami wzrosło w ciągu roku niemal dwukrotnie

  Egipt ponownie staje się ulubionym kierunkiem turystycznym Polaków. Zainteresowanie wyjazdami wzrosło w ciągu roku niemal dwukrotnie

  Polscy turyści wracają do Egiptu. Jeszcze kilka lat temu co roku wyjeżdżało tam 600 tys. osób. Zawirowania polityczne spowodowały, że liczba chętnych na wakacje w tym regionie spadła. Jak pokazują jednak tegoroczne dane biur podróży, Egipt wraca do łask. Dynamika wzrostu sprzedaży wycieczek do tego kraju przekracza 90 proc. względem 2016 roku. Jak przekonują przedstawiciele władz Egiptu, kurorty turystyczne są bezpieczne, dodatkowo wdrażany jest też system ochrony lotnisk.

Filmy - Egipt (24)

 • Egipt: Zginęło ponad 50 policjantów

  Egipt: Zginęło ponad 50 policjantów.
 • Egipt: Zginęło ponad 50 policjantów

  Egipt: Zginęło ponad 50 policjantów.
 • Rio 2016. Polska - Egipt 3:0 w turnieju siatkarzy

  Polska wygrała z Egiptem 3:0 (25;18, 25:20, 25:17) w meczu grupy B turnieju siatkarskiego na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. W kolejnym spotkaniu "Biało-czerwoni" zmierzą się we wtorek z Irańczykami.
 • Odwołali prezydenta. Teraz narzekają na obecną władzę

  30 czerwca 2013 roku miliony Egipcjan wyszły na ulicę Kairu, żądając dymisji islamskiego prezydenta Muhammada Mursiego. Demonstranci oskarżali go o podsycanie niepokojów społecznych i chęć zmonopolizowania władzy. – Został wybrany demokratycznie, ale nic dla kraju nie zrobił. Tylko nas podzielił, skłócił chrześcijan i muzułmanów – mówiła wówczas Mery Maher, uczestniczka demonstracji. Protestujących wysłuchało wojsko. 3 lipca 2013 roku, w wyniku zamachu stanu, prezydent Mursi stracił stanowisko. Od tamtych wydarzeń mijają trzy lata. Wielu Egipcjan jest rozczarowanych nowymi władzami. – 3 lipca 2013 roku otrzymaliśmy obietnicę uchwalenia nowej konstytucji, osiągnięcia pojednania narodowego i wprowadzenia systemu demokratycznego. Dziś widzimy, że we wszystkich tych kwestiach występują poważne komplikacje – komentuje dziennikarz Khaled Dawud. *Zdjęcie ilustrujące materiał jest autorstwa Mahmouda Khaleda/AFP.