EBC

Synonimy:
Europejski Bank Centralny,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - EBC (1403)

 • EBC dokłada kolejne miliardy do PEPP

  EBC dokłada kolejne miliardy do PEPP

  Europejski Bank Centralny na dzisiejszym posiedzeniu utrzymał stopy procentowe bez zmian. Bank zwiększył wartość programu PEPP o 600 mld euro. Rada postanowiła także, że horyzont czasowy dla zakupów w ramach PEPP zostanie wydłużony co najmniej do końca czerwca 2021 r.
 • ​EBC sprosta oczekiwaniom?

  Wczorajsza sesja na Wall Street zakończyła się po raz kolejny wzrostami, które tym razem w przypadku S&P 500 przekroczyły 1% i wyniosły notowania powyżej 3100 pkt. Siły napędowe rynku pozostały niezmienione i górują tu oczekiwania na relatywnie szybki powrót do poziomu aktywności sprzed kryzysu pandemii.
 • Decyzja Europejskiego Banku Centralnego w centrum uwagi

  Dolar jest dzisiaj niezaprzeczalnym liderem zyskując na całym szerokim rynku. Odbicie ma związek z realizacją zysków na ryzykownych aktywach - korygują się giełdowe indeksy, a w gronie najsłabszych walut z grona G-10 znalazły się wrażliwe skandynawskie korony, dolar australijski, oraz funt (dwie ostatnie ostatnio mocno korzystały na rajdzie ryzyka).
 • "Nacjonalizacja" rynku obligacji - ostatni bastion przed kryzysem długu rządowego

  "Nacjonalizacja" rynku obligacji - ostatni bastion przed kryzysem długu rządowego

  Wśród ekonomistów - w szczególności we Francji, gdzie obecnie przebywam - trwa intensywna debata na temat spłacalności długu w konsekwencji wzrostu wydatków publicznych na potrzeby związane z kryzysem spowodowanym koronawirusem. Niektórzy ekonomiści, głównie prawicowi, apelują już o cięcia wydatków publicznych, podczas gdy inni, głównie lewicowi, popierają ideę anulowania długu. Moim zdaniem w obydwu przypadkach debata ta opiera się na błędnych przesłankach.
 • Szefowa EBC: PKB eurolandu spadnie o 8-12 proc. w tym roku

  Szefowa EBC: PKB eurolandu spadnie o 8-12 proc. w tym roku

  Szefowa Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde oświadczyła, że najbardziej optymistyczna z wcześniejszych prognoz EBC jest już nieaktualna, a rzeczywisty spadek PKB państw strefy euro wyniesie 8-12 proc.
 • Bruksela głowi się nad wyrokiem z Karlsruhe

  Bruksela głowi się nad wyrokiem z Karlsruhe

  Jak zagwarantować niezależność Europejskiego Banku Centralnego? Czy można zażegnać "wojnę trybunałów”? I co zrobić, gdy Polska albo Węgry nadużyją niemieckiego przykładu, by przeciwstawić się orzeczeniom TSUE?
 • Szef banku centralnego Niemiec broni programu EBC

  Szef banku centralnego Niemiec broni programu EBC

  Reuters ostrzega to grozi całej Unii Europejskiej
 • ​PKB w strefie euro może się skurczyć o 12 proc.- Lagarde, EBC

  Gospodarka w strefie euro może się skurczyć nawet o 12 proc. w 2020 roku i 15 proc. w II kw. kdk - powiedziała prezes EBC Christine Lagarde na konferencji po posiedzeniu banku. Lagarde dodała, że EBC jest gotowy do rozszerzenia zakresu pandemicznego programu skupu aktywów w razie potrzeby.
 • EBC pozostawił stopy bez zmian; ogłosił nowy program PELTRO dla banków

  EBC pozostawił stopy bez zmian; ogłosił nowy program PELTRO dla banków

  Rada Prezesów EBC pozostawiła bez zmian podstawowe stopy procentowe - podano w komunikacie po posiedzeniu banku. EBC ogłosił też nowy pandemiczny program pożyczkowy dla banków (PELTRO).
 • Banki centralne w centrum uwagi

  Banki centralne w centrum uwagi

  Złotemu nie pomogły wzrosty na giełdach i w najbliższym czasie kurs EUR/PLN może pójść w górę - oceniają analitycy. Trwający spadkowy trend rentowności krajowych SPW może się w kolejnych tygodniach utrzymywać.

Filmy - EBC (8)

 • EBC walczy o wzrost w strefie euro

  Europejski Bank Centralny obniżył stopę depozytową do -0,3% i przedłużył program skupu aktywów co najmniej do marca 2017 r. W rezultacie na rynek trafi dodatkowe 360 mld euro. Co to oznacza dla inwestorów? Komentuje Piotr Minkina z Union Investment TFI.
 • Skarb Państwa coraz mniej płaci za polskie obligacje

  Oprocentowanie polskich obligacji spadło do rekordowo niskiego poziomu. Nabywcy papierów dwuletnich są gotowi akceptować rentowność poniżej 1,7 proc. To potwierdza, że inwestorzy dobrze oceniają polską gospodarkę, ale jednocześnie jest to zapowiedź gorszych wyników funduszy inwestycyjnych. Jedyny problem to słabsze zainteresowanie tak nisko oprocentowanymi obligacjami. Mimo że polskie papiery uważa się dziś za bardzo bezpieczne, to na bardziej ryzykownych rynkach można zarobić więcej. U nas zysk jest pewny, ale niewielki. – Przestrzegałbym przed zbyt wygórowanymi oczekiwaniami co do tego, co można z obligacjami w tym roku zrobić, ile można zarobić – mówi Błażej Wajszczuk z BNP Paribas. – To jest rynek, na którym specjalnie nie ma zagrożeń. Sam fakt, że Europejski Bank Centralny będzie pompował w rynek 60 mld euro miesięcznie, stabilizuje rynek długu w całej Europie, także nasz. Natomiast pozostaje pytanie, jak głęboko możemy zejść z rentownościami. Aukcja w lutym pokazała, że dużego zainteresowania polskim rynkiem długu, przynajmniej z zagranicy, nie ma.
 • Rynek walutowy czeka na decyzję EBC

  Rynki spekulują, że 22 stycznia podczas posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego dojdzie do wprowadzenia programu QE, czyli luzowania ilościowego skupu obligacji, co dodatkowo spowoduje osłabienie euro. Zakładamy, że działanie banku Szwajcarii było pewnym wyprzedzeniem tego, co stanie się 22 stycznia – mówi agencji informacyjnej Newseria Marek Paciorkowski, dyrektor ds. rynków finansowych Aforti Exchange.
 • Za 2-3 lata euro może być warte tyle, co dolar

  Europejski Bank Centralny od kilku lat działa z dużym opóźnieniem i robi za mało, by pobudzić wzrost PKB w strefie euro – uważa część ekonomistów. Porównują oni jego politykę z amerykańskim Fedem, który według nich skutecznie pomógł gospodarce USA. Dzięki temu Fed może w przyszłym roku podnosić stopy procentowe, a to będzie umacniało dolara względem euro. Komentuje Ignacy Morawski, główny ekonomista BIZ Bank.