e-podpis

Artykuły - E-podpis (48)

 • Elektronizacja dokumentacji pracowniczej

  Elektronizacja dokumentacji pracowniczej

  Zdecydowana większość dokumentów pracowniczych jest tworzona i przechowywana w formie pisemnej. Mimo że w praktyce forma ta jest najczęściej używana, prawo pracy nie wyklucza też innych sposobów przechowywania dokumentów kadrowych czy składania oświadczeń woli w sprawach pracowniczych. W określonym zakresie możliwe jest stosowanie formy dokumentowej, a w jednostkowych przypadkach można przygotować dokument w postaci elektronicznej. Ta ostatnia forma tworzenia dokumentacji pracowniczej znajdzie szerokie zastosowanie od 1 stycznia 2019 r.
 • Trzeci e-podpis JPK_VAT specjalnie dla mikrofirm

  Trzeci e-podpis JPK_VAT specjalnie dla mikrofirm

  Mikroprzedsiębiorcom zostało dokładnie 10. dni na przesłanie pierwszego JPK_VAT. Obok podpisu kwalifikowanego oraz profilu zaufanego, mogą uwierzytelnić plik trzecim sposobem - podając tzw. dane autoryzujące.
 • Zasady składania od 1 stycznia 2018 r. deklaracji VAT przez internet

  Zasady składania od 1 stycznia 2018 r. deklaracji VAT przez internet

  Wszyscy podatnicy od 2018 r. mają obowiązek przekazywać w formie elektronicznej deklaracje i informacje podsumowujące składane na potrzeby rozliczeń VAT. Kończył się roczny okres dostosowawczy przewidziany dla podatników niezobowiązanych do zarejestrowania się jako podatnicy VAT UE, niebędących podmiotami objętymi mechanizmem odwrotnego obciążenia oraz niezobligowanych do przekazywania przez internet dokumentów związanych z PIT lub CIT. Złożenie rozliczenia w formie papierowej zamiast elektronicznej może być ukarane grzywną.
 • Obowiązek składania uwierzytelnianego e-podpisem formularza JPK objął także mikroprzedsiębiorców

  Obowiązek składania uwierzytelnianego e-podpisem formularza JPK objął także mikroprzedsiębiorców

  W 2017 r. przepisy dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) objęły małe i średnie firmy. Od 1 stycznia 2018 r. obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT mają także mikroprzedsiębiorcy, w tym osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Należy pamiętać, że dokument JPK musi być każdorazowo podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub Profilem Zaufanym ePUAP. Dla wielu przedsiębiorców to ostatni moment na rejestrację w ePUAP lub zakup e-podpisu. Pierwsze deklaracje w formie JPK należy przesłać już w lutym.
 • Dostałeś e-mail z urzędu skarbowego? Nie musisz nic odpisywać

  Dostałeś e-mail z urzędu skarbowego? Nie musisz nic odpisywać

  Coraz częściej fiskus komunikuje się z podatnikami za pomocą prostych i tanich sposobów. Nie ma obowiązku odpowiadania na wiadomość otrzymaną tą drogą - potwierdza Ministerstwo Finansów. Na czym polega taka e-mailowa komunikacja?
 • Stosowanie podpisu elektronicznego ułatwia funkcjonowanie przedsiębiorcom

  Stosowanie podpisu elektronicznego ułatwia funkcjonowanie przedsiębiorcom

  Rozwój nowoczesnych technologii oraz dążenie do umożliwienia załatwiania spraw bez konieczności osobistej wizyty w urzędach prowadzi do coraz większej popularności narzędzi ułatwiających tego typu rozwiązania. Należy do nich podpis elektroniczny, który pozwala przedsiębiorcy na oszczędność czasu i zmniejszenie wielu formalności.
 • Zwrot VAT w 15 dni - wymagany e-podpis

  Zwrot VAT w 15 dni - wymagany e-podpis

  Mikroprzedsiębiorcy z branży budowlanej mogą nieco odetchnąć - zwrot z tytułu VAT otrzymają nawet półtora miesiąca wcześniej niż pozostali podatnicy, o ile prześlą fiskusowi plik JPK_VAT. Jedyny możliwy sposób wysyłki tych plików nakłada na właściciela firmy obowiązek opatrywania ich podpisem elektronicznym.
 • Sejm uchwalił bardzo ważną zmianę dla małych firm!

  Sejm uchwalił bardzo ważną zmianę dla małych firm!

  Przy zakładaniu spółki z o.o. przez internet nie będzie można korzystać ze "zwykłego" podpisu elektronicznego, przewiduje nowelizacja Kodeksu spółek handlowych, Kodeksu postępowania cywilnego oraz ustawy o KRS, którą - głosami wszystkich klubów - uchwalił w piątek Sejm.
 • W tym roku czeka nas wielka wymiana dowodów osobistych

  W tym roku czeka nas wielka wymiana dowodów osobistych

  W tym roku ponad 8 mln obywateli będzie składać wnioski o nowy dowód osobisty. Ponad 5 mln osób upływa 10-letni termin ważności ich dotychczasowych dokumentów. Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji udostępniły poprawiony wniosek elektroniczny o wydanie/wymianę dowodu osobistego.
 • Czy masz ważny e-podpis? Sprawdź, bo bez niego nie rozliczysz firmowych podatków

  Czy masz ważny e-podpis? Sprawdź, bo bez niego nie rozliczysz firmowych podatków

  Zbliża się termin składania zeznań podatkowych przez firmy - niektóre należy złożyć już do końca stycznia. Dlatego właśnie przedsiębiorstwa zatrudniające więcej niż 5 osób powinny już teraz sprawdzić, czy posiadają ważny kwalifikowany certyfikat umożliwiający podpisanie deklaracji podatkowych podpisem elektronicznym.