e-podatnik

Artykuły - E-podatnik (62)

 • Polska nie nadąża z wdrażaniem Globalnego standardu wymiany informacji (CRS)

  Globalny standard wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania - tzw. Common Reporting Standard, ma obowiązywać najpóźniej od 2018 roku we wszystkich państwach Unii Europejskiej, w tym tych zrzeszonych w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju - OECD. Polska jest jednym z tzw. Early Adopters, czyli krajów - stron wielostronnego porozumienia, podpisanego przy okazji corocznego spotkania Global Forum on Transparency and Exchange of Tax Information w Berlinie, które zobowiązały się do priorytetowego wdrożenia nowych standardów wymiany informacji od 2017 roku.
 • Fiskus rusza z rewolucją w kontaktach z podatnikami

  Fiskus rusza z rewolucją w kontaktach z podatnikami

  Osoby fizyczne i prawne będą mogły zakładać indywidualne konta na Portalu Podatkowym i za jego pomocą rozliczać podatki. Serwis umożliwi także kontaktowanie się ze skarbówką.
 • Sposoby zapłaty podatku z PIT za 2014 r.

  Sposoby zapłaty podatku z PIT za 2014 r.

  Kwotę wykazaną do zapłaty w rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych za ubiegły rok trzeba uiścić do 30 kwietnia 2015 r. Płatności należy dokonać z własnych środków pieniężnych gotówką lub przelewem. Zobowiązanie wynikające z zeznania podatkowego można również pokryć nadwyżkami posiadanymi w innych podatkach.
 • E-deklaracje w małych firmach

  E-deklaracje w małych firmach

  Przedsiębiorcy, którzy chcą składać deklaracje podatkowe przez internet, mogą dostosować dostępne rozwiązania do własnych potrzeb. Opcji przesyłania rozliczeń jest bowiem kilka. Można to robić osobiście - uwierzytelniając dokumenty bezpiecznym e-podpisem albo danymi autoryzacyjnymi - lub przez pełnomocnika.
 • MF naliczyło Sygnity kary za opóźnienia przy e-Podatkach

  Ministerstwo Finansów w związku z opóźnieniami w realizacji umowy na system e-Podatki naliczyło Sygnity 1,78 mln zł kary umownej.
 • Program e-Podatki ruszy zgodnie z planem

  - Program e-Podatki jest realizowany zgodnie z przyjętym harmonogramem, a opóźnienia są skutkiem uzgodnionych z Ministerstwem Finansów zmian, które mają zapewnić wyższy standard finalnego produktu - poinformowała w poniedziałek spółka Sygnity, generalny wykonawca kontraktu.
 • Nowości w e-kontaktach z fiskusem

  Nowości w e-kontaktach z fiskusem

  Internet jako narzędzie kontaktu podatników z fiskusem staje się coraz bardziej popularny. Budowa elektronicznej administracji podatkowej przebiega stopniowo. W najbliższym czasie ma powstać portal podatkowy, podatnicy nie powinni mieć problemów ze składaniem pism przez internet, a e-korespondencja będzie traktowana na równi z papierową. Takie rozwiązania wprowadzono do procedur podatkowych przy okazji nowelizacji ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, której większość zapisów wchodzi w życie 11 maja 2014 r.
 • Szykują się zmiany w procedurze podatkowej

  Szykują się zmiany w procedurze podatkowej

  Wprowadzenie możliwości zapłaty podatku w imieniu podatnika, klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania w postępowaniu przed organami podatkowymi oraz grupowego wniosku o wydanie interpretacji podatkowej dla wszystkich kontrahentów w danej sprawie - to tylko niektóre zmiany, przewidziane w przyjętym przez rząd projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej przygotowanym przez Resort Finansów.
 • Darowizny na cele kultu religijnego

  Darowizny na cele kultu religijnego

  W ramach ulgi na darowizny podatnik może odliczyć od podstawy opodatkowania m.in. darowizny na kultu religijnego.
 • Korekta zeznania rocznego PIT

  Korekta zeznania rocznego PIT

  Podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. Dotyczy to również osób fizycznych składających zeznania roczne PIT.