e-deklaracja

Artykuły - E-deklaracja (0)

 • Rozliczanie VAT od 1 lipca 2018 r.

  Rozliczanie VAT od 1 lipca 2018 r.

  Od 1 lipca 2018 r. nabywcy towarów i usług będą mieli możliwość zapłaty za nabyte towary i usługi przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności. W związku z tym sprzedający, z wpłaconej przez nabywcę wartości brutto, podatek VAT otrzyma na specjalny, utworzony w tym celu tzw. rachunek VAT. Korzystanie przez podatników z mechanizmu podzielonej płatności wpłynie także na zasady rozliczania podatku VAT przez czynnych podatników składających deklaracje VAT.
 • Czerwińska: W 2019 r. KAS przygotuje PITY-y za podatników

  Czerwińska: W 2019 r. KAS przygotuje PITY-y za podatników

  W 2019 r. KAS przygotuje dla podatników - w ramach usługi "Twój e-PIT" - zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38 - poinformowała w poniedziałek minister finansów Teresa Czerwińska.
 • Konsekwencje niezapłacenia podatku z PIT za 2017 r.

  Konsekwencje niezapłacenia podatku z PIT za 2017 r.

  Podatnik, który nie uregulował podatku wykazanego w PIT za 2017 r., może spodziewać się telefonu lub SMS-a, a ostatecznie - upomnienia nakazującego zapłatę pod rygorem wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Urząd skarbowy ma prawo zająć prawie cały majątek dłużnika na pokrycie długu podatkowego. W skrajnych przypadkach na zwlekających z zapłatą może być nałożona grzywna.
 • Kryteria wyboru urzędu skarbowego właściwego w zakresie PIT za 2017 r.

  Kryteria wyboru urzędu skarbowego właściwego w zakresie PIT za 2017 r.

  Podstawowym kryterium, na podstawie którego ustala się właściwość urzędu skarbowego w zakresie PIT za 2017 r., jest miejsce zamieszkania podatnika w dniu 31 grudnia 2017 r. Miejsce zamieszkania to miejscowość stanowiąca centrum interesów życiowych danej osoby. Inne kryteria obowiązują w przypadku osób, które wyjechały z kraju przed końcem ubiegłego roku, rozliczają się wspólnie z małżonkiem posiadającym inny adres czy są cudzoziemcami.
 • Deklaracja roczna PIT-4R

  Deklaracja roczna PIT-4R

  Deklarację PIT-4R składa się do urzędu skarbowego w celu dostarczenia informacji o zaliczkach na podatek pobranych przez płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych. Składają ją płatnicy, którzy pobrali zaliczki na podatek m.in. od należności pracowniczych, umów zlecenia, umów o dzieło, rent czy emerytur.
 • Jeden login do konta w banku i deklaracji podatkowych

  Jeden login do konta w banku i deklaracji podatkowych

  Firmowe konto bankowe połączone z wyszukiwarką nieopłaconych faktur i wygenerowanych deklaracji podatkowych? Wiele banków ma ciekawe propozycje dla przedsiębiorców i księgowych. Teraz tylko dwa banki posiadają w pełni zintegrowane konto z usługami księgowymi online.
 • Zaokrąglenia w JPK

  Zaokrąglenia w JPK

  Przy zestawieniu rejestru VAT w formie JPK i deklaracji podatkowej występują rozbieżności wynikające z zaokrągleń. Czy należy dokonywać w JPK zaokrągleń tak jak w deklaracji VAT-7?
 • Zasady składania deklaracji VAT w 2017 r.

  Zasady składania deklaracji VAT w 2017 r.

  Składanie deklaracji VAT (miesięcznych bądź kwartalnych) należy do podstawowych obowiązków czynnych podatników VAT. Deklarację VAT podatnik sporządza w oparciu o prowadzone ewidencje sprzedaży i zakupu VAT, w których wpisuje wszelkie dane mające wpływ na kwotę zobowiązania w podatku VAT. Od początku 2017 r. nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła dość istotne zmiany w zakresie składania deklaracji VAT.
 • Kto od 2017 r. przesyła ewidencje VAT w formie JPK?

  Kto od 2017 r. przesyła ewidencje VAT w formie JPK?

  Niezłożenie informacji podatkowej potraktowane jako przestępstwo skarbowe karane jest grzywną od 10 do 120 stawek dziennych (obecnie od 616,60 zł do 2.959.680 zł, a w przyszłym roku od 666,60 zł do 3.199.680 zł). Za wykroczenie skarbowe grozi grzywna od 1/10 do dwudziestokrotnej wysokości minimalnej pensji (obecnie od 185 zł do 37.000 zł, a w przyszłym roku od 200 zł do 40.000 zł.
 • Rząd chce stworzyć Centralną Bazę Rachunków

  Rząd chce stworzyć Centralną Bazę Rachunków. Dzięki niej fiskus ma łatwiej wykrywać oszustwa podatkowe.

Filmy - E-deklaracja (2)

 • System e-Podatki już za dwa lata

  Za dwa lata powinien ruszyć w pełni system e-Podatki. Resort finansów planuje, że w połowie 2015 r. będziemy mogli już nie tylko składać deklaracje drogą elektroniczną, ale również uzyskać dostęp do własnego konta podatnika, które ułatwi coroczne rozliczenia z fiskusem i kontakt z urzędem skarbowym. W tym roku nawet połowa deklaracji podatkowych zostanie złożona przez internet. - Dążymy do tego, żeby klient w administracji podatkowej, skarbowej czy celnej był obsługiwany tak jak klient w banku. Każdy ma swoje własne konto i wie, jakie są wpływy, jakie są naliczane z tego tytułu podatki, czy jest niedopłata, a na koniec roku jakie jest zestawienie w deklaracji podatków, z których jest rozliczany podatnik - wyjaśnia Jacek Kapica, wiceminister finansów w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria.
 • Rekordowa liczba złożonych e-deklaracji

  Najnowsze dane Ministerstwa Finansów pokazują, że Polacy coraz chętniej rozliczają się z fiskusem przez internet. Komentuje Wiesława Dróżdż, rzecznik Administracji Podatkowej w Ministerstwie Finansów.