e-administracja

Artykuły - E-administracja (70)

 • Więcej spraw pacjent załatwi przez internet

  Więcej spraw pacjent załatwi przez internet

  Przez Internetowe Konto Pacjenta można już wybrać lub zmienić lekarza pierwszego kontaktu. To kolejna użyteczna funkcja w IKP, a w przyszłości możliwy będzie też zapis do specjalisty. Od 8 stycznia obowiązkowe będą e-recepty, ale pacjent może otrzymać papierowy wydruk informacyjny.
 • Jak i kiedy organ podatkowy doręcza pisma przez internet?

  Jak i kiedy organ podatkowy doręcza pisma przez internet?

  Doręczanie pism przez organy podatkowe drogą internetową staje się coraz bardziej popularnym sposobem wymiany korespondencji. Taka forma jest preferowana w kontaktach z profesjonalnymi pełnomocnikami, ale istnieją wątpliwości, czy mają oni obowiązek posiadania i podania adresu elektronicznego. Problemy techniczne zwalniają organ podatkowy z wymogu przekazania pisma przez internet.
 • W tym roku czeka nas wielka wymiana dowodów osobistych

  W tym roku czeka nas wielka wymiana dowodów osobistych

  W tym roku ponad 8 mln obywateli będzie składać wnioski o nowy dowód osobisty. Ponad 5 mln osób upływa 10-letni termin ważności ich dotychczasowych dokumentów. Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji udostępniły poprawiony wniosek elektroniczny o wydanie/wymianę dowodu osobistego.
 • Rusza rewolucja w e-bankach

  Rusza rewolucja w e-bankach

  Wczoraj pierwszy bank w Polsce uruchomił usługę dającą możliwość korzystania z profilu zaufanego. Zdaniem ekspertów umożliwienie bankom elektronicznego potwierdzania tożsamości, to ważny krok dla 15 mln internautów korzystających z bankowości internetowej.
 • Klienci PKO BP będą mogli zatwierdzić profil zaufany w iPKO

  Klienci PKO Banku Polskiego załatwią sprawy urzędowe przez internet. Użytkownicy serwisów iPKO i Inteligo mogą już założyć Profil Zaufany w bankowości elektronicznej i logować się do urzędów on-line.
 • Konsultacje ws. e-paragonu - przedsiębiorcy boją się

  Konsultacje ws. e-paragonu - przedsiębiorcy boją się

  Przedstawiciele przedsiębiorców mają wątpliwości co do obowiązkowych e-paragonów, które chciałby w Polsce wprowadzić resort rozwoju. Oprócz nowych kosztów, obawiają się przede wszystkim możliwych awarii internetu i nawet samej konieczności podłączenia do sieci. Resort finansów liczy na lepszy nadzór nad tym, co się dzieje w handlu bez konieczności przeprowadzania fizycznych kontroli.
 • Urzędy będą czynne 24 godziny na dobę

  Urzędy będą czynne 24 godziny na dobę

  Obywatel czy przedsiębiorca to mój klient, który powinien otrzymać ode mnie dobry produkt w postaci cyfrowej usługi lub informacji na potrzeby własne lub do przetworzenia i wykreowania nowej aktywności, a nawet biznesu. Obywatel przede wszystkim chce, by go nie bolała głowa, gdy chce załatwić sprawę urzędową przez internet. Chce, by to było proste. Jest już przyzwyczajony, że tak jest w banku - podkreśla Anna Streżyńska, minister cyfryzacji.
 • Ministerstwo Sprawiedliwości o wpisach w księgach wieczystych - szybciej, taniej, bezpieczniej

  Ministerstwo Sprawiedliwości o wpisach w księgach wieczystych - szybciej, taniej, bezpieczniej

  Szybciej, taniej, bezpieczniej - tak resort sprawiedliwości ocenia nowy system informatyczny, pozwalający na wpisy w księgach wieczystych niemal natychmiast po notarialnej czynności kupna-sprzedaży nieruchomości. Wcześniej zabierało to klika dni, co sprzyjało patologiom.
 • Gdzie sprawdził się system kas fiskalnych online?

  Gdzie sprawdził się system kas fiskalnych online?

  Ograniczanie szarej strefy i luki podatkowej z wykorzystaniem systemów kas fiskalnych online (lub paragonów online) jest rozwiązaniem z powodzeniem stosowanym m.in. w takich krajach jak Węgry, Chorwacja, Turcja czy Bułgaria. Zdaniem ekspertów, nawet o 2,8 mld zł mogą wzrosnąć wpływy z podatku VAT po wdrożeniu systemu kas fiskalnych online.