dżuma

Artykuły - Dżuma (25)

 • Walka z wirusem Ebola jak z epidemią dżumy

  Walka z wirusem Ebola jak z epidemią dżumy

  Naukowcy przekonują, że sposób, w jaki Wenecja w XIV w. poradziła sobie z epidemią dżumy, może zostać wykorzystany do walki z wyjątkowo groźnymi lub lekoopornymi chorobami, jak np. wirus Ebola.
 • Nowe ognisko dżumy w Chinach

  Nowe ognisko dżumy w Chinach

  151 mieszkańców chińskiego Yumen zostało poddanych kwarantannie. Wszyscy mieli kontakt ze zmarłym na dżumę.
 • Autostradowa dżuma zaraziła kolejarzy

  Autostradowa dżuma zaraziła kolejarzy

  Spory z wykonawcami mogą przyhamować tegoroczne inwestycje w tory - alarmuje "Puls Biznesu".
 • RMF24: Dżuma znowu atakuje

  RMF24: Dżuma znowu atakuje

  Epidemia dżumy znowu zaczyna zagrażać światu - alarmują naukowcy z renomowanego francuskiego Instytutu Pasteura. Liczba przypadków tej choroby, która w średniowieczu zabiła prawie połowę ludności Europy, znowu zaczyna rosnąć na całym świecie.
 • Na Madagaskarze wybuchnie epidemia dżumy?

  Na Madagaskarze wybuchnie epidemia dżumy?

  Dżuma, która w średniowieczu zabiła ponad 25 mln Europejczyków, dzisiaj jest niezwykle rzadką chorobą. Ale nie na Madagaskarze, gdzie wkrótce może rozrosnąć się do rozmiarów prawdziwej epidemii.
 • Supernowoczesne laboratorium do walki z chorobami

  Supernowoczesne laboratorium do walki z chorobami

  Radzieccy uczeni zostawili po sobie nie tylko bezpańskie składowiska materiałów radioaktywnych, ale również patogeny wykorzystywane do produkcji broni biologicznej. Czy powstające w Kazachstanie supernowoczesne laboratorium zajmie się ich neutralizacją i pomoże tamtejszej ludności w walce ze śmiertelnym zagrożeniem?
 • Pierwszy przypadek dżumy od 30 lat

  15-letni chłopiec zmarł w Kirgistanie na dżumę. Według władz jest to pierwszy przypadek tej choroby w tym kraju od 30 lat. Wydaje się, że chłopiec został pokąsany przez pchłę - podało kirgiskie ministerstwo zdrowia. Kwarantannie poddano ponad 100 osób.
 • Nadchodzi zabójcza pandemia. Wybije ludzkość, ocali przyrodę?

  Nadchodzi zabójcza pandemia. Wybije ludzkość, ocali przyrodę?

  Australijscy eksperci obawiają się wybuchu nowego typu lekoopornej pandemii grypy, która już od jakiegoś czasu krąży w populacji. Czy zagrożenie jest realne? Co w przypadku szybkiego rozprzestrzeniania się patogenu po Ziemi?
 • Naukowcy przekonują: Tycie jest zaraźliwe

  Naukowcy przekonują: Tycie jest zaraźliwe

  Nadwaga czyni dziś spustoszenie w krajach Zachodu zarażając równie skutecznie, jak dżuma w średniowiecznej Europie. Eksperci twierdzą, że nie ma mowy o pomyłce. Tyciem mogą zarazić się ludzie i zwierzęta.

Filmy - Dżuma (2)

 • Średniowieczna choroba powraca. I znów zabija!

  W lipcu br. w Chinach zmarł 36-letni mężczyzna, który zaraził się pałeczką dżumy od świstaka. Miasto, w którym doszło do tego tragicznego zdarzenia – 200-tysięczne Yumen – zostało częściowo objęte kwarantanną. Kilka dzielnic odcięto od świata, a w specjalnym ośrodku zamknięto 151 osób. W 2012 r. ta sama straszna choroba dotknęła 7-latkę z USA. Dziewczynka została pokąsana przez owady, które wcześniej miały kontakt ze zdechłą wiewiórką - nosicielem pałeczek dżumy. Na szczęście małą pacjentkę udało się uratować. Czarna śmierć – czyli dymienicza postać dżumy – siała spustoszenie w średniowiecznej Europie. W czasie największej epidemii tej choroby, w połowie XIV wieku, jej ofiarą padły miliony ludzi. Eksperci przypominają, że dżuma nie została całkowicie wyeliminowana. Często chorują na nią gryzonie, z którymi dość łatwo o przypadkowy kontakt.
 • Dżuma nadal groźna! Przenoszą ją nawet koty

  Rok temu w Londynie odkryto cmentarzysko ofiar dżumy - tak zwanej "czarnej śmierci" - która w XIV wieku zdziesiątkowała ludność Europy. Obecnie naukowcy skrupulatnie badają 25 szkieletów mieszkańców średniowiecznego Londynu. Wiadomo już, że wszystkich zabiła dżuma dymieniczna, charakteryzująca się dużym obrzękiem zapalnym węzłów chłonnych pod pachami i w pachwinach. Współcześnie wydaje nam się, że dżuma to choroba, która już nam nie zagraża. Jest to jednak błędne mniemanie. 15 lat temu dżuma zabiła pewną Amerykankę, która zaraziła się tą chorobą przez kontakt ze śliną kota. Między genomem pałeczki, która wywołała dżumę u kobiety, a genomem pałeczki dżumy sprzed siedmiu wieków istnieje zaskakujące podobieństwo. Dlatego tak ważne jest dogłębne poznanie budowy pałeczki "czarnej śmierci" z XIV wieku i opracowanie skutecznej metody walki z tak agresywną bakterią. Szkielety z Londynu przysłużą się więc nauce i ludzkości. Być może dzięki nim tak straszna epidemia nigdy już nie nawiedzi ludzkości...