dżihadyści

Artykuły - Dżihadyści (58)

 • Koordynator UE ds. terroryzmu ostrzega przed dżihadystami w Belgii

  Koordynator UE ds. terroryzmu ostrzega przed dżihadystami w Belgii

  Gilles de Kerchove udzielił wywiadu dla niderlandzkojęzycznej gazety "De Morgen", w której ostrzegł władze Belgii przed rosnącą liczbą zradykalizowanych islamistów, którzy stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju. Słowa unijnego koordynatora ds. walki z terroryzmem przytaczają także inne belgijskie media.
 • Francuski ekspert: Mocne powiązania między hiszpańskimi i belgijskimi dżihadystami

  Francuski ekspert: Mocne powiązania między hiszpańskimi i belgijskimi dżihadystami

  Marc Trevidic, były sędzia śledczy z Francji, który specjalizuje się w dochodzeniach antyterrorystycznych uważa, że istnieją mocne powiązania pomiędzy hiszpańskimi i belgijskimi dżihadystami marokańskiego pochodzenia.
 • Skazano siedmiu bośniackich dżihadystów

  Skazano siedmiu bośniackich dżihadystów

  Siedmiu bośniackich dżihadystów zostało skazanych na kary do trzech lat więzienia za przyłączenie się do dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie w Syrii w 2013 i 2014 roku.
 • Za popieranie dżihadystów wyrzucono ją z Włoch

  Za popieranie dżihadystów wyrzucono ją z Włoch

  Na mocy dekretu szefa MSW Włoch z tego kraju wydalono 44-letnią obywatelkę Maroka, która pracowała jako pomoc domowa. Decyzję o jej odesłaniu umotywowano radykalizacją jej poglądów i poparciem dla dżihadystów, które wyrażała na portalu społecznościowym.
 • Turcja: Zatrzymano cudzoziemców podejrzanych o terroryzm

  Turcja: Zatrzymano cudzoziemców podejrzanych o terroryzm

  Tureckie służby zatrzymały 40 cudzoziemców podejrzanych o związki z dżihadystami – podały lokalne media.
 • Próba zamachu w Paryżu: Podejrzana jest dżihadystką

  Próba zamachu w Paryżu: Podejrzana jest dżihadystką

  Główna osoba zatrzymana w ramach śledztwa w sprawie samochodu wyładowanego butlami z gazem, który znaleziono w niedzielę w centrum Paryża, zadeklarowała wierność dżihadystom z Państwa Islamskiego (IS) - poinformowało w piątek źródło bliskie śledztwu.
 • Za pochwałę dżihadystów trafi do więzienia

  Za pochwałę dżihadystów trafi do więzienia

  Francuski są skazał w środę na osiem miesięcy więzienia Jean-Marca Rouillana, jednego z założycieli ultralewicowej grupy terrorystycznej Action Directe, za wychwalanie "odwagi" dżihadystów, którzy dokonali zamachów w listopadzie ub. roku.
 • Więzienia za przeglądanie dżihadystycznych stron

  Sąd w Chartres skazał 31-letniego Francuza, który przeszedł na islam, na dwa lata więzienia za regularne przeglądanie dżihadystycznych stron internetowych zachęcających do zamachów terrorystycznych i prezentujących nagrania brutalnych egzekucji.
 • Napływem migrantów kierują dżihadyści?

  Napływem migrantów kierują dżihadyści?

  Napływem migrantów drogą morską do Włoch kieruje tak zwane Państwo Islamskie – podejrzewa włoski minister sprawiedliwości Andrea Orlando. Szef resortu mówił o tym w parlamencie, a teraz powtarza swoją opinię w wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera".
 • Odetną dżihadystów od bojowników z Europy?

  Odetną dżihadystów od bojowników z Europy?

  Wspierane przez USA siły rebelianckie kontrolują obecnie 40 proc. terytorium miasta Manbidż w prowincji Aleppo, na północy Syrii, które od 2014 r. jest w rękach dżihadystów z Państwa Islamskiego - podało w niedzielę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Filmy - Dżihadyści (13)

 • Dżihadyści w greckich obozach dla uchodźców

  Zastraszają, kradną, biją, handlują narkotykami – w obozie Moria dla uchodźców na wyspie Lesbos powstała siatka dżihadystów, którzy podają się za bojowników tzw. Państwa Islamskiego. – W obozie żyje wielu bojowników Państwa Islamskiego. Sprzedają narkotyki, zarabiają, handlując między innymi smartfonami – mówi Ahmad, pochodzący z Iraku.
 • Francuskie więzienia wylęgarnią dżihadyzmu

  We francuskich zakładach karnych zwykli więźniowie siedzą we wspólnych celach z islamskimi terrorystami. To łatwy sposób werbowania nowych sympatyków.
 • Zacięty opór dżihadystów w walkach o Mosul

  Bojownicy Państwa Islamskiego (IS) w piątym miesiącu walk w obronie ich ostatniego wielkiego bastionu w Iraku stawiają coraz bardziej zacięty opór. Gęsto zaminowują ulice, którymi cywilna ludność usiłuje wydostać się z miasta. Wykorzystują ją jako żywe tarcze.
 • Uwolnili Irak z rąk dżihadystów. Mieszkańcy mogą wrócić do domów

  Ten mieszkaniec Falludży, irackiego miasta położonego 50 kilometrów od Bagdadu, po raz pierwszy od roku przekracza próg swojego domu. Na podwórzu nadal stoi jego samochód. Irackie wojska odbiły Falludżę z rąk dżihadystów i zachęcają mieszkańców, aby powrócili do swoich domów.