dzietność

Synonimy:
poziom dzietności, współczynnik dzietności
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Dzietność (26)

Filmy - Dzietność (4)

 • Liczba Polaków spada. Najbardziej cierpią na tym małe i średnie miasta

  Ukazał się nowy raport demograficzny Głównego Urzędu Statystycznego. W wynikach badań widać trend, który może okazać się dużym problemem dla polskich miast. Znane już opinii publicznej statystyki wskazujące na zmniejszanie się liczby ludności w Polsce różnią się bowiem, kiedy podzielimy wyniki na miasta i wsie. Podczas, gdy liczba mieszkańców miast spada, liczba mieszkańców wsi rośnie. Nieznaczny wzrost populacji wsi na tle ogólnych statystyk nie dziwi. Eksperci tłumaczą go nową tendencją mieszczuchów, którzy przenoszą ognisko rodzinne na wieś – dojeżdżając do pracy w mieście. Jednak spadająca populacja miast martwi ekspertów. Polski Instytut Ekonomiczny porównał wyniki raportu GUSu ze swoimi badaniami, które przeprowadził na próbie 299 średnich i małych miast. Instytut badał liczbę wyludniających się miast. Uzyskane wyniki są dosyć niepokojące.
 • Dzieci kosztują zbyt dużo. Europa wymrze?

  W Europie rodzi się coraz mniej dzieci, za to przybywa seniorów. Czy pokolenie dzisiejszych dwudziesto- i trzydziestolatków nie spieszy się do tego, by zakładać rodziny i prowadzić odpowiedzialne, uporządkowane życie? A może w dobie kryzysu i strachu przed bezrobociem dzieci są po prostu... za drogie? Oto smutna historia młodego hiszpańskiego małżeństwa, które z trudem wiąże koniec z końcem, chociaż ma na utrzymaniu tylko jedno dziecko.
 • A gdyby o liczbie twoich dzieci decydowali politycy?

  W chińskiej wiosce Jiashan nie obowiązują surowe restrykcje dotyczące liczby potomków, jaką może posiadać małżeństwo. Tutaj każdej parze wolno mieć dwoje dzieci. To rzadki przywilej w Chinach, gdzie od lat 80. XX wieku obowiązuje polityka jednego dziecka. Dotyczy ona obecnie 60 procent Chińczyków. Więcej potomków mogą mieć tylko przedstawiciele mniejszości etnicznych - oraz te małżeństwa, gdzie zarówno mąż, jak i żona, są jedynakami.
 • Kosiniak-Kamysz: Starajcie się o dzieci

  Czy już można zacząć starać się o kolejne dziecko? Tak jest. Gwarantuję, że będą dłuższe urlopy macierzyńskie - zapewniał w Kontrwywiadzie RMF FM minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. - Trwa dyskusja o podziale urlopu pomiędzy matkę i ojca. Zobaczymy, ilu ojców korzysta z obecnego urlopu tacierzyńskiego. Chciałbym, żeby po wejściu w życie dłuższych urlopów macierzyńskich było odbicie od obecnego, niskiego wskaźnika dzietności.