dzień pamięci

Artykuły - Dzień pamięci (34)

 • W.Brytania: Obchody Dnia Pamięci

  W.Brytania: Obchody Dnia Pamięci

  Królowa Elżbieta II wzięła udział w centralnych uroczystościach Dnia Pamięci o poległych w konfliktach zbrojnych. Złożyła wieniec z czerwonych maków pod pomnikiem nieznanego żołnierza w pobliżu Downing Street. W marszu weteranów uczestniczyli polscy kombatanci.
 • Szef MON o Żołnierzach Wyklętych: ich poświęcenie miało głęboki sens

  Żołnierzy Wyklętych spotkał straszny los, ale ich poświęcenie miało głęboki sens - mówił szef MON Tomasz Siemoniak przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, oddając hołd polskiemu podziemiu antykomunistycznemu. W piątek przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
 • "Po śmierci zwrócono im godność"

  "Po śmierci zwrócono im godność"

  To dla nas przejaw sprawiedliwości dziejowej. Tak o obchodzonym po raz 3. Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych mówią najbliżsi zamordowanych przez komunistów żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Święto przypada w dzień wykonania wyroku śmierci na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia "WiN", w 1951 roku.
 • IPN: Musimy pamiętać o Żołnierzach Wyklętych

  IPN: Musimy pamiętać o Żołnierzach Wyklętych

  Pamięć o Żołnierzach Wyklętych to nasz obowiązek - uważa prezes IPN. Dziś obchodzimy poświęcony im Dzień Pamięci. Świętowany po raz trzeci, przypada w rocznicę wykonania wyroku śmierci roku, na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia "WiN". Stracono ich w roku 1951.
 • Elżbieta II w obchodach Dnia Pamięci

  Przy słonecznej pogodzie Elżbieta II zainaugurowała w niedzielę w Londynie tradycyjne doroczne obchody Dnia Pamięci (Remembrance Day) o żołnierzach poległych w konfliktach zbrojnych, w szczególności w dwóch światowych wojnach.
 • Uniwersytecki Dzień Pamięci w 73. rocznicę Sonderaktion Krakau

  W 73. rocznicę Sonderaktion Krakau - aresztowania pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego i innych uczelni Krakowa przez hitlerowców - obchodzono we wtorek w Krakowie Uniwersytecki Dzień Pamięci.