dzień pamięci

Artykuły - Dzień pamięci (19)

 • W.Brytania: Obchody Dnia Pamięci

  W.Brytania: Obchody Dnia Pamięci

  Królowa Elżbieta II wzięła udział w centralnych uroczystościach Dnia Pamięci o poległych w konfliktach zbrojnych. Złożyła wieniec z czerwonych maków pod pomnikiem nieznanego żołnierza w pobliżu Downing Street. W marszu weteranów uczestniczyli polscy kombatanci.
 • Szef MON o Żołnierzach Wyklętych: ich poświęcenie miało głęboki sens

  Żołnierzy Wyklętych spotkał straszny los, ale ich poświęcenie miało głęboki sens - mówił szef MON Tomasz Siemoniak przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, oddając hołd polskiemu podziemiu antykomunistycznemu. W piątek przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
 • "Po śmierci zwrócono im godność"

  "Po śmierci zwrócono im godność"

  To dla nas przejaw sprawiedliwości dziejowej. Tak o obchodzonym po raz 3. Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych mówią najbliżsi zamordowanych przez komunistów żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Święto przypada w dzień wykonania wyroku śmierci na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia "WiN", w 1951 roku.
 • IPN: Musimy pamiętać o Żołnierzach Wyklętych

  IPN: Musimy pamiętać o Żołnierzach Wyklętych

  Pamięć o Żołnierzach Wyklętych to nasz obowiązek - uważa prezes IPN. Dziś obchodzimy poświęcony im Dzień Pamięci. Świętowany po raz trzeci, przypada w rocznicę wykonania wyroku śmierci roku, na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia "WiN". Stracono ich w roku 1951.
 • Elżbieta II w obchodach Dnia Pamięci

  Przy słonecznej pogodzie Elżbieta II zainaugurowała w niedzielę w Londynie tradycyjne doroczne obchody Dnia Pamięci (Remembrance Day) o żołnierzach poległych w konfliktach zbrojnych, w szczególności w dwóch światowych wojnach.
 • Skandal w Estonii - zdjęcie z Auschwitz i zalety ogrzewania gazowego

  Skandal w Estonii - zdjęcie z Auschwitz i zalety ogrzewania gazowego

  Europejski Dzień Pamięci Ofiar Nazizmu i Stalinizmu obchodzony w Estonii przed dwoma dniami zaowocował skandalem. Na stronie internetowej miejscowej kompanii gazowej GasTerm pojawiła się reklama - fotografia z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu opatrzona podpisem o zaletach ogrzewania gazowego.
 • Uroczystości Dnia Pamięci o Zagładzie Romów

  Uroczystości Dnia Pamięci o Zagładzie Romów

  Główne uroczystości Dnia Pamięci o Zagładzie Romów rozpoczęły się w byłym obozie cygańskim na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. 68 lat temu Niemcy zgładzili w komorach gazowych 2897 osób, wszystkich żyjących jeszcze w obozie Romów.
 • Izrael: Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

  Izrael: Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

  Przy dźwiękach syren Izrael oddał w czwartek hołd sześciu milionom ofiar Holokaustu. Na dwie minuty zatrzymali się piesi, kierowcy stali z pochylonymi głowami obok swoich pojazdów, przerwano pracę w firmach, w domach ludzie zaprzestali domowych zajęć.
 • Codziennie w Polsce ginie 15 osób. 170 zostaje rannych

  Codziennie w Polsce ginie 15 osób. 170 zostaje rannych

  W najbliższą niedzielę Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.
 • Białoruś: Dziś tradycyjne "Dziady" - dzień pamięci przodków

  Na Białorusi dziś tradycyjne "Dziady" - dzień uszanowania pamięci przodków. Z tej okazji, jak co roku, miejscowa opozycja organizuje w stolicy demonstrację.