działka

Artykuły - Działka (241)

 • Jak wybudować dom na działce siedliskowej?

  Jak wybudować dom na działce siedliskowej?

  Działka siedliskowa jest bardzo ciekawym zagadnieniem, które coraz częściej stwarza niemałe problemy z budową domu. Dlatego, zanim dowiemy się, jakie ceny działek siedliskowych są dostępne w gminie i na rynku rolnym, warto zapoznać się z definicją działki siedliskowej. Zobaczmy również, czy działka siedliskowa to miejsce, gdzie do budowy domu potrzebne jest pozwolenie na budowę, jakie są warunki zabudowy i czym różni się ona od działek budowlanych.
 • Koronawirus – można wejść na działkę bez zgody właściciela

  Koronawirus – można wejść na działkę bez zgody właściciela

  Epidemia koronawirusa wiąże się z licznymi zmianami w prawie. Między innymi są to modyfikacje przepisów ingerujące w własność prywatną. Czy w stanie epidemii można wejść na działkę bez zgody właściciela? Na to pytanie odpowiada Bartosz Antos, dyrektor ds. nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
 • Mity o kreciej robocie: Dlaczego lepiej nie deptać kopców na trawniku?

  Mity o kreciej robocie: Dlaczego lepiej nie deptać kopców na trawniku?

  W internecie pełno jest porad na temat tego, jak pozbyć się kreta z ogrodu. Ludzie walczą z tymi małymi ssakami od lat, tkwiąc w przekonaniu, że są one jedynie szkodnikami niszczącymi rośliny i trawniki. Prawda jest taka, że krety mogą pomóc w walce z prawdziwymi szkodnikami, a najczęstsza reakcja na widok charakterystycznego kopca, czyli rozkopanie go, nie jest najlepszym pomysłem.
 • Działka rekreacyjna - jak wybrać najlepszą lokalizację?

  Działka rekreacyjna - jak wybrać najlepszą lokalizację?

  Wiele osób decyduje się dzisiaj na zakup działki rekreacyjnej. Z jednej strony zamierzamy ją wykorzystać jako miejsce na urlop. Z drugiej strony liczymy na dodatkowy zarobek. Jak wybrać tą najlepszą i najbardziej opłacalną?
 • Jak uzyskać odszkodowanie za utratę wartości działki?

  Jak uzyskać odszkodowanie za utratę wartości działki?

  Polski system prawny zawiera wiele niezwykle korzystnych dla podatnika/przedsiębiorcy/zwykłej osoby fizycznej rozwiązań. Czasem jednak zupełnie nie zdajemy sobie sprawy ze swoich uprawnień. Jednym z nich jest możliwość dochodzenia odszkodowania za utratę wartości działki w związku ze zmianą planu miejscowego - wskazuje Bartłomiej Kuźniar, koordynator projektów inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
 • Czy warto inwestować w działki nad morzem?

  Czy warto inwestować w działki nad morzem?

  Działki nad morzem to ostatnio bardzo popularny sposób inwestowania pieniędzy. Nic dziwnego, ponieważ w ciągu ostatnich 12 lat zyskały na wartości ponad sześciokrotnie. Czy to rzeczywiście się opłaca? Jak nie popełnić błędu? Jak zmaksymalizować swój zysk? Na te pytania odpowiada Robert Tomaszewski, prezes zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
 • Czy działka pod dom musi być droga?

  Czy działka pod dom musi być droga?

  Choć od jakiegoś czasu pogoda nas nie rozpieszcza, to jednak kalendarz zdecydowanie wskazuje, że jesteśmy już w cieplejszej części roku. Świadczy o tym również wzmożony ruch na budowach. Nie tylko tych dużych, prowadzonych przez deweloperów, ale również tych mniejszych prowadzonych przez indywidualnych inwestorów.
 • Łatwiejsza sprzedaż działek rolnych

  Łatwiejsza sprzedaż działek rolnych

  Wygląda na to, że sprzedaż działek rolnych będzie łatwiejsza. Coraz bliżej nowelizacji przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Obecnie trwają konsultacje społeczne. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać jeszcze w 2019 roku.
 • Ekspert: Rosną ceny działek budowlanych

  Ekspert: Rosną ceny działek budowlanych

  Średnia cena metra kw. gruntu pod budowę domu wzrosła w styczniu o ponad 10 proc. licząc rok do roku - poinformował analityk rynku nieruchomości domiporta.pl Bartłomiej Baranowski. Jak zaznaczył, w 2018 roku działki drożały po raz pierwszy od kilku lat.
 • Odszkodowanie za działkę pod drogę - o czym należy pamiętać?

  Odszkodowanie za działkę pod drogę - o czym należy pamiętać?

  W jakim trybie ustalane jest odszkodowanie za wydzielenie działki pod drogę publiczną? W jakiej wysokości i w jakim terminie powinno zostać ono przyznane właścicielowi nieruchomości?

Filmy - Działka (4)

 • Jaki (PiS) o uchyleniu decyzji ws. działki Chmielna 70 przez komisję weryfikacyjną (TV Interia)

  Jaki (PiS) o uchyleniu decyzji ws. działki Chmielna 70 przez komisję weryfikacyjną (TV Interia).
 • Ustawa spowodowała wzrost cen działek budowlanych

  Po kilku latach spadku ceny działek budowlanych znów rosną. To efekt niskiej podaży, wywołany ustawą dotyczącą obrotu gruntami rolnymi, która miała chronić tereny rolne przed ich wykupem przez cudzoziemców.
 • Dom na działce leśnej - jak go sprzedać?

  Z dniem 30 kwietnia 2016 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o lasach, która wprowadza prawo pierwokupu nieruchomości leśnych na rzecz Skarbu Państwa. Ustawa ta zmieniła zasady obrotu prywatnymi nieruchomościami leśnymi, a w ramach nowego porządku sprzedaż nieruchomości przebiega dwuetapowo. Najpierw zawierana jest umowa warunkowa – a lasy państwowe mogą skorzystać z prawa pierwokupu – w ustawowym terminie 1 miesiąca od chwili zawiadomienia przez właściwego nadleśniczego.
 • E-system oceni bezpieczeństwo kupowanej działki

  Na terenach zagrożonych powodzią wciąż powstają domy i osiedla. Przepisy prawne, które zakazują takich inwestycji, w praktyce często są omijane – mówi Janusz Wiśniewski, pełniący obowiązki prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. To wina luki w przepisach. Za dwa lata ma powstać elektroniczny system, dzięki któremu każdy będzie mógł sprawdzić online, czy teren, na którym chce kupić działkę lub mieszkanie, jest bezpieczny.