działalność gospodarcza

Artykuły - Działalność gospodarcza (24)

 • Sposób regulowania zaliczek na podatek w 2018 r.

  Sposób regulowania zaliczek na podatek w 2018 r.

  Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej i podatkiem liniowym, zobowiązane są do regulowania w trakcie roku swoich zobowiązań w podatku dochodowym poprzez dokonywanie wpłat zaliczek na ten podatek zasadniczo w systemie miesięcznym. Jednak, po spełnieniu ustawowych warunków, część przedsiębiorców może opłacać zaliczki na pdof kwartalnie, a część w ogóle ich nie płacić.
 • Konstytucja dla biznesu rozbudzi przedsiębiorczość w Polsce?

  Konstytucja dla biznesu rozbudzi przedsiębiorczość w Polsce?

  Rok 2018 przyniesie kolejne zmiany dla przedsiębiorców. W marcu w życie mają wejść przepisy ułatwiające prowadzenie biznesu, zebrane w ramach tzw. Konstytucji dla biznesu. Obecny rok to także kontynuacja wielu programów dotacyjnych wspierających rozwój firm, m.in. prowadzonych przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
 • Zmiany prawa dla przedsiębiorców

  Zmiany prawa dla przedsiębiorców

  Sejm pracuje nad rządowym projektem ustawy Prawo przedsiębiorców, który ma ułatwić wykonywanie działalności gospodarczej. Osoba fizyczna, której osiągany przychód nie przekracza 50 proc. minimalnego wynagrodzenia (w 2018 r. jest to 1050 zł), nie będzie musiała rejestrować działalności ani płacić składek ZUS.
 • Będą zmiany w ewidencji przedsiębiorców

  Będą zmiany w ewidencji przedsiębiorców

  Usprawnienie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej - to główny cel rządowego projektu ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy.
 • Zasada automatycznego wznowienia zawieszonej działalności gospodarczej i jej negatywne skutki dla przedsiębiorców

  Zasada automatycznego wznowienia zawieszonej działalności gospodarczej i jej negatywne skutki dla przedsiębiorców

  Bycie przedsiębiorcą w Polsce jest z każdym dniem coraz większym wyzwaniem. Rząd i fiskus urządzają podatnikom istną ścieżkę zdrowia. Przez nieustannie zmieniające się przepisy osobom prowadzącym działalność gospodarczą niezbędne jest dziś nie tylko wsparcie księgowych, doradców i kancelarii prawno-podatkowych, ale także posiadanie dobrej pamięci.
 • Kolejnych 50 zmian dla biznesu

  Kolejnych 50 zmian dla biznesu

  Przedsiębiorca, któremu kontrahent nie płaci na czas, odzyska zapłacony podatek dochodowy, a dłużnik zapłaci podatek za generowanie długu - m.in. takie rozwiązanie wprowadza kolejna, duża paczka nowelizacji przepisów pod nazwą "50 uproszczeń dla biznesu". O ile projekt podyktowany jest faktycznymi problemami firm, przedsiębiorców może niepokoić ilość zmian wdrażanych obecnie w prawie, które rewolucjonizują prowadzenie biznesu.
 • Będą uproszczenia w prawie dla firm

  Uregulowanie w prawie gospodarczym tych kwestii, które obecnie budzą wątpliwości przedsiębiorców - przewiduje rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym.
 • Czy właściciel firmy może ogłosić upadłość konsumencką?

  Czy właściciel firmy może ogłosić upadłość konsumencką?

  Czy wspólnik w spółce może ogłosić upadłość konsumencką? To zależy od tego, jakiego rodzaju jest to spółka.
 • Angielska spółka typu Limited

  Angielska spółka typu Limited

  Jak założenie spółki w Wielkiej Brytanii może pomóc freelancerom rozwinąć biznes, zwiększyć zyski oraz zoptymalizować płacone podatki.
 • Działalność prowadzona w domu lub mieszkaniu podatnika

  Działalność prowadzona w domu lub mieszkaniu podatnika

  Niektórzy podatnicy z uwagi na wielkość prowadzonej działalności albo jej zakres decydują się na jej prowadzenie w swoim mieszkaniu lub domu. Zdarza się, że podatnik w tym celu wykorzystuje jedynie część mieszkania czy domu. W przypadku wydatków związanych z wykonywaniem działalności opodatkowanej VAT w mieszkaniu lub domu podatnik ma prawo do odliczenia VAT.

Filmy - Działalność gospodarcza (8)

 • Najwięcej firm w Polsce upada w trzecim roku działalności

  Nadmiar zaufania do kooperantów często gubi mniejsze firmy. Wywiadownie gospodarcze podkreślają, że właśnie w tym segmencie rynku zagrożenie jest największe, i radzą, że lepiej zainwestować w profesjonalne raporty handlowe, niż borykać się z niezapłaconymi fakturami. Tym bardziej że kondycja finansowa partnerów biznesowych może się nagle zmienić. Z analiz wywiadowni gospodarczej CRIBIS.pl wynika, że trzeci rok jest najbardziej kryzysowy w działalności polskich firm. Powszechnie uważa się, że najbardziej niestabilne i najmniej godne zaufania są firmy młode, które dopiero rozpoczęły działalność. To mylny pogląd, bowiem na ogół firmy startują z pomysłem na działalność i na początku wdrażają go zgodnie z planem. Kłopoty pojawiają się później, gdy pierwotna strategia okazuje się nieaktualna. Jak pokazują dane CRIBIS.pl, to właśnie pomiędzy 25. a 36. miesiącem działalności firmy najczęściej upadają. Tymczasem ich partnerzy właśnie nabrali do nich zaufania i uważają, że mogą kontynuować współpracę na dotychczasowych warunkach. – Zakładanie, że nasi kontrahenci zawsze będą w tej samej kondycji, jest dosyć dużym nadużyciem. To nie jest do końca prawda – tłumaczy Dominik Lewandowski, dyrektor ds. rozwoju odpowiedzialny za markę CRIBIS.pl w CRIF Polska. – Nawet w naszej firmie bez względu na to, na jakim jesteśmy etapie, czasami powodzi się lepiej, czasami gorzej, to samo dotyczy naszych kontrahentów.
 • Haładyj: Od nowego roku - wielka zmiana dot. działalności gospodarczej

  Od nowego roku wejdzie w życie jedna z największych zmian w obszarze działalności gospodarczej przeprowadzonych w tej kadencji, czyli nowe Prawo restrukturyzacyjne - mówi PAP wiceszef Ministerstwa Gospodarki Mariusz Haładyj. Dodaje, że zmienia ono filozofię podejścia do kwestii restrukturyzacji i upadłości.
 • Rozpoczęcie działalności gospodarczej w kilka dni

  Tylko kilka dni, a nie jak do tej pory miesiąc, będzie potrzebował przedsiębiorca na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Umożliwi to nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, która dziś wchodzi w życie. Jej głównym zadaniem jest uproszczenie procedur związanych z wpisem do KRS. – Do tej pory wnioskodawca razem z wnioskiem o wpis do KRS składał również zgłoszenie identyfikacyjne skierowane do urzędu statystycznego, ZUS oraz urzędu skarbowego – tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Damian Szczygielski z kancelarii Domański, Zakrzewski, Palinka.
 • Przedsiębiorcy muszą zdecydować o formie opodatkowania

  Podatnicy powinni uzależnić wybór formy opodatkowania od przedmiotu prowadzonej działalności, od przewidywanych kosztów i wydatków czy też od osiąganych przychodów – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy.