działalność gospodarcza

Artykuły - Działalność gospodarcza (24)

 • Rejestracje i upadłości podmiotów gospodarczych w I kw.

  Rejestracje i upadłości podmiotów gospodarczych w I kw.

  W I kwartale 2019 roku odnotowano 95300 rejestracji podmiotów gospodarczych tj. o 4,3% więcej niż w analogicznym okresie ub. roku oraz 155 upadłości podmiotów gospodarczych tj. o 11,5% więcej niż w analogicznym okresie ub. roku.
 • Działalność nierejestrowa - opodatkowanie VAT i kasa fiskalna

  Działalność nierejestrowa - opodatkowanie VAT i kasa fiskalna

  Zamierzam rozpocząć prowadzenie nierejestrowej działalności i świadczyć usługi mechaniki pojazdowej (w zakresie napraw pojazdów silnikowych) na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Usługi te będę wykonywał sporadycznie i uzyskane z tego tytułu wynagrodzenie nie przekroczy w żadnym miesiącu kwoty 1.000 zł. Czy usługi te będą podlegały opodatkowaniu VAT i czy będę musiał posiadać kasę fiskalną?
 • Firma w Niemczech w tydzień i przez internet

  Firma w Niemczech w tydzień i przez internet

  Parlament Europejski przegłosował dyrektywę pozwalającą na zakładanie spółek w innych państwach członkowskich całkowicie przez internet. "Za pomocą jednego kliknięcia będzie można otworzyć firmę w innym kraju".
 • Tax Care obala mity samozatrudnienia

  Tax Care obala mity samozatrudnienia

  Utrzymująca się wysoka liczba osób prowadzących w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą i sygnały o spowolnieniu rozwoju gospodarczego wydają się na razie nie zmniejszać optymizmu mikroprzedsiębiorców. Prowadzenie własnej firmy przynosi dwa razy większą satysfakcję niż praca na etacie i nie stoją za tym głównie zarobki. Jednocześnie mniej etatowców myśli o działalności - wynika z drugiej edycji badania "Indeks Przedsiębiorczości Tax Care".
 • MPiT apeluje do przedsiębiorców o usuwanie z CEIDG zdublowanych wpisów

  MPiT apeluje do przedsiębiorców o usuwanie z CEIDG zdublowanych wpisów

  Przedsiębiorcy, którzy mają więcej niż jeden aktywny lub zawieszony wpis w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), powinni to skorygować do 30 kwietnia. Po tym terminie MPiT ma usuwać zdublowane wpisy - mówi Zbigniew Wojciechowski z resortu przedsiębiorczości i technologii.
 • "Rzeczpospolita": Fiskus chce uderzyć w liniowy PIT

  "Rzeczpospolita": Fiskus chce uderzyć w liniowy PIT

  Ministerstwo Finansów pracuje nad "testem przedsiębiorcy", który odsieje biznes od samozatrudnienia - informuje w środę "Rzeczpospolita".
 • Państwo mają utrzymywać przedsiębiorcy

  Państwo mają utrzymywać przedsiębiorcy

  W piątek 18 stycznia 2019 r. prezes Głównego Urzędu Statystycznego opublikował w Monitorze Polskim "Komunikat w sprawie przeciętnej średniorocznej ceny detalicznej 1000 kg węgla kamiennego w 2018 r." (M.P. 2019, poz. 49). Analizując dostępne na stronie GUS dane sprzed sześciu ostatnich lat, można zaobserwować znaczący wzrost od 2016 r. cen surowca, który ma wpływ na całą gospodarkę i sytuację przedsiębiorstw w Polsce. Rosną nakłady państwa na programy socjalne oraz administrację skarbową. Dla przedsiębiorców również rosną... koszty prowadzenia działalności.
 • Kogo obciążają podatki w Polsce? Założenie firmy sposobem na fiskusa

  Kogo obciążają podatki w Polsce? Założenie firmy sposobem na fiskusa

  Około 166 tys. osób prowadzi fikcyjną działalność gospodarczą, by mniej oddawać państwu - szacuje Instytut Badań Strukturalnych.
 • REGON 2018: Mikroprzedsiębiorcy biją w Polsce rekordy

  REGON 2018: Mikroprzedsiębiorcy biją w Polsce rekordy

  Miejsce jednej zamkniętej mikrofirmy zajmują dwie nowo otwarte - tak wynika z podsumowania drugiej połowy 2018 r. w rejestrze REGON. Poprzedni rok przyniósł rekordowe liczby nowopowstałych drobnych biznesów i historycznie niski próg wyrejestrowań. Przyczyną wydaje się być najlepsza od 12 lat koniunktura, ale czy tylko?
 • Nowe obowiązki dla firm dotyczące podatków. Kara grzywny wzrosła do ponad 21 mln zł

  Nowe obowiązki dla firm dotyczące podatków. Kara grzywny wzrosła do ponad 21 mln zł

  Przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych obowiązują od ponad miesiąca. Już dziś wiadomo, że diametralnie wpłynęły na codzienne funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw. Nieprawidłowości w zakresie składania raportów stanowią przestępstwo skarbowe. Możliwa kara grzywny to nawet ponad 21 mln zł. Brak procedury wewnętrznej, którą muszą posiadać niektóre podmioty, jest zaś zagrożony sankcją do 2 mln zł.

Filmy - Działalność gospodarcza (13)

 • Nowe zaostrzenie kar dla prowadzących działalność gospodarczą

  W prawie dokonywane są coraz ostrzejsze zmiany dotyczące przedsiębiorstw, dotyczące już nie tylko członków zarządu. Najnowsza wersja projektu ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych wprowadza radykalne zaostrzenie odpowiedzialności karnej członków rad nadzorczych i komisji rewizyjnych.
 • Kto zapłaci nowy podatek: nie tylko prowadzący działalność gospodarczą

  Wprowadzono podatek od dochodów z niezrealizowanego zysku, czyli exit tax, kojarzonego najczęściej z przenoszeniem części działalności gospodarczej do innego kraju. Nowy podatek oznacza zmiany w ustawach o CIT i PIT. Co po tych zmianach będzie podlegało opodatkowaniu?
 • Mały ZUS to dopiero początek – potrzeba powiązania składki z dochodem

  Wprowadzenie ustawy o ZUS-ie dla małej działalności gospodarczej, która wejdzie w życie 1 stycznia 2019 roku, jest ogromnym sukcesem. Obejmie ponad 200 tys. prowadzących głównie jednoosobowe firmy i obniży ich składkę, dostosowując ją do ich możliwości finansowych.
 • Systemowa reforma ubezpieczeń społecznych zamiast składki od przychodów

  Celem proponowanych ostatnio zmian w obszarze składek na ubezpieczenie społeczne płaconych przez przedsiębiorców jest wsparcie prowadzących działalność gospodarczą przez okres dłuższy niż 2,5 roku.