działalność gospodarcza

Artykuły - Działalność gospodarcza (328)

 • Podatkowa rewolucja: Mikro i małe firmy dostaną wsparcie fiskusa. Niższe podatki w 2021 r.

  Podatkowa rewolucja: Mikro i małe firmy dostaną wsparcie fiskusa. Niższe podatki w 2021 r.

  Od 2021 r. zostanie wprowadzona zachęta do inwestowania, taka jak w Estonii. Oprócz tego więcej przedsiębiorców skorzysta z 9-proc. CIT i z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
 • Firmy wnioskują o 5 tys. pożyczki

  Firmy wnioskują o 5 tys. pożyczki

  Przedsiębiorcy złożyli już ponad 434 tys. wniosków o pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców. To pożyczka dla firm dotkniętych skutkami pandemii, na kwotę do 5 tys. zł, a po ostatniej nowelizacji tarczy jeszcze łatwiejsze jest jej umorzenie. Jedynym warunkiem jest kontynuacja działalności gospodarczej.
 • Koronawirus. Jak zawiesić działalność gospodarczą?

  Koronawirus. Jak zawiesić działalność gospodarczą?

  W związku z epidemią koronawirusa w Polsce przedsiębiorcy coraz częściej zastanawiają się, jak będzie wyglądała ich przyszłość. Niektórzy już teraz rozważają zawieszenie działalności gospodarczej. O czym należy pamiętać, jeżeli chcesz zdecydować się na taki krok?
 • Co mogą zrobić przedsiębiorcy w obliczu siły wyższej epidemii koronawirusa

  Co mogą zrobić przedsiębiorcy w obliczu siły wyższej epidemii koronawirusa

  Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia, pandemie grypy mogą trwać miesiące, a nawet lata. Dotykają dużej części populacji, co powoduje znaczne obciążenie dla służby zdrowia i innych podstawowych usług, co z kolei może prowadzić do znacznych strat gospodarczych (www.euro.who.int). Co w tej sytuacji czeka przedsiębiorcę, którego działalność została zamknięta lub - co najmniej - poddana kwarantannie?
 • Koronawirusowy vis maior – czy w związku z pandemią przedsiębiorca może zasadnie powołać się na siłę wyższą

  Koronawirusowy vis maior – czy w związku z pandemią przedsiębiorca może zasadnie powołać się na siłę wyższą

  W 1997 roku,, w wyniku powodzi stulecia zostały zalane między innymi 23 budynki sądów. Z oczywistych względów te sądy nie były w stanie funkcjonować do czasu usunięcia skutków powodzi. Pomijając olbrzymią tragedię spowodowaną ówczesną powodzią, z prawnego punktu widzenia był to klasyczny przykład siły wyższej. Czy tak samo jest z obecną pandemią koronawirusa?
 • Nowe firmy nie boją się ZUS-u. Są inne zagrożenia

  Nowe firmy nie boją się ZUS-u. Są inne zagrożenia

  Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą najbardziej obawiają się nierzetelnych kontrahentów, braku zamówień, a także utraty płynności finansowej. Później wymieniają kontrole skarbowe, a następnie - brak odpowiednich pracowników. Niewielu badanych martwi się też podnoszeniem składek na ZUS i podatków. Garstkę respondentów niepokoją rosnące koszty działalności. Spowolnienie gospodarcze, niestabilność polityczna i zmiany w przepisach to ostatnie punkty na liście najważniejszych obaw.
 • Zatory płatnicze uderzą w firmy w 2020 r., będzie więcej kłopotów z ogłoszeniem bankructwa

  Zatory płatnicze uderzą w firmy w 2020 r., będzie więcej kłopotów z ogłoszeniem bankructwa

  W najtrudniejszej sytuacji jest branża handlowa. Bankructwa ogłaszane są zbyt późno. O obowiązkach wynikających z prawa upadłościowego zapominają prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.
 • Uwaga na firmy zakładane pod koniec roku. Można stracić prawo do rozliczenia się z małżonkiem

  Uwaga na firmy zakładane pod koniec roku. Można stracić prawo do rozliczenia się z małżonkiem

  Kto w listopadzie uruchomi działalność gospodarczą i zadeklaruje podatek liniowy lub ryczałt, straci prawo do wspólnego rozliczenia z małżonkiem za mijający rok. Na szczęście jest szansa się z tego wycofać i zachować preferencję.
 • Weryfikacja kontrahenta na potrzeby VAT

  Weryfikacja kontrahenta na potrzeby VAT

  Czynny podatnik VAT musi mieć na uwadze, że może utracić prawo do odliczenia VAT od zakupów w sytuacji, gdy przykładowo organ podatkowy stwierdzi, iż jego kontrahent nie istnieje albo że bierze udział w oszustwie podatkowym. Dlatego też jednym z podstawowych priorytetów Ministerstwa Finansów jest zabezpieczenie podatników VAT przed nieświadomym uczestnictwem w oszustwie podatkowym.
 • Sukcesja w spółkach prawa handlowego

  Sukcesja w spółkach prawa handlowego

  Obowiązująca obecnie ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (Dz. U. poz. 1629) reguluje jedynie zasady tymczasowego zarządzania przedsiębiorstwem po śmierci przedsiębiorcy, który we własnym imieniu wykonywał działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz kontynuowania działalności gospodarczej wykonywanej z wykorzystaniem tego przedsiębiorstwa.

Filmy - Działalność gospodarcza (13)

 • Nowe zaostrzenie kar dla prowadzących działalność gospodarczą

  W prawie dokonywane są coraz ostrzejsze zmiany dotyczące przedsiębiorstw, dotyczące już nie tylko członków zarządu. Najnowsza wersja projektu ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych wprowadza radykalne zaostrzenie odpowiedzialności karnej członków rad nadzorczych i komisji rewizyjnych.
 • Kto zapłaci nowy podatek: nie tylko prowadzący działalność gospodarczą

  Wprowadzono podatek od dochodów z niezrealizowanego zysku, czyli exit tax, kojarzonego najczęściej z przenoszeniem części działalności gospodarczej do innego kraju. Nowy podatek oznacza zmiany w ustawach o CIT i PIT. Co po tych zmianach będzie podlegało opodatkowaniu?
 • Mały ZUS to dopiero początek – potrzeba powiązania składki z dochodem

  Wprowadzenie ustawy o ZUS-ie dla małej działalności gospodarczej, która wejdzie w życie 1 stycznia 2019 roku, jest ogromnym sukcesem. Obejmie ponad 200 tys. prowadzących głównie jednoosobowe firmy i obniży ich składkę, dostosowując ją do ich możliwości finansowych.
 • Systemowa reforma ubezpieczeń społecznych zamiast składki od przychodów

  Celem proponowanych ostatnio zmian w obszarze składek na ubezpieczenie społeczne płaconych przez przedsiębiorców jest wsparcie prowadzących działalność gospodarczą przez okres dłuższy niż 2,5 roku.