dyscyplinarka

Artykuły - Dyscyplinarka (20)

 • Koronawirus wymusza specjalne procedury. Dyscyplinarka dla urzędnika, który nie chce pracować zdalnie

  Koronawirus wymusza specjalne procedury. Dyscyplinarka dla urzędnika, który nie chce pracować zdalnie

  Nadzwyczajne procedury związane z koronawirusem mogą sparaliżować pracę urzędów. Wszystko przez brak szczegółowych przepisów w tym zakresie.
 • Dyscyplinarne zwolnienie nie tylko z powodu uchybień

  Dyscyplinarne zwolnienie nie tylko z powodu uchybień

  Jednym z najczęstszych powodów dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę jest ciężkie naruszenie przez pracownika jego podstawowych obowiązków. Nie jest to jednak jedyna przesłanka pozwalająca na wręczenie pracownikowi oświadczenia o dyscyplinarce. Innymi przyczynami rozwiązania umowy w tym trybie mogą być zawiniona przez pracownika utrata uprawnień lub popełnienie przez niego przestępstwa.
 • Zwolnienie pracownika w trybie natychmiastowym

  Zwolnienie pracownika w trybie natychmiastowym

  Przepisy z zakresu prawa pracy dopuszczają w określonych sytuacjach jednostronne rozwiązanie przez pracodawcę stosunku pracy z pracownikiem bez wypowiedzenia. Jeżeli dochodzi do tego z winy pracownika, mamy wówczas do czynienia z dyscyplinarnym rozwiązaniem umowy o pracę. Możliwe jest też natychmiastowe rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn niezawinionych przez pracownika.
 • Jak dyscyplinować pracowników?

  Jak dyscyplinować pracowników?

  Takich rozmów nikt nie lubi. Zdarza się jednak, że pracownik nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, popełnia rażące błędy lub to co robi, nie przynosi oczekiwanych efektów. Wówczas przysłowiowe „wezwanie na dywanik” staje się dla przełożonego koniecznością.
 • Utrata uprawnień przyczyną zwolnienia

  Utrata uprawnień przyczyną zwolnienia

  Najbardziej znaną podstawą dyscyplinarnego zwolnienia pracownika jest ciężkie naruszenie przez niego podstawowych obowiązków pracowniczych. To z tego powodu dokonywana jest zdecydowana większość dyscyplinarek. Znacznie rzadziej przyczyną dyscyplinarnego rozwiązania umowy jest popełnienie przestępstwa przez pracownika czy utrata przez niego uprawnień koniecznych do wykonywania pracy. W tym ostatnim przypadku zakres osób, którym można wręczyć dyscyplinarkę, jest ograniczony.
 • Antysemickie wpisy na blogu Sikorskiego: Bez "dyscyplinarki"

  Antysemickie wpisy na blogu Sikorskiego: Bez "dyscyplinarki"

  Nie będzie postępowania dyscyplinarnego prokuratorki, która umarzając śledztwo ws. antysemickich obelg nt. Radosława Sikorskiego i jego rodziny; uznała m.in., że skoro Sikorski w prywatnych rozmowach używa wulgaryzmów, to musi się liczyć z "emocjonalnymi komentarzami".
 • Gdy pracownik porzuca pracę

  Gdy pracownik porzuca pracę

  Przypadki porzucenia pracy przez pracownika są jednostkowe, jednak w okresach sezonowego ożywienia zjawisko to przybiera na sile. Pracownicy, zachęceni "wysypem" nowych ofert pracy, decydują się czasami na radykalny krok porzucenia dotychczasowego zajęcia. Stawia to ich pracodawców w kłopotliwej sytuacji, przepisy prawa pracy nie regulują bowiem takiego sposobu zakończenia zatrudnienia.
 • Sprawa sędziego Milewskiego - do sądu dyscyplinarnego

  Sprawa sędziego Milewskiego - do sądu dyscyplinarnego

  Sprawa byłego prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku Ryszarda Milewskiego została skierowana do sądu dyscyplinarnego - poinformował w poniedziałek sędzia Marcin Cieślikowski, zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów.
 • "Dyscyplinarki" wobec kolejnych policjantów w związku z bójką na plaży

  Rzecznik dyscyplinarny działający przy komendancie miejskim policji w Gdyni wszczął postępowania dyscyplinarne wobec dwóch kolejnych policjantów mających związek z pobiciem obywateli Meksyku na plaży w Gdyni. W sumie postępowania obejmują ośmiu funkcjonariuszy.
 • Kim jest mecenas Rogalski?

  Kim jest mecenas Rogalski?

  Mecenas Rafał Rogalski to człowiek, który nie pojawił się nagle po katastrofie smoleńskiej, ale krok po kroku, ramię w ramię z politykami Prawa i Sprawiedliwości rozwijał swoją karierę. Kiedy Rogalski ledwo wiązał koniec z końcem, rękę wyciągnął do niego ówczesny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.