dusze

Artykuły - Dusze (80)

 • Dusze żyjące wśród nas

  Dusze żyjące wśród nas

  Jako dziecko, bałam się duchów i opowieści o nich. Nie chciałam przypadkiem nigdy się z nimi zetknąć. Pamiętam Wszystkich Świętych, kiedy chodziłam z całą rodziną na groby i napawało mnie to strachem.
 • Dziady - zapomniane zwyczaje Wszystkich Świętych i Zaduszek

  W tradycji ludowej wierzono, że przesilenie np. jesienne, gdy zamiera przyroda, to czas, gdy dusze naszych zmarłych powracają do swoich domostw. Dlatego też w tym okresie, przypadającym na przełom października i listopada kultywowano zwyczaj zwany Dziadami.
 • "Martwe dusze" - duży problem Facebooka

  "Martwe dusze" - duży problem Facebooka

  Facebook ujawnił że na tym największym z serwisów społecznościowych ponad 83 miliony kont to tzw. martwe dusze. Stanowi to 8,7 proc. z 955 mln użytkowników serwisu - poinformowała BBC.
 • "Przyjazne dusze" w łódzkim teatrze

  Sztuka "Przyjazne dusze" Pam Valentine to najnowsze przedstawienie Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Reżyserem spektaklu, który swoją premierę będzie miał 26 lutego, jest Paweł Pitera. Muzykę skomponowała lider zespołu Varius Manx - Robert Janson.
 • Cukrowe czaszki i Święta Śmierć

  Cukrowe czaszki i Święta Śmierć

  1 listopada meksykańskie groby zapełniają się zabawkami, cukrowymi czaszkami i alkoholem. W tym samym dniu szczególną część oddaje się jednej z najdziwniejszych meksykańskich świętych - Santa Muerte, czyli Świętej Śmierci.
 • 2 listopada - Dzień Zaduszny

  2 listopada - Dzień Zaduszny

  Dzień Zaduszny, obchodzony 2 listopada, jest dniem modlitw za wszystkich zmarłych - zwłaszcza za dusze odbywające w czyśćcu pokutę. Tego dnia modli się w intencji ich zbawienia - przypominają teolodzy.
 • Dzień Wszystkich Świętych

  Dzień Wszystkich Świętych

  Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w Kościele rzymskokatolickim od X wieku. Wyznaczył je na 1 listopada papież Jan XI w 935 roku. Dzień ten kojarzy się ze zniczami, grobami bliskich osób, cmentarzem, pamięcią o tych, którzy odeszli do wieczności.
 • Co nas spotka po śmierci

  Co nas spotka po śmierci

  Religie od zawsze obiecują nam życie po życiu, bo nie chcemy myśleć, że po śmierci nie będzie nic.