dowody osobiste

Artykuły - Dowody osobiste (77)

 • UODO: Ważne w sprawie kopiowania dowodów tożsamości

  UODO: Ważne w sprawie kopiowania dowodów tożsamości

  Prezes UODO rekomenduje KNF i GIIF opracowanie wytycznych w sprawie kopiowania dokumentów tożsamości - poinformował w komunikacie Urząd Ochrony Danych Osobowych. Brak jednolitych standardów w tym obszarze generuje wątpliwości zarówno podmiotów obowiązanych, jak i klientów - wskazał UODO.
 • Urząd ostrzega: Nie pozwól kserować swojego dowodu!

  Urząd ostrzega: Nie pozwól kserować swojego dowodu!

  Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych przypomina przed feriami, aby w wypożyczalniach narciarskich nie zostawiać w zastaw dowodów osobistych ani innych dokumentów potwierdzających tożsamość. Nie powinny być również kserowane. Takie praktyki narażają nas na kradzież tożsamości, a skutki mogą być tragiczne.
 • Nie można tworzyć replik dokumentów

  Nie można tworzyć replik dokumentów

  Z dniem 12 lipca br. weszła w życie nowa ustawa o dokumentach publicznych. Wbrew opiniom, które pojawiły się na początku obowiązywania przepisów tej ustawy, nie zakazuje ona kserowania dokumentów np. dowodów osobistych. Dokonywanie kserokopii takich dokumentów jest dopuszczalne, gdy zezwalają na to przepisy prawa. Intencją ustawodawcy było natomiast zakazanie dokonywania replik takich dokumentów i jest odpowiedzią na pojawiające się tzw. dowody kolekcjonerskie. Niestety, użyte w ustawie sformułowania nawet wśród ekspertów wzbudzają poważne wątpliwości.
 • Kopiowanie dowodów osobistych w firmach - co naprawdę zmienia nowe prawo?

  Kopiowanie dowodów osobistych w firmach - co naprawdę zmienia nowe prawo?

  Prawie każdy z nas spotkał się z kserowaniem i skanowaniem dowodów tożsamości oraz innych dokumentów, na których widniały dane osobowe. Praktykowali je zarówno pracodawcy, jak i wypożyczalnie sprzętu sportowego oraz hotele. 12 lipca zaczęły obowiązywać zmiany w ustawie o dokumentach publicznych. Kopiowanie dokumentów nie jest już dopuszczalne. Czy jednak wcześniej było ono dozwolone? Jak właściwie nowe przepisy wpłyną na praktyki firm? Wątpliwości rozwiewa ekspert ODO 24.
 • Kopiowanie dowodów osobistych w firmach - co zmienia nowe prawo?

  Kopiowanie dowodów osobistych w firmach - co zmienia nowe prawo?

  12 lipca zaczęły obowiązywać zmiany w ustawie o dokumentach publicznych. Kopiowanie dokumentów nie jest już dopuszczalne. Czy jednak wcześniej było ono dozwolone? Jak właściwie nowe przepisy wpłyną na praktyki firm? Wątpliwości rozwiewa ekspert ODO 24.
 • Ponad 67 tys. przypadków wyłudzeń kredytów w ciągu roku na skradzione dane. Szacowane straty banków z tego tytułu to 600 mln zł rocznie

  Ponad 67 tys. przypadków wyłudzeń kredytów w ciągu roku na skradzione dane. Szacowane straty banków z tego tytułu to 600 mln zł rocznie

  Wyłudzenia kredytów to problem nie tylko konsumentów, lecz także realne straty finansowe dla banków szacowane na około 500-600 mln zł rocznie.
 • Nowe przepisy o dowodach ukrócą wyłudzenia

  Nowe przepisy o dowodach ukrócą wyłudzenia

  Wchodząca w życie ustawa o dokumentach publicznych zakazuje wykonywania i handlu replikami np. dowodów osobistych lub praw jazdy. Ksero dowodu to nie replika, ale tu obowiązują ograniczenia związane z przetwarzaniem nadmiarowych danych.
 • Rośnie liczba oszustw na kolekcjonerskie dowody osobiste

  Rośnie liczba oszustw na kolekcjonerskie dowody osobiste

  Eksperci ChronPESEL.pl wskazują, że rośnie liczba wyłudzeń pożyczek i świadczeń telekomunikacyjnych na tzw. kolekcjonerski dowód osobisty. Jednocześnie wskazują różnice pomiędzy fałszywym dokumentem a oryginałem.
 • Od 4 marca przyjmowanie wniosków o e-dowody; wcześniej przerwa techniczna

  Od 4 marca przyjmowanie wniosków o e-dowody; wcześniej przerwa techniczna

  1,5 milionom osób w tym roku kończy się ważność dowodu osobistego. Karol Manys z Ministerstwa Cyfryzacji przypomina, że od 4 marca urzędy będą przyjmowały wnioski o dowody osobiste z warstwą elektroniczną. Wcześniej jednak nastąpi przerwa techniczna; ostatnie wnioski o stare dowody zostaną przyjęte w piątek do godz. 11.30.
 • E-dowody osobiste już od 4 marca

  E-dowody osobiste już od 4 marca

  Komitet Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji (KRMC) przyjął informację ministra cyfryzacji o stanie przygotowania do wdrożenia e-dowodu w Polsce. Według obecnego stanu prac e-dowód zostanie wdrożony 4 marca 2019 r., tj. zgodnie z ustawą o dowodach osobistych oraz zobowiązaniami wobec Komisji Europejskiej.