dorabianie na emeryturze

Artykuły - Dorabianie na emeryturze (13)

 • Praca dla seniorów. Można zarobić nawet 35 zł netto za godzinę

  Praca dla seniorów. Można zarobić nawet 35 zł netto za godzinę

  "Złota rączka", opiekunka do dzieci oraz pracownik gastronomii - to najbardziej opłacalne zawody dla emerytów w dobie pandemii. Zarobić mogą w nich od 13 do nawet 35 zł netto za godzinę.
 • 54 proc. Polaków wolałoby dalej pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego, żeby mieć wyższą emeryturę

  54 proc. Polaków wolałoby dalej pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego, żeby mieć wyższą emeryturę

  Ponad połowa Polaków (54 proc.) wolałaby dalej pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego, żeby mieć wyższą emeryturę. Z kolei 46 proc. chciałoby przejść na emeryturę zaraz, gdy tylko będzie to możliwe, nawet kosztem mniejszych świadczeń emerytalnych. Jednocześnie większość pracujących Polaków lubi swoją pracę (66 proc.), a więcej takich osób jest wśród kobiet (71 proc.) niż wśród mężczyzn (62 proc.) - tak wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.
 • "Rz": Polacy nie spieszą się już z przejściem na emeryturę

  "Rz": Polacy nie spieszą się już z przejściem na emeryturę

  ​Coraz więcej osób wstrzymuje się z decyzją o przejściu na emeryturę co najmniej o kilka miesięcy, gdyż dodatkowy rok pracy daje im podwyżkę świadczenia nawet o 10 proc. - donosi w środę "Rzeczpospolita".
 • Rośnie liczba pracujących emerytów

  Rośnie liczba pracujących emerytów

  Liczba osób pracujących, które jednocześnie pobierają świadczenie z ZUS, wzrosła w 2018 r. w porównaniu z 2017 r. o 9,4 proc. – wynika z najnowszych danych GUS.
 • Coraz więcej emerytów dorabia do świadczenia. Dzięki temu mają wyższą emeryturę

  Coraz więcej emerytów dorabia do świadczenia. Dzięki temu mają wyższą emeryturę

  ​W Polsce łącznie pracuje 747 tys. osób z ustalonym prawem do emerytury, a blisko 40 proc. z nich jest na etacie. W ciągu dwóch lat liczba pracujących emerytów wzrosła o 25 proc. Eksperci podkreślają, że osoby, które ukończyły wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), mogą dorabiać bez obaw - ich świadczenie nie zostanie zmniejszone ani zawieszone. W przypadku młodszych emerytów istotna jest wysokość przychodów. Jeśli nie przekroczą one 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, świadczenie jest wypłacane w pełnej wysokości.
 • Seniorom nie wystarcza do pierwszego, wracają do pracy

  Seniorom nie wystarcza do pierwszego, wracają do pracy

  Średnio 484 roboczogodzin (RBH) przepracował Polak między 61. a 70. rokiem życia wykonujący pracę tymczasową w pierwszej połowie 2018 r. - wynika z danych Grupy Progres. Trochę mniej, bo 324 RBH na pracę dorywczą przeznaczyli seniorzy powyżej 71. r.ż. Osoby starsze, mimo wieku emerytalnego, nadal są aktywne zawodowo, a pracę tymczasową traktują jako szansę na załatanie dziury w budżecie domowym.
 • Pracodawca informuje ZUS o przychodach emerytów i rencistów

  Pracodawca informuje ZUS o przychodach emerytów i rencistów

  Emeryci i renciści mogą podejmować dodatkowe zatrudnienie, służbę lub inną pracę zarobkową albo prowadzić pozarolniczą działalność. Podejmowanie wskazanych form aktywności nie jest zabronione. Świadczeniobiorca musi jednak liczyć się z obowiązkiem poinformowania organu rentowego o różnych okolicznościach związanych z taką aktywnością. Co więcej, analogiczny obowiązek spoczywa m.in. na pracodawcy.
 • Czy dochody emerytów powinny być ograniczane?

  Czy pobierając emeryturę będzie można dorabiać bez ograniczeń? Rada Ministrów przyjęła przegląd emerytalny, który zawiera rekomendacje wynikające z analizy systemu emerytalnego, a Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej twierdzi, że nie pracuje nad zmianami prawnymi. Jednak z rządu napływają sprzeczne informacje o tym, czy temat jest definitywnie zamknięty. Po co był przegląd i co z niego wynika?
 • Andrzej Arendarski, KIG: Zakaz pracy dla emerytów zwiększy "szarą strefę"?

  Andrzej Arendarski, KIG: Zakaz pracy dla emerytów zwiększy "szarą strefę"?

  Sytuacja na rynku pracy w Polsce jest nieciekawa. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z niżu demograficznego, obywateli nie przybywa tylko ubywa - zarówno przez niskie wskaźniki rozrodczości, jak i emigrację do zamożniejszych krajów Europy Zachodniej. Obecnie rynek "ogałaca" się z pracowników, a perspektywy nie napawają optymizmem. W Polsce pojawiły się branże, które bez stałego dopływu pracowników zza wschodniej granicy - głównie z Ukrainy - przestałyby funkcjonować. Przykładem jest branża przetwórstwa rolno-spożywczego, handel detaliczny i wiele innych dziedzin, dlatego należy dbać o odpowiednią ilość pracowników na rynku.
 • Emeryci oburzeni propozycją rządu

  Emeryci oburzeni propozycją rządu

  Seniorzy są zaskoczeni propozycją resortu pracy, który chce, aby w przyszłości z dodatkowych dochodów musiały się rozliczać także pobierający świadczenia z ZUS po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego.