dorabianie na emeryturze

Artykuły - Dorabianie na emeryturze (10)

 • "Rz": Polacy nie spieszą się już z przejściem na emeryturę

  "Rz": Polacy nie spieszą się już z przejściem na emeryturę

  ​Coraz więcej osób wstrzymuje się z decyzją o przejściu na emeryturę co najmniej o kilka miesięcy, gdyż dodatkowy rok pracy daje im podwyżkę świadczenia nawet o 10 proc. - donosi w środę "Rzeczpospolita".
 • Rośnie liczba pracujących emerytów

  Rośnie liczba pracujących emerytów

  Liczba osób pracujących, które jednocześnie pobierają świadczenie z ZUS, wzrosła w 2018 r. w porównaniu z 2017 r. o 9,4 proc. – wynika z najnowszych danych GUS.
 • Coraz więcej emerytów dorabia do świadczenia. Dzięki temu mają wyższą emeryturę

  Coraz więcej emerytów dorabia do świadczenia. Dzięki temu mają wyższą emeryturę

  ​W Polsce łącznie pracuje 747 tys. osób z ustalonym prawem do emerytury, a blisko 40 proc. z nich jest na etacie. W ciągu dwóch lat liczba pracujących emerytów wzrosła o 25 proc. Eksperci podkreślają, że osoby, które ukończyły wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), mogą dorabiać bez obaw - ich świadczenie nie zostanie zmniejszone ani zawieszone. W przypadku młodszych emerytów istotna jest wysokość przychodów. Jeśli nie przekroczą one 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, świadczenie jest wypłacane w pełnej wysokości.
 • Seniorom nie wystarcza do pierwszego, wracają do pracy

  Seniorom nie wystarcza do pierwszego, wracają do pracy

  Średnio 484 roboczogodzin (RBH) przepracował Polak między 61. a 70. rokiem życia wykonujący pracę tymczasową w pierwszej połowie 2018 r. - wynika z danych Grupy Progres. Trochę mniej, bo 324 RBH na pracę dorywczą przeznaczyli seniorzy powyżej 71. r.ż. Osoby starsze, mimo wieku emerytalnego, nadal są aktywne zawodowo, a pracę tymczasową traktują jako szansę na załatanie dziury w budżecie domowym.
 • Pracodawca informuje ZUS o przychodach emerytów i rencistów

  Pracodawca informuje ZUS o przychodach emerytów i rencistów

  Emeryci i renciści mogą podejmować dodatkowe zatrudnienie, służbę lub inną pracę zarobkową albo prowadzić pozarolniczą działalność. Podejmowanie wskazanych form aktywności nie jest zabronione. Świadczeniobiorca musi jednak liczyć się z obowiązkiem poinformowania organu rentowego o różnych okolicznościach związanych z taką aktywnością. Co więcej, analogiczny obowiązek spoczywa m.in. na pracodawcy.
 • Czy dochody emerytów powinny być ograniczane?

  Czy pobierając emeryturę będzie można dorabiać bez ograniczeń? Rada Ministrów przyjęła przegląd emerytalny, który zawiera rekomendacje wynikające z analizy systemu emerytalnego, a Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej twierdzi, że nie pracuje nad zmianami prawnymi. Jednak z rządu napływają sprzeczne informacje o tym, czy temat jest definitywnie zamknięty. Po co był przegląd i co z niego wynika?
 • Andrzej Arendarski, KIG: Zakaz pracy dla emerytów zwiększy "szarą strefę"?

  Andrzej Arendarski, KIG: Zakaz pracy dla emerytów zwiększy "szarą strefę"?

  Sytuacja na rynku pracy w Polsce jest nieciekawa. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z niżu demograficznego, obywateli nie przybywa tylko ubywa - zarówno przez niskie wskaźniki rozrodczości, jak i emigrację do zamożniejszych krajów Europy Zachodniej. Obecnie rynek "ogałaca" się z pracowników, a perspektywy nie napawają optymizmem. W Polsce pojawiły się branże, które bez stałego dopływu pracowników zza wschodniej granicy - głównie z Ukrainy - przestałyby funkcjonować. Przykładem jest branża przetwórstwa rolno-spożywczego, handel detaliczny i wiele innych dziedzin, dlatego należy dbać o odpowiednią ilość pracowników na rynku.
 • Emeryci oburzeni propozycją rządu

  Emeryci oburzeni propozycją rządu

  Seniorzy są zaskoczeni propozycją resortu pracy, który chce, aby w przyszłości z dodatkowych dochodów musiały się rozliczać także pobierający świadczenia z ZUS po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego.
 • Obniżenie wieku emerytalnego? SN: Tylko z ograniczeniem dorabiania do świadczenia

  Obniżenie wieku emerytalnego? SN: Tylko z ograniczeniem dorabiania do świadczenia

  Ewentualne obniżenie wieku emerytalnego powinno być połączone z ograniczeniem dorabiania do świadczeń z ZUS. Taki postulat zgłosił do prezydenckiego projektu Sąd Najwyższy.
 • Na emeryturze już tak łatwo nie dorobimy. Rząd ma nowe pomysły

  Na emeryturze już tak łatwo nie dorobimy. Rząd ma nowe pomysły

  W rządzie pojawiają się koncepcje ograniczenia możliwości łączenia emerytur z pracą. Mówił nam o tym m.in. szef Komitetu Stałego Henryk Kowalczyk. Pomysł ma dwie wersje.