dopłaty

Artykuły - Dopłaty (168)

 • Nie wiadomo, do których krów i świń będzie 500 plus i 100 plus

  Nie wiadomo, do których krów i świń będzie 500 plus i 100 plus

  Zapowiadane dopłaty do krów i świń okazują się propozycją mało przygotowaną i wcale nieudokumentowaną. Minister mówi, że analizuje podobne płatności stosowane już w kilkunastu innych krajach. Nie wiadomo nawet, do ilu świń czy krów mogłyby w Polsce trafić dodatkowe dopłaty i ile trzeba by na nie wydać.
 • Od poniedziałku pierwsze umowy na dopłaty do najmu

  Od poniedziałku pierwsze umowy na dopłaty do najmu

  W przyszłym tygodniu pierwsze samorządy mogą podpisać umowy na dopłaty do czynszów - dowiedziała się nieoficjalnie Informacyjna Agencja Radiowa. Na dopłaty rząd przeznaczy w tym roku około 200 milionów złotych. Przeciętna rodzina będzie mogła liczyć na kilkaset złotych miesięcznie. Zgodnie z ustawą dopłaty będą przyznawane na 15 lat najemcom nowych mieszkań objętych współpracą inwestora z gminą, którzy spełniają warunki dochodowe. Pięcioosobowa rodzina z Warszawy może liczyć nawet na 690 złotych miesięcznej dopłaty do najmu, a osoba samotna na 173 zł.
 • W przyszłym tygodniu pierwsza umowa na dopłaty do najmu

  W przyszłym tygodniu pierwsza umowa na dopłaty do najmu

  W przyszłym tygodniu pierwsze samorządy mogą podpisać umowy na dopłaty do czynszów - dowiedziała się nieoficjalnie Informacyjna Agencja Radiowa. Na dopłaty rząd przeznaczy w tym roku około 200 milionów złotych. Przeciętna rodzina będzie mogła liczyć na kilkaset złotych miesięcznie.
 • Satelity skontrolują rolników wyłudzających nielegalne dopłaty?

  Satelity skontrolują rolników wyłudzających nielegalne dopłaty?

  Nowoczesne technologie, takie jak obrazowanie satelitarne, mają pomóc w kontroli dopłat dla rolników. Do tej pory kontrolowano ich "na miejscu", a proces był na tyle nieszczelny i kosztowny, że Unia traciła na dopłatach miliony euro. Może się to jednak zmienić dzięki nowym technologiom dostarczanym przez... branżę kosmiczną.
 • Mieszkanie na start: Siedem rzeczy, które warto wiedzieć o dopłatach

  Mieszkanie na start: Siedem rzeczy, które warto wiedzieć o dopłatach

  Mieszkanie na start, czyli Mieszkanie plus po liftingu, to rządowy pomysł na dofinansowanie najmu, który umożliwia obniżenie miesięcznego czynszu nawet o kilkaset złotych. Jak na razie lista gmin, które podpisały umowę z BGK, jest jeszcze pusta. Warto już zapoznać się z zasadami programu, by być na to gotowym, gdy gminy zaczną przyjmować wnioski - radzi Marcin Krasoń, analityk Home Broker.
 • Rząd dopłaci do czynszu dziesiątki tysięcy złotych

  Rząd dopłaci do czynszu dziesiątki tysięcy złotych

  Nowy program rządowy ma już w przyszłym roku wspierać wynajem mieszkań. Miliony złotych już zarezerwowano w budżecie państwa. Średnio, dopłata przekroczy 50 tys. zł.
 • Mieszkanie na start dla 30 tysięcy polskich rodzin

  Mieszkanie na start dla 30 tysięcy polskich rodzin

  Specustawa mieszkaniowa "realizuje obietnice społeczne rządu" - zapowiedział na briefingu prasowym Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju. Zdaniem wielu ekspertów, nowe przepisy dadzą znacznie większe pole inwestorom i unieważnią miejscowe plany przestrzenne.
 • Do 170 zł dopłaty dla singla, nawet 690 dla 5-osobowej rodziny

  Do 170 zł dopłaty dla singla, nawet 690 dla 5-osobowej rodziny

  Od 100 do 690 zł miesięcznie dopłaty do czynszu będą mogły uzyskać gospodarstwa domowe, zakwalifikowane do programu Mieszkanie na Start. Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń tłumaczy, że dopłaty nie będą uzależnione od wysokości czynszu, tylko od tzw. wskaźnika odtworzeniowego, a więc dostępnych danych statystycznych kosztów budowy w danej lokalizacji oraz od powierzchni normatywnej. Nie będzie dopłat do apartamentowców.
 • Rząd dopłaci do czynszów. Program "Mieszkanie na start" ruszy od 2019 roku

  Rząd dopłaci do czynszów. Program "Mieszkanie na start" ruszy od 2019 roku

  Projekt ustawy dotyczącej programu "Mieszkanie na start" został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów i teraz trafi pod obrady rządu. Zakłada on dopłaty do czynszów w pierwszych latach najmu mieszkania. Będą z niego korzystać osoby, które mają zbyt wysokie zarobki na mieszkania komunalne, ale których nie stać na kredyt hipoteczny. O tym, kto będzie mieć pierwszeństwo przy staraniach o dopłaty, będą decydować gminy. Program ma zacząć obowiązywać od początku przyszłego roku.
 • Całkowita zmiana w programie Mieszkanie plus?

  Całkowita zmiana w programie Mieszkanie plus?

  Chcemy wybudować w 2019 roku ok. 5 tys. drewnianych domów lub mieszkań dla 5 tys. rodzin - zapowiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że planowana jest budowa nie tylko domów jednorodzinnych, ale także wielorodzinnych. Kowalczyk w Radiu Plus zapytany, na jakim etapie są prace nad "drewnianym Mieszkaniem plus", który był zapowiedziany ponad pół roku temu, odparł: "my chcemy zrobić w 2019 r. ok. 5 tys. domów, mieszkań; 5 tys. rodzin zaopatrzymy w mieszkania lub domy drewniane".

Filmy - Dopłaty (9)

 • Będą w Polsce ujemne ceny prądu. Kto wtedy będzie na tym zarabiał?

  Polskie elektrownie zawsze otrzymywały wynagrodzenie za dostarczany na rynek prąd. To się jednak zmieni. Od przyszłego roku mogą zdarzać się godziny, w których elektrownie dopłacą, aby móc produkować energię. Zmiany idą też w drugą stronę – o ponad 33 razy wzrośnie maksymalna cena prądu na giełdzie.
 • Dopłaty zachęcą do PPK

  Bez względu na to, jak pomysłodawcy będą nazywali PPK – to będą one adresowane do 11 milionów potencjalnych uczestników. Liczba ta nie stanowi jeszcze o powszechności – do OFE należy 16 milionów członków.
 • Rośnie zainteresowanie firm pracownikami niepełnosprawnymi

  Osoby niepełnosprawne coraz częściej są zatrudniane przez pracodawców na tzw. otwartym rynku pracy. Choć wciąż 65 procent osób zarejestrowanych w systemie dopłat ma pracę w zakładach pracy chronionej, to liczba zapytań od polskich i zagranicznych firm w sprawie warunków zatrudnienia osób niepełnosprawnych rośnie – przyznaje Mateusz Brząkowski, doradca prawny Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
 • Mieszkanie dla Młodych w praktyce dopiero od 2014

  Pierwsze kredyty w ramach programu „Mieszkanie da młodych” ruszą dopiero od stycznia 2014 r., bo banki komercyjne potrzebują czasu na podpisanie stosownych umów z BGK. Po zakończonych właśnie konsultacjach społecznych nie zmieniły się zasady dopłat do kredytów. Jak powiedział Agencji Informacyjnej Newseria wiceminister Piotr Styczeń, program - przez to, że dotyczy tylko nowych mieszkań - poprawi sytuację w branży budowlanej.