dopalacze

Artykuły - Dopalacze (109)

 • Coraz mniej zatruć dopalaczami

  Coraz mniej zatruć dopalaczami

  Sto dziewięćdziesiąt dwie osoby w lipcu zatruły się w Polsce dopalaczami. W dwóch przypadkach były to zatrucia śmiertelne. To wnioski z najnowszych danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, do których dotarł nasz dziennikarz. Dla porównania: przed rokiem w lipcu liczba zatruć takimi substancjami psychoaktywnymi była ponad dwa razy większa.
 • Narkotyki: niedoceniane zagrożenie – tak wśród młodych, jak i dorosłych

  Narkotyki: niedoceniane zagrożenie – tak wśród młodych, jak i dorosłych

  Niemal 2 proc. dorosłych Polaków zadeklarowało w 2018 roku, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy było pasażerami w samochodzie prowadzonym przez kierowcę znajdującym się pod wpływem narkotyków. To nie jest marginalny problem, to kilkaset tysięcy ludzi.
 • Czym odurzają się dzieci i młodzież

  Czym odurzają się dzieci i młodzież

  Lista produktów i substancji, używanych przez dzieci i młodzież do odurzania się jest o wiele dłuższa niż się powszechnie uważa. To nie tylko substancje powszechnie uznawane za narkotyki, dzieci i młodzież narkotyzują się popularnymi lekami dostępnymi bez recepty w aptece czy drogerii.
 • Handlarze dopalaczami bardzo aktywni

  Handlarze dopalaczami bardzo aktywni

  Ponad 4200 przypadków zatruć dopalaczami odnotował Główny Inspektorat Sanitarny w 2018 r i na początku tego roku. W całej Polsce po zażyciu takich substancji psychoaktywnych zmarło 65 osób. Sanepid ostrzega, że sprzedawcy dopalaczy są najbardziej aktywni właśnie teraz, w czasie ferii zimowych. Skala problemu jest największa w województwach śląskim i łódzkim. W każdym z nich w ciągu roku dopalaczami zatruło się ponad 1000 osób.
 • Straszne wyznania nastolatków eksperymentujących z dopalaczami

  Straszne wyznania nastolatków eksperymentujących z dopalaczami

  Znajomi pytają mnie czasem: co najbardziej przeraża cię na dyżurze? Najbardziej przeraża mnie sytuacja, kiedy przyjeżdża karetka z nastolatkiem, który wziął jakiś dopalacz. Zdarza się, że młody człowiek jest nieprzytomny. Nie ma reakcji bólowej. Ma zaburzenia rytmu serca. Nie mam pojęcia, co wziął. Nie mam pojęcia, jakie skutki to może wywołać. Muszę działać.
 • Jak rozpoznać, że dziecko zażywa dopalacze?

  Jak rozpoznać, że dziecko zażywa dopalacze?

  ​- Rozpoznanie, że nasze dziecko mogło zażywać dopalacze jest trudne, bo objawy łatwo można pomylić z innym problemem. Do charakterystycznych sygnałów należą czerwone, przekrwione oczy, wysuszone śluzówki, chroniczny katar, krwawienie z nosa, spanie nieadekwatnie długo do aktywności życiowej, ale też wycofywanie się z kontaktów towarzyskich. Bądźmy jednak ostrożni, bo te objawy mogą świadczyć równie dobrze o chorobie takiej jak cukrzyca albo o nieszczęśliwej miłości w szkole. Podstawa, żeby dobrze zdiagnozować problem to dobry kontakt z dzieckiem - wymienia Maria Banaszak, specjalistka terapii uzależnień ze Stowarzyszenia Monar.
 • Dopalacze. Nie ma bezpiecznych dawek

  Dopalacze. Nie ma bezpiecznych dawek

  Nie mówmy, że dopalacze są mniej groźne niż narkotyki. Nie łudźmy się, że istnieje coś takiego, jak „rekreacyjna” czy „toksyczna” dawka substancji psychoaktywnej w narkotyku.
 • Akcja służb przeciwko dopalaczom. 23 osoby zatrzymane

  Akcja służb przeciwko dopalaczom. 23 osoby zatrzymane

  W wyniku wspólnych kontroli policji, inspekcji sanitarnej i służby celnej w całym kraju zatrzymano 23 osoby podejrzewane m.in. o handel dopalaczami - dowiedziała się w piątek PAP w Komendzie Głównej Policji. Zabezpieczono m.in. ponad 2,1 tys. opakowań z dopalaczami.
 • GIS tropi sklepy z dopalaczami

  GIS tropi sklepy z dopalaczami

  W ubiegłym roku dopalaczami zatruło się ponad 7 tys. osób. Kary administracyjne dla handlujących substancjami są jednak mało skuteczne. 80 procent tego rynku skupiona jest w dwóch ośrodkach łódzkim i śląskim.
 • Nowy Jork: Kilkadziesiąt osób zatrutych syntetycznym narkotykiem

  Nowy Jork: Kilkadziesiąt osób zatrutych syntetycznym narkotykiem

  33 osoby z nowojorskiego Brooklynu trafiły do szpitala po zatruciu się syntetyczną marihuaną o nazwie K2. Masowe przedawkowanie dopalaczy miało miejsce we wtorkowy poranek na obszarze kilku przecznic.

Filmy - Dopalacze (8)

 • Dopalacze. Śmierć w kolorowym papierku

  Prof. Mariusz Jędrzejko, pedagog społeczny z Centrum Profilaktyki Społecznej opowiedział, jak wygląda walka z dopalaczami. Jak uzależniają te substancje? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Czy amatorzy dopalaczy powinni ponosić koszty swojego leczenia?

  Do szpitali coraz częściej trafiają ludzie uzależnieni od dopalaczy. Są agresywni, a ich badania kosztowne. Personel medyczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu zaproponował więc, aby za detoks finansowany ze środków publicznych amatorzy dopalaczy płacili z własnej kieszeni. Czy takie rozwiązanie powstrzymałoby uzależnionych od sięgania po substancje odurzające i pobudzające? O walce z dopalaczami opowiedziały: psychoterapeutka uzależnień "Monar" Izabela Kozłowska i rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu Iwona Wronka. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Z. Ziobro zapowiada zaostrzenie przepisów dot. handlu tzw. dopalaczami

  - Prokuratorzy wraz z policją koncentrują się na działaniach mających na celu złapanie, zatrzymanie i pociągnięcie do odpowiedzialności handlarzy śmiercią. Nie możemy mieć wobec nich żadnej litości, musimy być bezwzględni i traktować ich bardzo surowo – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. (TVN24/x-news)
 • Z. Ziobro zapowiada walkę z dopalaczami: Prokuratorzy rozważają zmianę kwalifikacji na zabójstwo z zamiarem ewentualnym

  Zrobimy wszystko, żeby zamknąć całą siatkę, która wprowadziła w obieg tę truciznę – zapowiedział Zbigniew Ziobro mówiąc o handlarzach dopalaczami. Minister sprawiedliwości i prokurator generalny odniósł się do dramatycznej sytuacji w woj. łódzkim, gdzie 10 osób zginęło przez zatrucie dopalaczami w ciągu ostatniego tygodnia. (TVN24/x-news)