donieck

Artykuły - Donieck (216)

Filmy - Donieck (4)

 • Ukraina: Rozpaczliwa sytuacja mieszkańców Awdijiwki

  Ukraina. Kilka osób zginęło, a kilkanaście zostało rannych w ukraińskiej Awdijiwce po ostrzale przeprowadzonym przez siły separatystów. Mieszkańcy tego 35 tysięcznego miasteczka położonego na wschodzie Ukrainy mierzą się nie tylko z niebezpieczeństwami wynikającymi z walk separatystów z wojskami rządowymi Ukrainy, ale też z brakiem dostępu prądu i wody.
 • Ukraina: Wybory miss w mundurach

  Choć sytuacja na Ukrainie daleka jest od spokojnej, w Doniecku odbyły się wybory miss w mundurze. Imprezę zorganizowali prorosyjscy donieccy separatyści, chcąc uczcić w ten sposób Dzień Kobiet. - Nawet mając na sobie mundur, nie zapominam, że jestem kobietą. Nasi mężczyźni dbają o to, abyśmy czuły się kobietami - mówiła służąca w oddziałach separatystów Jana Manuiłowa, jedna z uczestniczek konkursu.
 • Donieck: Ujawniają się podziały między separatystami

  Komplikuje się sytuacja w Doniecku. Okazuje się, że prorosyjscy separatyści nie stanowią jednolitego frontu. W czwartek 29 maja bojownicy z batalionu Wostok – złożonego głównie z Rosjan – zbrojnie otoczyli siedzibę samozwańczej Ludowej Republiki Doniecka i nakazali znajdującym się w niej ludziom opuszczenie budynku. Najprawdopodobniej przyczyną sporu pomiędzy dwiema grupami były doniesienia o rzekomym splądrowaniu przez prorosyjskie oddziały supermarketu w pobliżu Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Siergieja Prokofiewa, o który 26 maja toczyły się ciężkie walki. Do pogłębienia się podziałów wśród separatystów przyczyniła się zapewne postawa Władimira Putina, który zapowiedział, że uszanuje wybór nowego prezydenta Ukrainy. Oficjalnie Kreml nie wspiera separatystów, ale panujący w obwodzie donieckim chaos jest mu na rękę. Tymczasem zwolennicy oderwania się od Ukrainy zaczynają tracić orientację co do obranego kursu.
 • Walki w Doniecku. Media obiegły drastyczne zdjęcia

  Światowe media obiegły przerażające zdjęcia z prowizorycznej kostnicy w Doniecku, gdzie we wtorek złożono kilkadziesiąt ciał prorosyjskich separatystów – bojowników Ludowej Republiki Doniecka. 26 maja ukraińskie wojsko rozpoczęło operację antyterrorystyczną na wschodzie kraju. Skierowano tam helikoptery bojowe i najlepiej wyszkolone i uzbrojone oddziały lądowe. Wyjątkowo krwawy bój stoczono o Międzynarodowy Port Lotniczy im. Siergieja Prokofiewa. Donieccy separatyści chcą oderwać się od Ukrainy. Z kolei rząd w Kijowie, po aneksji Krymu przez Rosję, jest zdeterminowany, by bronić integralności terytorialnej pogrążonego w chaosie państwa.