dom pasywny

Artykuły - Dom pasywny (28)

 • Dom pasywny - duża oszczędność czy zbędny wydatek?

  Dom pasywny - duża oszczędność czy zbędny wydatek?

  Domy pasywne obecne są w Polsce od 2006 roku, kiedy to w Smolcu pod Wrocławiem powstał pierwszy tego typu budynek mieszkalny. Dziś Polacy budują je coraz chętniej - a jednak nadal jest to rozwiązanie mało znane.
 • Nie wyrzucaj pieniędzy przez okno - postaw (na) dom pasywny

  Nie wyrzucaj pieniędzy przez okno - postaw (na) dom pasywny

  Rozwiązania energooszczędne stosowane przy budowie domu pasywnego wymagają zainwestowania większej ilości pieniędzy. Mimo tego są korzystne, pozwalają bowiem na płacenie mniejszych rachunków. Inwestycja po jakimś czasie się zwraca. Nic dziwnego, że budownictwo pasywne cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Co powinniśmy wiedzieć przed przystąpieniem do budowy domu energooszczędnego?
 • Budowa domu pasywnego - warto?

  Budowa domu pasywnego - warto?

  Budownictwo pasywne rządzi się jeszcze bardziej rygorystycznymi prawami niż budownictwo energooszczędne. Choć obie koncepcje w założeniach mają przyczynić się do obniżenia kosztów ogrzewania, jednak projekt domu pasywnego zakłada bardziej restrykcyjne wymogi.
 • Za kilka lat co piąty dom powinien być przynajmniej pasywny

  Za kilka lat co piąty dom powinien być przynajmniej pasywny

  Przepisy, które wejdą w życie w 2021 roku, zrewolucjonizują polskie budownictwo. Nowe domy będą musiały być energooszczędne. Najbardziej opłacalne stanie się inwestowanie w architekturę pasywną. Jednocześnie zmniejszy się koszt materiałów potrzebnych do ich konstruowania.
 • Domy pasywne - czy gra jest warta świeczki?

  Domy pasywne - czy gra jest warta świeczki?

  W ofercie domów jednorodzinnych, oferowanych na rynku pierwotnym, coraz częściej pojawiają się nowoczesne budynki z rozwiązaniami energooszczędnymi. W dobie rosnących kosztów energii, wpływ czynnika niskiego zapotrzebowania na ogrzewanie nabiera coraz większego znaczenia w procesie zakupu. Warto prześledzić, jaki wybór mają obecnie osoby zdecydowane na najefektywniejsze energetycznie konstrukcje - domy pasywne.
 • Domy pasywne - oszczędność czy strata pieniędzy?

  Domy pasywne - oszczędność czy strata pieniędzy?

  Podczas wyboru projektu domu zwracamy uwagę na walory wizualne, funkcjonalność oraz energooszczędność. W ostatnich latach można zauważyć rosnące zainteresowanie domami pasywnymi, które powoli rewolucjonizują budownictwo zachodniej Europy. W naszym kraju nadal jest to mało znana nowość, którą często mylimy z domami energooszczędnymi. Kalkulatory Budowlane postanowiły sprawdzić, ile tak naprawdę można oszczędzić na kosztach eksploatacji, budując dom pasywny oraz czy zwiększone koszty budowy kiedykolwiek się zwrócą.
 • Komisja Europejska bierze się za nasze budynki. Będziemy słono płacić

  Komisja Europejska bierze się za nasze budynki. Będziemy słono płacić

  Komisja Europejska pozywa Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE. Nasz kraj do tej pory nie wdrożył dyrektywy dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków.
 • Finansowanie ekoinwestycji

  Finansowanie ekoinwestycji

  Jeśli myślisz o budowie ekodomu lub zakupie ekomieszkania, zainteresuj się możliwościami finansowania takich inwestycji. Starając się o kredyt w odpowiednim banku, możesz uzyskać wsparcie w ramach rządowego wsparcia budownictwa ekologicznego, co przynosi również korzyści w postaci dopłaty do kredytu pokrywającej część wyższych kosztów inwestycyjnych, niższych kosztów eksploatacji budynku i w efekcie podniesienia wartości całego budynku.
 • Projekt o charakterystyce energetycznej budynków trafi do Komitetu Stałego RM

  Projekt o charakterystyce energetycznej budynków trafi do Komitetu Stałego RM

  Projekt ustawy o charakterystyce energetycznej budynków powinien trafić do Komitetu Stałego Rady Ministrów pod koniec listopada - zapowiada resort transportu. Ma on zachęcić inwestorów do stosowania technologii ograniczających zużycie energii w domach.
 • Pierwszy dom pasywny wybudowany w woj. zachodniopomorskim

  Pierwszy dom pasywny wybudowany w woj. zachodniopomorskim

  W Tychowie koło Stargardu Szczecińskiego odbyła się uroczysta premiera pierwszego i jedynego certyfikowanego domu pasywnego w województwie zachodniopomorskim. Podczas premiery został wręczony certyfikat domu pasywnego, wydany przez Passivhaus Institut w Darmstadt.

Filmy - Dom pasywny (1)

 • Polska technologia budowlana podbija świat

  - System jest podobny do klocków LEGO. Składamy ze sobą elementy, które mają ząbki. To jest jak zabawa dla dzieci - powiedział Jakub Wójcik, wiceprezes firmy, która buduje domy pasywne. 25 lat temu Andrzej Wójcik sprzedał swoje mieszkanie, zapożyczył się u znajomych i rodziny, wziął kredyt i otworzył zakład produkujący styropianowe klocki, które miały maksymalnie uprościć budowę domów jednorodzinnych. Takie domy dobrze sprawdzają się zarówno na mroźnej Syberii, jak i na upalnym Półwyspie Arabskim. Z takiego rozwiązania skorzystał między innymi król Maroko podczas budowy swojego pałacu. Aż 95 procent produkcji trafia za granicę. Polacy tą technologią zainteresowali się dopiero trzy lata temu. - Największym problemem było to, że rynek nie był jeszcze gotowy na takie rozwiązanie. Styropian był wówczas niechcianym materiałem, dzisiaj uznaje się go za najbardziej sprzyjający zdrowiu człowieka - podkreślił Andrzej Wójcik, prezes firmy. (Dzień Dobry TVN/x-news)