dom energooszczędny

Artykuły - Dom energooszczędny (46)

 • Polacy stworzyli energooszczędny dom na kołach

  Polacy stworzyli energooszczędny dom na kołach

  ​Naukowcy Politechniki Krakowskiej zaprojektowali i testują energooszczędny dom na kołach.
 • Czy dom energooszczędny to rzeczywiście oszczędność? Sprawdzamy!

  Czy dom energooszczędny to rzeczywiście oszczędność? Sprawdzamy!

  W zależności od rodzaju budynku mieszkalnego będziemy ponosić adekwatne koszty ogrzewania. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest ogrzewanie domu energooszczędnego. Specjalna konstrukcja budynku pozwala na znaczne obniżenie kosztów wytwarzania energii cieplnej w porównaniu do tradycyjnego budownictwa. Warto porównać różnice poszczególnych typów domów, by podjąć właściwą decyzję odnośnie inwestycji.
 • Budowa domu pasywnego - warto?

  Budowa domu pasywnego - warto?

  Budownictwo pasywne rządzi się jeszcze bardziej rygorystycznymi prawami niż budownictwo energooszczędne. Choć obie koncepcje w założeniach mają przyczynić się do obniżenia kosztów ogrzewania, jednak projekt domu pasywnego zakłada bardziej restrykcyjne wymogi.
 • Jedno piętro, bez piwnicy, w tradycyjnej technologii - Raport o budowie domów w Polsce 2016

  Jedno piętro, bez piwnicy, w tradycyjnej technologii - Raport o budowie domów w Polsce 2016

  Serwis Oferteo.pl jak co roku zbadał preferencje budowlane Polaków. Najnowszy "Raport o budowie domów w Polsce" pokazuje, że wciąż jesteśmy przywiązani do tradycyjnych technologii i chętniej budujemy domy według gotowych projektów. Obok stałych trendów uwidacznia się coraz większa popularność ogrzewania pozyskiwanego ze źródeł odnawialnych. Większym powodzeniem niż w poprzedniej edycji badania cieszą się również najmniejsze działki - o powierzchni do 5 arów.
 • Czy okna energooszczędne rzeczywiście się opłacają?

  Czy okna energooszczędne rzeczywiście się opłacają?

  W ostatnich latach coraz więcej mówi się o budownictwie energooszczędnym. Jest to nowy trend, który przekłada się na zmniejszenie kosztów eksploatacji pomieszczeń. Jednym z nowoczesnych rozwiązań budowlanych są energooszczędne okna, które zapewniają minimalny współczynnik przenikania ciepła. Ale czy na pewno warto w nie inwestować?
 • Domy szkieletowe - twój dom w kilka miesięcy

  Domy szkieletowe - twój dom w kilka miesięcy

  Wybór technologii, w której powstanie dom, nie jest oczywisty. Najpopularniejsza w Polsce technologia murowana, zwana również tradycyjną, nie zawsze okazuje się najlepsza. Przyjrzymy się technologii szkieletowej, która coraz bardziej zyskuje na popularności. Jest to szybka technologia, w której coraz częściej buduje się niedrogie domy energooszczędne.
 • Dom parterowy czy z poddaszem? Który tańszy?

  Dom parterowy czy z poddaszem? Który tańszy?

  Pierwszym krokiem do budowy nowego domu jest wybór odpowiedniego projektu. Wśród ofert architektów znajdziemy przede wszystkim budynki parterowe oraz takie z poddaszem użytkowym. Wybór nie jest taki oczywisty, tak samo jak różnica w kosztach. Sprawdźmy więc, który dom będzie tańszy!
 • Czym są mostki cieplne w budynku?

  Czym są mostki cieplne w budynku?

  Miejsca, przez które ciepło ucieka z domu to mostki cieplne (mostki termiczne). Mogą one podnosić nawet o 20 procent zapotrzebowanie budynku na ciepło. Zwiększają one więc koszty ogrzewania domu. Jak obniżyć rachunki? Należy wyeliminować ubytki ciepła, czyli popularne mostki.
 • Będzie łatwiej o dopłatę na dom energooszczędny

  Będzie łatwiej o dopłatę na dom energooszczędny

  Bardziej elastyczne podejście, mniej skomplikowana procedura, możliwość obniżenia kosztów - to ułatwienia w programie budowy domów energooszczędnych realizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 • Audyt energetyczny: Rozwiązanie, które pomoże zaoszczędzić na ogrzewaniu

  Audyt energetyczny: Rozwiązanie, które pomoże zaoszczędzić na ogrzewaniu

  Audyt energetyczny jest ekspertyzą podejmowaną w celu oceny, a w konsekwencji zmniejszenia ilości zużywanej w budynku energii. Może on być wykonany w pełni lub dotyczyć wyłącznie wybranych zagadnień, jak oświetlenie, ogrzewanie, chłodzenie itp.

Filmy - Dom energooszczędny (6)

 • Najnowsze technologie pozwalają znacząco ograniczyć zużycie energii w domach

  W budynkach spędzamy ok. 90 proc. naszego czasu, dlatego wybór projektu domu powinien być dobrze przemyślany. Podstawą jest funkcjonalność budynku uwzględniająca liczbę mieszkańców, ich styl życia i potrzeby. Przy wyborze projektu duże znaczenie ma także wielkość działki i położenie budynku względem stron świata. Odpowiednie rozmieszczenie okien pozwoli ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem i oświetleniem domu – radzą eksperci Velux Polska. – Planując budowę domu, warto się zastanowić, czy wybierzemy projekt typowy z bardzo szerokiej oferty na rynku, czy zwrócimy się do architekta o opracowanie indywidualnego planu. Należy pamiętać o tym, że zarówno wybór projektu, jak i późniejsza budowa domu będą miały przez wiele lat wpływ na nasze warunki mieszkaniowe i na naszą jakość życia – mówi Monika Kupska-Kupis z Velux Polska. Oferta dostępna na rynku jest bardzo szeroka, zarówno pod względem stylu, jak i wielkości. Zdaniem architektów najważniejsze, by dom był funkcjonalny i wygodny, a jego utrzymanie nie generowało zbyt wysokich kosztów. Już na etapie wyboru projektu trzeba sobie odpowiedzieć na wiele pytań.
 • Energooszczędne domy mogą obniżyć opłaty nawet do 40 proc.

  Dom zbudowany zgodnie ze standardami będzie kosztował mniej, natomiast energooszczędny w dłuższej perspektywie pozwoli nam zaoszczędzić do 40 proc. Dla tych, którzy myślą długofalowo, jest to istotna informacja – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Henryk Kwapisz, dyrektor relacji instytucjonalnych Saint Gobain.
 • Oto domy przyszłości! Tanie i ekologiczne

  Technologia wykorzystująca słomę i drewno robi furorę w budownictwie mieszkaniowym we Francji, gdzie dotychczas posłużyła do wybudowania około 3 tysięcy domów jednorodzinnych. Teraz pora na budynki wielorodzinne. Specjaliści zapewniają, że jest to budulec wysokiej jakości, odporny na ogień. Budynki wznoszone w tej technologii są też wydajne energetycznie. Miesięczny koszt eksploatacji ma być w ich przypadku 10-krotnie niższy niż w blokach z lat 70. - Ciepła woda jest za darmo; ogrzewanie prawie nic nie kosztuje. Taniej już się nie da! - podkreślają fachowcy.
 • Wybrano banki, które udzielą kredytów z dopłatą na budowę domów energooszczędnych

  Siedem banków będzie udzielać kredytów z dopłatą na budowę domów energooszczędnych. W większość są to banki komercyjne. Program ma ruszyć jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Według badań Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, obecnie skorzystać z niego chce co czwarty inwestor. Komentuje Witold Maziarz, rzecznik prasowy NFOŚiGW.