Pogoda - Dolny Śląsk

Artykuły - Dolny Śląsk (19)

 • Dolny Śląsk w miniaturze

  Dolny Śląsk w miniaturze

  W 2003 roku w Kowarach na Dolnym Śląsku został otworzony, jeden z pierwszych w Polsce, Park Miniatur. Przedstawione sa w nim modele najpopularniejszych atracji na Dolnym Śląsku. Tematyka Parku, jest tak dobrana, żeby zwiedzający, mogli odnaleźć oryginały w okolicy i porównać z miniaturami. Podczas załamania pogody Park przyciąga wielu turystów, szczególnie tych, którym aura nie pozwoliła wyjść w góry. Jest to rówież świetne miejsce na wycieczki z dziećmi. Dokładność z jaką wykonano modele jest godna podziwu. Sami sprawdźcie!
 • 10 najpopularniejszych budynków na Dolnym Śląsku

  10 najpopularniejszych budynków na Dolnym Śląsku

  Dolny Śląsk to kraina geograficzna wciąż nieodkryta przez turystów. Znajduje się tu wiele ciekawych zabytków i atrakcji. Poniżej przedstawiamy jedynie crème de la crème budynków które można tam zobaczyć. Z pewnością są one gratką dla miłośników architektury.
 • Świeradów-Zdrój, wycieczki piesze

  Świeradów-Zdrój, wycieczki piesze

  Na południowo-zachodnim krańcu Polski, w Górach Izerskich, położone jest niewielkie uzdrowisko Świeradów-Zdrój. Malownicza zabudowa miasta rozciąga się w niewielkiej śródgórskiej kotlinie, pomiędzy górskimi grzbietami, przez które od północy przebiega granica z Czeską Republiką. Uzdrowisko położone jest z dala od głównych szlaków komunikacyjnych i dużych miast, a w samym mieście próżno szukać gwarnych deptaków i centrów handlowych. Zwiedzając okolice ma się wręcz wrażenie, że zgiełk wielkich wczasowisk, tak bardzo typowy dla kurortów, ominął Świeradów i otaczające go Góry Izerskie, pozostawiając to miejsce w spokoju. To właśnie spokój i kontakt z otaczającą przyrodą stanowią wielką zaletę miasta. Zapraszamy więc do Świeradowa-Zdroju – miasta, które warte jest poznania o każdej porze roku.
 • Dolina Pałaców i Ogrodów na Dolnym Śląsku

  Dolina Pałaców i Ogrodów na Dolnym Śląsku

  Dolina Pałaców i Ogrodów to kraina pod Karkonoszami, rozciągająca się wzdłuż rzeki Bóbr. Ze względu na wyjątkowe walory krajobrazowe, tereny te upodobały sobie ważne osobistości na dworze pruskim, budując tutaj swoje rezydencje. Pamiątką po tych znakomitych gospodarzach są obecnie wspaniałe pałace, przy których rozpościerają się rozległe ogrody. Cały kompleks został w 2012 roku wyróżniony przez Prezydenta RP jako Pomnik Historii.
 • Zamek Książ, perła Dolnego Śląska

  Zamek Książ, perła Dolnego Śląska

  Najbardziej znanym zabytkiem Wałbrzycha jest największy ze śląskich zamków- Książ. Powstały w XIII w. jako piastowska warownia, od 1509 r. należał do hrabiowskiej rodziny Hochbergów, którzy stworzyli potężną rezydencję reprezentującą wszystkie style aż do neoromanizmu. Z historią zamku wiąże się wiele tajemniczych legend, jedna z nich mówi, że to właśnie w okolicach Książa ukryty jest złoty pociąg. Nie wiadomo do czego miały posłużyć Hitlerowi podziemnia zamku, natomiast faktem jest, że to jedna z najczęściej odwiedzanych dolnośląskich atrakcji. W kompleksie znajduje się hotel i sklepy, a oferta zwidzania przystosowana jest do różnych oczekiwań klientów. Prowadzone są tam lekcje zamkowe, nocne zwiedzanie i inne wydarzenia, które przyciągają rzesze turystów. Jednoczesnie lasy dookoła obiektu są idealnym miejscem na odpoczynek.
 • Zamek w Bolkowie i kościół pokoju w Jaworze- atrakcje i rady dla kierowców

  Zamek w Bolkowie i kościół pokoju w Jaworze- atrakcje i rady dla kierowców

  Bolków i Jawor to miasta połączone drogą E65. Podróżując autem nie sposób nie zobaczyć największych atrakcji w tych miastach jakimi są: zamek w Bolkowie, murów zamku Świny oraz ewangelickiego kościoła pokoju w Jaworze. Do Jawora warto się wybrać w czasie święta chleba, które jest doskonałą okazją do zapoznania się z piekarską i piernikarską tradycją Dolnego Śląska.
 • Kletno i Jaskinia Niedźwiedzia, czyli Dolny Śląsk jakiego nie znasz!

  Kletno i Jaskinia Niedźwiedzia, czyli Dolny Śląsk jakiego nie znasz!

  Jaskinia Niedźwiedzia to miejsce które musi odwiedzić każdy fan tych form geologicznych! Przez kontakt metamorfizmu, który zachodzi w jej okolicach, na wyciągnięcie ręki są tam żadkie minerały, najbogatsza w Polsce szata naciekowa, a w 1966 roku znaleziono tam kości zwierząt z epoki lodowcowej. Stąd wzięła się nazwa jaskini- "Niedźwiedzia". Ze znalezisk wynika że była najliczniej zamieszkiwana przez niedźwiedzia jaskiniowego. Obecnie jest dobrze przygotowana na wizyty turystów. Nieopodal znajduje się wieś Kletno o daleko sięgających tradycjach górniczych.
 • Szczegółowa prognoza pogody na Wigilię

  Szczegółowa prognoza pogody na Wigilię

  Niewielki mróz, przelotne opady śniegu i sporo chwil ze słońcem - taka będzie pogoda 24 grudnia, w wigilię świąt Bożego Narodzenia.
 • Ogromne straty po nawałnicach na Dolnym Śląsku. "Nie poradzimy sobie sami"

  Ogromne straty po nawałnicach na Dolnym Śląsku. "Nie poradzimy sobie sami"

  W powiecie lubańskim na Dolnym Śląsku zakończyło się szacowanie strat po ostatnich nawałnicach, których skutkiem była powódź. Sięgają one aż 100 milionów złotych, a w samej Olszynie potrzeba 50 milionów. Powodzianie czekają na rządową pomoc, bo gminna kasa jest pusta. "Nie poradzimy sobie bez rządowej pomocy" - podkreśla burmistrz miasta.
 • Ogromne zniszczenia po nawałnicach. Uszkodzonych zostało 556 budynków

  Ogromne zniszczenia po nawałnicach. Uszkodzonych zostało 556 budynków

  Trwa liczenie strat po potężnych nawałnicach, które przeszły w nocy z poniedziałku na wtorek nad Dolnym Śląskiem. Na terenie dziewięciu gmin uszkodzonych zostało w sumie 556 budynków mieszkalnych. Najbardziej ucierpiały miejscowości w powiecie lubańskim. Dolnośląski Urząd Wojewódzki rozpoczął wypłaty pierwszych zasiłków dla mieszkańców gmin dotkniętych żywiołem.

Filmy - Dolny Śląsk (1)

 • Uciążliwa susza. Na Dolnym Śląsku pomagają strażacy

  Długotrwałe upały i brak deszczu w wielu regionach przyniosły suszę. Wysychają rzeki i stawy, a nawet ujęcia głębinowe wody. W gminie Leśna na Dolnym Śląsku z ograniczonym dostępem do wody zmaga się już niemal 5 tysięcy mieszkańców, a około 30 rodzin w ogóle zostało odciętych. Pomagają strażacy. Kursują kilkanaście razy dziennie, rozwożąc wodę mieszkańcom. (TVN24/x-news)