dni tygodnia

Artykuły - Dni tygodnia (40)

 • Płatne parkowanie w niedzielę - za i przeciw

  Płatne parkowanie w niedzielę - za i przeciw

  Do Sejmu niedługo trafi ustawa umożliwiająca samorządom pobieranie opłat parkingowych w weekendy oraz swobodne ustalanie ich wysokości w pozostałe dni tygodnia. Z perspektywy ekonomicznej jest to dobre rozwiązanie, ale trzeba zabezpieczyć się przed jego nadużywaniem.
 • Najważniejszy dzień tygodnia dla złotego

  Najważniejszy dzień tygodnia dla złotego

  Poranny handel na złotym przynosi nieznacznie osłabienie wyceny polskiej waluty przed kluczową decyzją RPP. Złoty kwotowany jest przez uczestników rynku następująco: 4,179 zł za euro, 3,079 zł wobec dolara amerykańskiego oraz 3,387 zł względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu pozostają poniżej poziomu 4,00 proc. (aktualnie 3,924 proc. w przypadku obligacji 10-letnich).
 • Adrenalina rośnie - EUR/PLN blisko 4,22

  Przed nami dwa najważniejsze dni tygodnia - środa (5.09) dla rynku krajowego i czwartek (6.09) dla rynku euro/dolara - kiedy to decyzje w sprawie prowadzonej polityki monetarnej będą podejmowały kolejno RPP i EBC. Od wyniku tych spotkań będą bowiem zależeć dalsze zmiany na rynkach finansowych.
 • Wakacyjny handel nie chce opuszczać parkietów

  Wydawało się, że dzisiaj europejskie indeksy zostaną rozruszane przez wznowienie po wakacyjnej przerwie politycznych spotkań oraz nieco bogatsze kalendarium w porównaniu do dwóch pierwszych dni tygodnia. Nadzieje na żywszy handel okazały się jednak płonne i przez znaczną część sesji niewiele się działo. Dopiero popołudnie wprowadziło nieco atrakcji, które jednak reguły rynkowej gry nie zmieniło.
 • Złoty nadal "więźniem" globalnych nastrojów

  Rynki finansowe nadal z niepokojem patrzą na Europę. Na pierwszy plan wciąż wysuwa się Hiszpania i otwarte pytanie, czy Madryt znajdzie fundusze na dokapitalizowanie krajowych banków. Niemniej, czwartek i piątek to dwa ostatnie dni tygodnia, w których zaplanowane zostały publikacje ważnych danych makroekonomicznych.
 • Amerykańskie puzzle

  Sporym zaskoczeniem okazał się odczyt amerykańskiego indeksu koniunktury w przemyśle. ISM wzrósł drugi raz z rzędu, mimo iż wcześniej spory spadek odnotował indeks Chicago PMI. Niewykluczone jednak, iż radość rynków po tych danych jest przedwczesna. O ile jednak wątpliwości co do koniunktury w amerykańskim przemyśle zostaną rozwiane najwcześniej w połowie maja, o tyle o nastrojach rynkowych zdecydują dane z rynku pracy. A tu każdy z pozostałych dni tygodnia przyniesie coś nowego: dziś raport ADP.
 • Operacja LTRO może mieć negatywny wpływ na wycenę euro

  Finalizacja ustaleń dotyczących pomocy dla Grecji, jaka miał miejsce w ubiegły poniedziałek (20.02) pozytywnie nastroiła inwestorów na kolejne dni tygodnia. W rezultacie w weekend wspólna waluta oscylowała w okolicach 1,348 - poziomu najwyższego od przełomu listopada i grudnia 2011 roku. Przyznanie pomocy powinno uspokoić rynek na jakiś czas, a na jak długo mogą pokazać chociażby kwietniowe wybory w Grecji.
 • Nie odróżniała dni tygodnia

  Nie odróżniała dni tygodnia

  Pod koniec swojego życia wokalistka Amy Winehouse przestała odróżniać dni tygodnia - twierdzi bliski znajomy tragicznie zmarłej gwiazdy.
 • Spokojny początek ostatniego dnia tygodnia

  Wczorajsza sesja amerykańska pozwoliła głównej parze walutowej na odrobienie części spadków jakie wczoraj wywołali inwestorzy realizujący częściowo swoje zyski.
 • Pierwszy dzień tygodnia przyniósł dalsze spadki eurodolara

  Notowania wspólnej waluty w pierwszych godzinach handlu dawały nadzieje inwestorom na korektę ostatnich spadków. Jednak po znacznie słabszych danych na temat zamówień w przemyśle w Niemczech, które zazwyczaj są pomijane przez inwestorów, dzisiaj z uwagi na brak innych publikacji makroekonomicznych, stanowiły impuls do pogłębienia spadków wspólnej waluty.

Filmy - Dni tygodnia (1)

 • Polimaty: Skąd się wzięły dni tygodnia?

  Skąd wzięły się dni tygodnia i ich nazwy? Który dzień tygodnia jest tak naprawdę tym pierwszym? Dlaczego wyznawcy judaizmu odpoczywają w sobotę, a nie w niedzielę? Odpowiedzi na te i inne pytania przynosi kolejny odcinek cyklu "Polimaty".