DNA

Synonimy:
kod genetyczny,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - DNA (546)

Filmy - DNA (4)

 • Genetyczne śledztwo Karin Bojs. Co udało jej się odkryć?

  Szwedzka dziennikarka Karin Bojs postanowiła sprawdzić swoje pochodzenie i w tym celu przeanalizowała 54 tysiące lat. Z jakich technik i źródeł korzystała? Czego dowiedziała się na temat swoich przodków? Dziennikarka opowiedziała o swoich odkryciach i korzeniach. Czy jakaś informacja ją zaskoczyła? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Kobiece DNA. Kobiety to szefowe przyszłości?

  Kobiety to szefowe przyszłości? Jakie cechy kobiet będą pożądane? Rozmawiały o tym ekspertka ds. zachowań społecznych kobiet Katarzyna Pawlikowska, wydawca i właścicielka agencji PR Ilona Adamska oraz headhunter Katarzyna Niezgoda. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Naukowcy poznają kod nieśmiertelności?!

  Żebropławy i inne maleńkie organizmy żyjące w oceanie zostały wyposażone przez naturę w niezwykłe zdolności. Potrafią regenerować uszkodzone części "ciała", w dodatku w niesamowitym tempie. Niektóre z nich są nawet w stanie odtworzyć prymitywny mózg! Naukowcy chcą poznać tajemnice kodu genetycznego tych stworzeń - wierzą bowiem, że ma on kluczowe znaczenie dla rozwoju współczesnej medycyny. - Człowiek nie potrafi regenerować swojego mózgu. Nie ma też zdolności regeneracji rdzenia kręgowego. Rany u ludzi nie goją się, nie pozostawiając blizn. A niektóre istoty żywe mogą zrobić to wszystko w ciągu dwóch i pół godziny! - mówi neurobiolog Leonid Moroz. Jeśli badaczom uda się ustalić, co odpowiada za te procesy regeneracji, kolejnym krokiem będzie znalezienie chociażby przybliżonego odpowiednika tych czynników w organizmie człowieka. Być może dzięki temu medycyna będzie w stanie pomóc pacjentom z urazami rdzenia kręgowego lub mózgu.
 • Dla tych, którzy dotknęli dna

  Słowa o. Stanisława Jarosza, przeora klasztoru paulinów z Włodawy, skierowane do ludzi, którym życie wymknęło się spod kontroli...