dłużnik

Artykuły - Dłużnik (4)

 • Rozwiązania prawne dla firm zagrożonych niewypłacalnością

  Rozwiązania prawne dla firm zagrożonych niewypłacalnością

  Aby ułatwić przedsiębiorcy określenie momentu powstania stanu niewypłacalności ustawodawca wprowadził m.in. nowe domniemanie prawne, zgodnie z którym stan ten zachodzi, jeżeli opóźnienie w wykonywaniu zobowiązań pieniężnych przekracza 3 miesiące. Od tego momentu liczony jest 30-dniowy termin na złożenie przez dłużnika wniosku o ogłoszenie upadłości. Uchybienie obowiązkowi wiąże się z powstaniem odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną wskutek niezłożenia na czas wniosku.
 • BIG InfoMonitor: Długi czynszowe sięgają 136 mln zł

  BIG InfoMonitor: Długi czynszowe sięgają 136 mln zł

  Łączna kwota długów czynszowych osób i firm zgromadzonych w BIG InfoMonitor sięga 136 mln zł. Średnio na osobę przypada ponad 11,1 tys. zł. Z powodu nieopłaconego czynszu do rejestru częściej trafiają kobiety, co czwarty dłużnik ma między 55 a 64 lata. Najmniej zamożnym w spłacie czynszów zamierza ulżyć państwo, ale tylko w pierwszych 9 latach najmu.
 • Dobre wieści dla dłużników. Stare zobowiązania szybciej się przedawnią

  Dobre wieści dla dłużników. Stare zobowiązania szybciej się przedawnią

  Zaległe zobowiązania nie tylko przedawnią się szybciej. Wierzycielom będzie też znacznie trudniej je wyegzekwować.
 • Zmiany w ściganiu dłużników

  Proponowane przez rząd zmiany dotyczące przedawnienia roszczeń odciążą sądy. Mniejsze będą koszty funkcjonowania sądów, które finansowane są podatników. Zmiany mogły być jednak większe.
 • Sposoby na trudnych, niewypłacalnych dłużników

  Sposoby na trudnych, niewypłacalnych dłużników

  Proces dochodzenia należności od kontrahentów jest zazwyczaj nie tylko czasochłonny, ale budzi także niepokój przedsiębiorców, w związku z niepewnością co do wypłacalności dłużnika i skuteczności egzekucji komorniczej. Otrzymanie od komornika postanowienia o umorzeniu egzekucji z uwagi na jej bezskuteczność nie oznacza jednak, że wierzyciel jest bezradny.
 • Dłużnik nie ma pieniędzy, więc nie ma problemu

  Dłużnik nie ma pieniędzy, więc nie ma problemu

  Zaległa wierzytelność - termin, który spędza sen z powiek zarówno wierzycielom, jak i dłużnikom. I choć teoretycznie jego przekroczenie powinno być prawdziwym problemem przede wszystkim dla osoby zalegającej ze spłatą, to w warunkach polskich stanowi kamień u szyi również dla wierzyciela. Szczególnie, gdy jest nim przedsiębiorca.
 • Upadłość konsumencka coraz bardziej popularna

  Upadłość konsumencka coraz bardziej popularna

  W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2017 r. w Monitorze Sądowym i Gospodarczym opublikowano informacje o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej względem 2778 osób. Z roku na rok instytucja konsumenckiej upadłości cieszy się coraz większą popularnością, a eksperci wskazują, że taka formuła bankructwa może odgrywać jeszcze większą rolę.
 • Kary umowne w praktyce

  Kary umowne w praktyce

  Kara umowna jest bardzo wygodnym rozwiązaniem zabezpieczającym terminowość i prawidłowość wykonania obowiązków umownych stron. Powoduje to, że przedsiębiorcy i inne podmioty chętnie zamieszczają je w zawieranych umowach dla zabezpieczenia swoich interesów. Należy jednak pamiętać, że konsekwencje niewykonania umów zawierających kary umowne mogą być bardzo poważne, a uwolnienie się od kary bądź zmniejszenie jej wysokości nie zawsze jest możliwe.
 • Wierzyciele łatwiej odzyskają należności

  Wierzyciele łatwiej odzyskają należności

  Poprawa płynności finansowej firm poprzez m.in.: przeciwdziałanie zatorom płatniczym, ułatwienie oceny wiarygodności płatniczej kontrahenta i większą skuteczność dochodzenia roszczeń w sądzie - takie mają być efekty pakietu wierzycielskiego, który częściowo weszła w czwartek w życie.
 • Bat na dłużników już od 1 czerwca

  Bat na dłużników już od 1 czerwca

  Od 1 czerwca br. w życie wchodzą zapisy tzw. pakietu wierzycielskiego, mające przeciwdziałać zatorom płatniczym. Nowela to pilotażowy projekt ze #100ZmianDlaFirm, który wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawicki zaprezentował w zeszłym roku.

Filmy - Dłużnik (1)

 • Masz długi? Nie stroń od rozmowy z wierzycielem

  Brak pracy, problemy rodzinne czy zdrowotne, a równocześnie życie ponad stan – to sprawia, że już 2 mln Polaków ma problemy ze spłatą bieżących należności. Co miesiąc zobowiązanie rośnie wraz z odsetkami, naliczanymi opłatami i nakładanymi karami. Co robić w takiej sytuacji? - Gdy wpadniemy w kłopoty finansowe, najważniejszym krokiem jest kontakt z wierzycielem. Ten pierwotny (np. bank czy ubezpieczyciel) może zaoferować szereg rozwiązań, które pozwolą na rozłożenie zadłużenia w czasie czy umorzenie odsetek – zauważa Krzysztof Różycki, dyrektor strategiczny w firmie Lindorff. Sytuacja wygląda podobnie, gdy do naszych drzwi zapuka negocjator z firmy zarządzającej wierzytelnościami. Nawet jeśli nie mamy pieniędzy, trzeba rozmawiać, aby uniknąć przykrych konsekwencji sądowo-egzekucyjnych. - Gdy chodzi o dawno zaciągnięte czy bardzo duże należności, warto próbować negocjować częściowe odstąpienie od długu w zamian za wcześniejszą spłatę pozostałej kwoty, na którą się umówimy – radzi ekspert.