dłużnik

Artykuły - Dłużnik (4)

 • Zalegasz z opłatami? Twoje dane mogą trafić do sieci

  Zalegasz z opłatami? Twoje dane mogą trafić do sieci

  Publikacja imienia, nazwiska i miasta zamieszkania dłużnika na stronie internetowej giełdy wierzytelności jest zgodna z unijnym rozporządzeniem. Potwierdziły to wyniki niedawnej kontroli UODO.
 • Moskwianie zadłużeni w bankach i urzędach nie wyjadą z Rosji

  Moskwianie zadłużeni w bankach i urzędach nie wyjadą z Rosji

  Ponad 100 tysięcy moskwian ma zakaz wyjazdu za granicę - podało radio Echo Moskwy. Według rosyjskich służb komorniczych, chodzi o tych Rosjan, którzy mają długi wobec banków, urzędów i nie płacą zobowiązań sądowych. Rozgłośnia ustaliła, że ogólna suma zadłużenia mieszkańców rosyjskiej stolicy przekroczyła 130 miliardów rubli, to jest w przeliczeniu około 2 miliardów euro.
 • Wpis do rejestru dłużników - sposób Krakowa na niepłacących mieszkańców

  Wpis do rejestru dłużników - sposób Krakowa na niepłacących mieszkańców

  W trosce o finanse publiczne i poprawę skuteczności w ściąganiu należności od mieszkańców zalegających z opłatami, Urząd Miasta Krakowa będzie przekazywał informacje o osobach niepłacących zobowiązań do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Krakowian - niesolidnych dłużników jest obecnie w BIG InfoMonitor 35 578. W sumie mają do oddania innym wierzycielom ponad 798,2 mln zł. Na tę kwotę składają się m.in. zaległe czynsze, kary za jazdę bez biletu, alimenty, opłaty sądowe, nieuregulowane rachunki za prąd, gaz, wodę czy wywóz nieczystości. Pod względem solidności płatniczej mieszkańcy Krakowa i tak wypadają znacznie lepiej niż mieszkańcy wielu innych miast m.in. Łodzi czy Wrocławia.
 • Rozwiązania prawne dla firm zagrożonych niewypłacalnością

  Rozwiązania prawne dla firm zagrożonych niewypłacalnością

  Aby ułatwić przedsiębiorcy określenie momentu powstania stanu niewypłacalności ustawodawca wprowadził m.in. nowe domniemanie prawne, zgodnie z którym stan ten zachodzi, jeżeli opóźnienie w wykonywaniu zobowiązań pieniężnych przekracza 3 miesiące. Od tego momentu liczony jest 30-dniowy termin na złożenie przez dłużnika wniosku o ogłoszenie upadłości. Uchybienie obowiązkowi wiąże się z powstaniem odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną wskutek niezłożenia na czas wniosku.
 • BIG InfoMonitor: Długi czynszowe sięgają 136 mln zł

  BIG InfoMonitor: Długi czynszowe sięgają 136 mln zł

  Łączna kwota długów czynszowych osób i firm zgromadzonych w BIG InfoMonitor sięga 136 mln zł. Średnio na osobę przypada ponad 11,1 tys. zł. Z powodu nieopłaconego czynszu do rejestru częściej trafiają kobiety, co czwarty dłużnik ma między 55 a 64 lata. Najmniej zamożnym w spłacie czynszów zamierza ulżyć państwo, ale tylko w pierwszych 9 latach najmu.
 • Dobre wieści dla dłużników. Stare zobowiązania szybciej się przedawnią

  Dobre wieści dla dłużników. Stare zobowiązania szybciej się przedawnią

  Zaległe zobowiązania nie tylko przedawnią się szybciej. Wierzycielom będzie też znacznie trudniej je wyegzekwować.
 • Zmiany w ściganiu dłużników

  Proponowane przez rząd zmiany dotyczące przedawnienia roszczeń odciążą sądy. Mniejsze będą koszty funkcjonowania sądów, które finansowane są podatników. Zmiany mogły być jednak większe.
 • Sposoby na trudnych, niewypłacalnych dłużników

  Sposoby na trudnych, niewypłacalnych dłużników

  Proces dochodzenia należności od kontrahentów jest zazwyczaj nie tylko czasochłonny, ale budzi także niepokój przedsiębiorców, w związku z niepewnością co do wypłacalności dłużnika i skuteczności egzekucji komorniczej. Otrzymanie od komornika postanowienia o umorzeniu egzekucji z uwagi na jej bezskuteczność nie oznacza jednak, że wierzyciel jest bezradny.
 • Dłużnik nie ma pieniędzy, więc nie ma problemu

  Dłużnik nie ma pieniędzy, więc nie ma problemu

  Zaległa wierzytelność - termin, który spędza sen z powiek zarówno wierzycielom, jak i dłużnikom. I choć teoretycznie jego przekroczenie powinno być prawdziwym problemem przede wszystkim dla osoby zalegającej ze spłatą, to w warunkach polskich stanowi kamień u szyi również dla wierzyciela. Szczególnie, gdy jest nim przedsiębiorca.
 • Upadłość konsumencka coraz bardziej popularna

  Upadłość konsumencka coraz bardziej popularna

  W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2017 r. w Monitorze Sądowym i Gospodarczym opublikowano informacje o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej względem 2778 osób. Z roku na rok instytucja konsumenckiej upadłości cieszy się coraz większą popularnością, a eksperci wskazują, że taka formuła bankructwa może odgrywać jeszcze większą rolę.

Filmy - Dłużnik (1)

 • Masz długi? Nie stroń od rozmowy z wierzycielem

  Brak pracy, problemy rodzinne czy zdrowotne, a równocześnie życie ponad stan – to sprawia, że już 2 mln Polaków ma problemy ze spłatą bieżących należności. Co miesiąc zobowiązanie rośnie wraz z odsetkami, naliczanymi opłatami i nakładanymi karami. Co robić w takiej sytuacji? - Gdy wpadniemy w kłopoty finansowe, najważniejszym krokiem jest kontakt z wierzycielem. Ten pierwotny (np. bank czy ubezpieczyciel) może zaoferować szereg rozwiązań, które pozwolą na rozłożenie zadłużenia w czasie czy umorzenie odsetek – zauważa Krzysztof Różycki, dyrektor strategiczny w firmie Lindorff. Sytuacja wygląda podobnie, gdy do naszych drzwi zapuka negocjator z firmy zarządzającej wierzytelnościami. Nawet jeśli nie mamy pieniędzy, trzeba rozmawiać, aby uniknąć przykrych konsekwencji sądowo-egzekucyjnych. - Gdy chodzi o dawno zaciągnięte czy bardzo duże należności, warto próbować negocjować częściowe odstąpienie od długu w zamian za wcześniejszą spłatę pozostałej kwoty, na którą się umówimy – radzi ekspert.