długi Polaków

Artykuły - Długi Polaków (20)

 • BIG InfoMonitor: Długi Polaków wzrosły do 78,7 mld zł. Rekordzista ma do oddania ok. 72 mln zł

  BIG InfoMonitor: Długi Polaków wzrosły do 78,7 mld zł. Rekordzista ma do oddania ok. 72 mln zł

  Długi Polaków wzrosły w III kwartale br. do 78,7 mld zł, a liczba niesolidnych dłużników zwiększyła się o blisko 31 tys. osób - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazy Biura Informacji Kredytowej. Rekordzista, mężczyzna z Lubelskiego, ma do oddania blisko 72 mln zł.
 • Jak uwolnić się od długów?

  Jak uwolnić się od długów?

  Ponad 3 mln Polaków ma niespłacone zobowiązania finansowe, które łącznie przekraczają 28 mld zł. Z okazji Dnia Bez Długów 17 listopada przedstawiamy kilka krótkich ciekawostek o zadłużeniach Polaków oraz wskazówek, co zrobić, by się uwolnić od długów.
 • Tykająca bomba w portfelach lekarzy

  Tykająca bomba w portfelach lekarzy

  Rynek medyczny rozwija się w zawrotnym tempie, a Polacy coraz chętniej korzystają z prywatnej opieki lekarskiej. Z jednej strony jest to efekt trudności z dostępem do państwowej służby zdrowia, z drugiej - wzrostu płac, który pomaga leczyć się poza NFZ. Dobra passa nie chroni jednak branży medycznej przed problemami finansowymi. Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że prywatne przychodnie i gabinety lekarskie mają ponad 100 mln zł długów.
 • Wicepremier Morawiecki liczy na nasze oszczędności

  Wicepremier Morawiecki liczy na nasze oszczędności

  Wzrost gospodarczy Polski powinien być w mniejszym stopniu zależny od kredytów zagranicznych, a mocniej opierać się o generowanie krajowych oszczędności i innowacyjne inwestycje - uważa wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.
 • Młodzi Polacy nie spłacają długów na czas

  Młodzi Polacy nie spłacają długów na czas

  Dla ponad 567 tys. młodych osób w wieku 18-34 lata pierwsze poważne decyzje finansowe skończyły się problemami, które mogą negatywnie wpływać na resztę ich życia. Jak pokazuje raport BIG InfoMonitor, młodzi Polacy mają problem ze spłatą pożyczek i kredytów, nie płacą rachunków za telefon, gromadzą zaległości za alimenty, czynsz i jazdę na gapę.
 • 500 plus pomógł w spłacie drobnych długów

  Program 500+ pomógł spłacić nieobsługiwane wcześniej zaległości na niższe kwoty - wynika z analizy BIG InfoMonitor. Jednocześnie jednak łączne niespłacone zobowiązania wszystkich osób fizycznych rosną.
 • BIG InfoMonitor: Prawie 2 mln Polaków ma długi

  BIG InfoMonitor: Prawie 2 mln Polaków ma długi

  Zaległe zobowiązania, przekraczające 200 zł z co najmniej 60-dniowym opóźnieniem, na koniec sierpnia 2015 r. miało 1 977 284 osób, czyli 6,3 proc. liczby dorosłych Polaków. Łączna kwota tych zaległości wyniosła 40,39 mld zł.
 • Polacy coraz lepiej radzą sobie z długami

  Polacy coraz lepiej radzą sobie z długami

  Na koniec 2014 roku trudności ze spłatą zobowiązań miało prawie 2,4 mln osób, a kwota zadłużenia wyniosła blisko 41 mld zł. Ale mimo że w ujęciu rocznym długów przybyło, to IV kwartał 2014 roku był pierwszym od ponad roku, kiedy zagrożony dług spadł i to o 613 mln zł. Statystyki nieco się poprawiają, choć wciąż zbyt mało osób, które mają problemy ze spłatą zobowiązań, przyznaje się do nich i podejmują próbę ich natychmiastowego rozwiązania.
 • Portret polskiego dłużnika

  Portret polskiego dłużnika

  15 miliardów 544 miliony 893 tysięcy 793 złotych i 18 groszy to nie wpływy jakie wygenerują bramki na polskich autostradach, ale kwota zadłużenia, na jaką zostali dopisani do bazy danych Krajowego Rejestru Długów mieszkańcy naszego kraju. Z okazji Dnia bez Długów KRD postanowił przyjrzeć się bliżej, kim są zadłużeni Polacy.
 • 10 procent gospodarstw w Polsce ma problemy

  10 procent gospodarstw w Polsce ma problemy

  Osoby w wieku 20-40 lat są najbardziej skłonne do zaciągania zobowiązań finansowych. Tak wynika z badania Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych i Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

Filmy - Długi Polaków (3)

 • Polacy najczęściej nie płacą grzywien oraz kosztów sądowych. Długi przekroczyły 309 mln zł

  W rok liczba dłużników Temidy wzrosła dwukrotnie, a ich łączna zaległość zwiększyła się ze 104 mln zł do ponad 309 mln zł. Najwyższa nieopłacona grzywna wynosi 7 mln zł, a wartość niezwróconego majątku pochodzącego z przestępstwa przekracza 45 mln zł. Na duże wzrosty długów wobec wymiaru sprawiedliwości ma wpływ rosnące zaangażowanie sądów we wpisywanie dłużników do rejestrów. W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor jest już prawie 116 tys. dłużników wymiaru sprawiedliwości.
 • Chętnie pożyczamy, niechętnie zwracamy. Ile długów mają Polacy?

  Co trzeci z nas w ciągu ostatnich dwóch lat wziął kredyt lub pożyczkę. Z raportu BIG InfoMonitor wynika, że ponad 2 mln 515 tys. Polek i Polaków nie radziło sobie z terminową spłatą kredytów i bieżących rachunków. Statystycznie 8 na 100 dorosłych Polaków ma problemy finansowe. Najczęściej pożyczamy na remont mieszkania czy zakup samochodu. Jednocześnie tylko co drugi badany dokładnie analizuje swoją sytuacje finansową przed zaciągnięciem zobowiązania. Jak często Polacy podejmują dodatkowe środki finansowe? Na jaki cel najchętniej przeznaczamy pożyczone pieniądze?
 • Łagodniejsze warunki upadłości konsumenckiej mogą pomóc zadłużonym we frankach

  Kończą się prace nad nowelizacją prawa upadłościowego i naprawczego, która zmniejsza wymogi do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Zmiana może dać ulgę tysiącom Polaków, którzy mają problem ze spłacaniem swoich zobowiązań – zarówno w złotym, jak i we franku szwajcarskim. Pod warunkiem jednak, że nie doprowadzili do swojej niewypłacalności w sposób celowy lub przez rażące niedbalstwo. – Badania różnych instytucji zajmujących się oceną wypłacalności na rynku usług finansowych wskazują, że między 100 a 400 tys. Polaków ma problemy z regulowaniem swoich zobowiązań, więc to jest grupa, do której ta ustawa może trafić. Przy czym nie wszystkie te osoby na pewno będą kwalifikowały się do ogłoszenia upadłości konsumenckiej – mówi Maciej Geromin, ekspert Instytutu Allerhanda.