dług publiczny

Artykuły - Dług publiczny (235)

 • GUS: Mocny spadek polskiego PKB!

  GUS: Mocny spadek polskiego PKB!

  Poznaliśmy najnowsze dane z polskiej gospodarki. Główny Urząd Statystyczny opublikował szybki szacunek PKB za II kwartał 2020 roku. Według GUS, produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w II kwartale 2020 roku zmniejszył się realnie o 8,2 proc. rok do roku, wobec wzrostu o 4,6 proc. w analogicznym okresie 2019 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) zmniejszył się realnie o 8,9 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był niższy niż przed rokiem o 7,9 proc.
 • MFW: Globalny dług będzie rekordowy!

  MFW: Globalny dług będzie rekordowy!

  ​W związku z pandemią MFW przewiduje, że globalny dług publiczny osiągnie najwyższy w historii poziom 101 proc. PKB i będzie wyższy nawet od zadłużenia po II wojnie światowej - napisano na stronach MFW.
 • ​Resort finansów: Państwowy Dług Publiczny na koniec I kw. 2020 r. wyniósł 1.045.473,8 mln zł

  ​Resort finansów: Państwowy Dług Publiczny na koniec I kw. 2020 r. wyniósł 1.045.473,8 mln zł

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że Państwowy Dług Publiczny na koniec I kw. 2020 r. wyniósł 1.045.473,8 mln zł, co oznacza wzrost o 5,5 proc. (54.532,9 mln zł) kwartał do kwartału.
 • Minister finansów: Deficyt nie jest dziś najważniejszy

  Minister finansów: Deficyt nie jest dziś najważniejszy

  - Będę ministrem, który w styczniu miał zbilansowany budżet, a w grudniu być może największy deficyt. Ale też patrząc z drugiej strony, jesteśmy jedynym krajem w UE, który w tym roku będzie mieć spadek PKB mniejszy niż 5 proc. i na pewno - mimo wszystko - jeden z najniższych długów. Od samego początku podkreślaliśmy - lepiej ratować gospodarkę teraz i wydawać pieniądze, niż za rok płakać, że nie mamy ani gospodarki, ani pieniędzy - podkreśla w rozmowie z Interią Tadeusz Kościński, minister finansów.
 • Dług publiczny wzrośnie do 52-53 proc. PKB

  Dług publiczny wzrośnie do 52-53 proc. PKB

  W bazowym scenariuszu Ministerstwa Finansów dług publiczny w 2020 r. wzrośnie do 52-53 proc. PKB - powiedział główny ekonomista w resorcie finansów Łukasz Czernicki. W czarnym scenariuszu dług może sięgnąć 55 proc. PKB.
 • Dług publiczny. Oby politycy nie poszli za daleko

  Dług publiczny. Oby politycy nie poszli za daleko

  Kiedy pandemia wybuchła i okazało się, że zada gospodarkom na całym świecie potężny cios, wszystkie rządy i banki centralne rzuciły się z programami pomocowymi, żeby gospodarcze skutki były jak najmniej bolesne. Teraz trzeba zastanowić się, czy nie zagalopowaliśmy się za daleko.
 • Obligacje na kryzys. Jak pójdziemy w dług?

  Obligacje na kryzys. Jak pójdziemy w dług?

  Zwiększenie długu publicznego może skutkować bogatszą ofertą obligacji dla obywateli. To nie tylko alternatywa wobec coraz mniej dochodowych lokat bankowych i ryzykownego poszukiwania inwestycji przez zdesperowanych oszczędzających, ale także rozsądne rozwiązanie dla państwa, bo wewnętrzny dług jest bezpieczniejszy niż w rękach zagranicy.
 • Jak dużo Polska może zarobić na swoim długu?

  Jak dużo Polska może zarobić na swoim długu?

  Polska po raz pierwszy znalazła się w gronie państw, które sprzedają obligacje rządowe z ujemnym oprocentowaniem. Jednak jest to symboliczny sukces na niewielką skalę.
 • ​Dług spada, trudniej będzie w latach 2021-2022

  ​Dług spada, trudniej będzie w latach 2021-2022

  Dług publiczny
 • Państwowy Dług Publiczny wyniósł 989.179,3 mln zł

  Państwowy Dług Publiczny wyniósł 989.179,3 mln zł

  Państwowy Dług Publiczny na koniec I kw. 2018 roku wyniósł 989.179,3 mln zł, co oznacza wzrost o 2,8 proc. wobec końca 2017 r. - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie. PDP wzrósł o 27.360,5 mln zł w I kwartale 2018 r. wobec końca 2017 r.

Filmy - Dług publiczny (8)

 • Za ukryty rządowy dług zapłacimy jako podatnicy

  Prognozy, że Polska będzie miała najniższy spadek PKB w UE są obarczone dużym ryzykiem. Firmy trzeba ratować, ale rząd robi to w sposób bardzo nieprzejrzysty. Rosnący dług jest ukrywany na różne sposoby, za które zapłacą podatnicy.
 • Jak dużo Polska może zarobić na swoim długu?

  Polska po raz pierwszy znalazła się w gronie państw, które sprzedają obligacje rządowe z ujemnym oprocentowaniem. Jednak jest to symboliczny sukces na niewielką skalę. Gdyby był większy byłoby konieczne, aby za to jednak zapłacić. Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, wartość nominalna obligacji o terminie wykupu w dniu 22 stycznia 2021 r. wyniosła 200 mln euro. Rentowność obligacji to -0,31 proc. przy rocznym kuponie wynoszącym 0 proc.
 • To przyczyny rosnącego zadłużenia państwa

  Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec września 2016 r. wyniosło 902,7 mld zł, co oznacza wzrost o 3,5 mld zł (0,4 proc.) we wrześniu 2016 r., a także wzrost o 68,16 mld zł (8,2 proc.) wobec końca 2015 r. - podało w poniedziałek Ministerstwo Finansów. – Dla nas jako polskiej gospodarki istotne jest to, żeby dług nie rósł zbyt szybko, a przynajmniej, żeby relacja długu do PKB była stabilna – mówi dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.
 • Ukryty dług publiczny rządu jest szczególnie niebezpieczny

  W ciągu roku każdemu Polakowi państwo zabiera tysiąc złotych, aby spłacać dług publiczny. Szczególnie niebezpieczną jego częścią jest dług ukryty. Dług ukryty jest ponad 3-krotnie wyższy od długu jawnego i związane są z nim zobowiązania wobec obywateli - a takimi są emerytury - mogą być niezrealizowane przez rząd.