Diesel

Synonimy:
silniki diesla,
Inne znaczenia:
diesel ,

Artykuły - Diesel (50)

 • Diesel mocno w górę

  Diesel mocno w górę

  W tym tygodniu kierowcy tankujący olej napędowy nie mają powodów do zadowolenia. Podczas gdy w ciągu ostatnich kilku dni ceny benzyn i LPG zmieniły się zaledwie minimalnie, diesel podrożał o 4 grosze i dziś za jego litr płaci się przeciętnie 4,40 zł.
 • Diesel coraz tańszy

  Diesel coraz tańszy

  Notowania ropy naftowej na światowych giełdach cały czas są odporne na spadki, dlatego doniesienia o pogarszającej się sytuacji epidemicznej na świecie i kolejne obostrzenia wprowadzane w związku z pandemią koronawirusa nie przekładają się na razie na wyraźne obniżki na stacjach. W mijającym tygodniu na detalicznym rynku paliw w Polsce potaniał jedynie olej napędowy.
 • Święty Mikołaj ominął stacje

  Święty Mikołaj ominął stacje

  Kierowcy w tym roku chyba nie byli zbyt grzeczni, bo zamiast mikołajkowych prezentów na stacjach czekają na nich podwyżki. W pierwszym tygodniu grudnia nadal mocno drożał autogaz, a średnia cena diesla pierwszy raz od sierpnia br. przekroczyła poziom 5 złotych.
 • Benzyna będzie tańsza od diesla

  Benzyna będzie tańsza od diesla

  Drugi tydzień września przyniósł kolejne, ale niewielkie zmiany cen na krajowych stacjach paliw. Benzyny bezołowiowa 95 i 98 nie zmieniły swoich cen, ale olej napędowy i autogaz podrożały na polskich stacjach o 2 grosze na litrze. Możliwe jednak, że niedawne zmiany cen paliw na rynku hurtowym podbiją jeszcze ceny obu tych produktów.
 • UOKiK o jakości paliw w 2018 roku

  UOKiK o jakości paliw w 2018 roku

  W przypadku losowo pobranych próbek paliw ciekłych w 2018 r. wymagań nie spełniało 1,9 proc. (rok wcześniej 2,34 proc.) - informuje Inspekcja Handlowa. Podobnie jak w 2017 r., nieprawidłowości rzadziej dotyczyły benzyny (0,75 proc.) niż oleju napędowego (3,4 proc). Próba losowa była nieznacznie większa niż w poprzednim roku: łącznie inspektorzy zbadali 947 próbek pobranych na 947 stacjach.
 • Jakub Faryś (PZPM): Polacy nie tak szybko zrezygnują z diesli. Elektryczna konkurencja nie podoła wymaganiom

  Jakub Faryś (PZPM): Polacy nie tak szybko zrezygnują z diesli. Elektryczna konkurencja nie podoła wymaganiom

  Czysty transport, w tym samochody napędzane prądem, to priorytet dla Unii Europejskiej. Ale jeszcze za wcześnie na radykalne zmiany w motoryzacji. We flotach firmowych królują pojazdy z silnikami wysokoprężnymi. Klienci prywatni już od nich odchodzą i wybierają auta benzynowe, względnie hybrydowe, ale nie elektryczne. Te ostatnie przy licznych zaletach wciąż mają wiele wad. Za mały zasięg, bardzo wysoka cena zakupu i ograniczona liczba stacji ładowania utrudniają ich upowszechnienie. Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wyjaśnia, dlaczego popularne diesle nie ustąpią pola i jak rysuje się przyszłość rynku samochodowego w tym zakresie.
 • Ceny paliw wystrzelą. Diesel będzie droższy od benzyny

  Ceny paliw wystrzelą. Diesel będzie droższy od benzyny

  Cena baryłki ropy naftowej przekroczyła 85 dol. Zmartwieniem kierowców są jednak nie tylko rosnące koszty surowca, ale również siła amerykańskiej waluty. Można się spodziewać, że w ciągu kilku najbliższych dni cena oleju napędowego wzrośnie o 15-20 gr za litr i osiągnie poziomy niespotykane od 4 lat - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Niemieckie restrykcje wobec pojazdów z silnikiem diesla zwiększą podaż używanych aut w Polsce

  Niemieckie restrykcje wobec pojazdów z silnikiem diesla zwiększą podaż używanych aut w Polsce

  U naszych zachodnich sąsiadów sądy zezwalają miastom na wprowadzanie zakazu ruchu starszych samochodów z silnikami wysokoprężnymi. Skutkiem tej decyzji może być zwiększony napływ używanych pojazdów do Polski. Prawdopodobnie będą mniej szkodliwe dla środowiska, niż te dotychczas sprowadzane. Są młodsze i znacznie mniej emisyjne. Wiele z nich spełnia normy Euro-4 i Euro-5, czyli stosunkowo wysokie wymagania w zakresie ochrony środowiska. Dla Polaków o skromniejszych portfelach mogą być dobrym wyborem. Wzrost podaży raczej nie wpłynie na ceny nowych aut. O niemieckim i polskim rynku diesli, a także o podejściu do ekologicznych stref ruchu mówi Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR.
 • Także fiskus traci na nieprawdziwych danych o emisji CO2

  Także fiskus traci na nieprawdziwych danych o emisji CO2

  Kiedyś wszystko było prostsze. Wysokość akcyzy na auta zależała od pojemności silnika, teraz zależy od stopnia zatruwania powietrza. Lecz dane są zaniżane, na czym traci fiskus. Ale to nie jest jedyny problem.
 • Zielone strefy w miastach a zaopatrzenie handlu i gastronomii

  Zielone strefy w miastach a zaopatrzenie handlu i gastronomii

  Największe miasta w Europie borykają się ze smogiem. Jednym z pomysłów na jego ograniczenie jest zakaz wjazdu do centrów miast samochodom spalinowym. To duże wyzwanie dla zaopatrzenia sklepów i restauracji.

Filmy - Diesel (1)

 • EuroparlTV: Jeździsz dieslem? Słono zapłacisz...

  Unia Europejska chce znowelizować dyrektywę o opodatkowaniu energii, uzależniając akcyzę od wydajności paliw. Mimo iż europosłowie bronią kieszeni podatników, podwyżka cen diesla nie jest wykluczona. A to pociągnęłoby za sobą kolejne wzrosty cen...