depresja poporodowa

Artykuły - Depresja poporodowa (16)

 • Depresja poporodowa: fakty, które trzeba znać

  Depresja poporodowa: fakty, które trzeba znać

  To mit, że na depresję poporodową matki zapadają tylko w ciągu pierwszych sześciu tygodni po urodzeniu dziecka. Sprawdź inne błędne przekonania oraz fakty na temat tego groźnego dla matki i dziecka zaburzenia.
 • Większe ryzyko depresji poporodowej po urodzeniu chłopca

  Większe ryzyko depresji poporodowej po urodzeniu chłopca

  Kobiety, które wydały na świat męskiego potomka są nawet o 79 proc. bardziej narażone na depresję poporodową niż kobiety, które urodziły dziewczynkę - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Social Science & Medicine".
 • Dramat w rodzinie Kliczków. Władymir przegrał z powodu żony?

  Dramat w rodzinie Kliczków. Władymir przegrał z powodu żony?

  Władimir Kliczko sensacyjnie przegrał z Tysonem Furym w walce o mistrzostwo świata federacji WBA, WBO, IBF i IBO. Zagraniczne media twierdzą, że za porażką Ukraińca stały problemy rodzinne.
 • Depresja poporodowa. Jak się objawia i jak pomóc

  Depresja poporodowa. Jak się objawia i jak pomóc

  W niedzielę (14.09) w Parku Skaryszewskim w Warszawie matka porzuciła swoje nowo narodzone dziecko. Wcześniej w Miłakowie k. Ostródy policja znalazła zwłoki niemowlaka. Dlaczego matki porzucają i mordują swoje dzieci? Psycholog Monika Sójka mówi, że ma to związek z depresją poporodową. O tym jak ją rozpoznać, jak pomóc matce i zapobiec tragedii opowiadała wraz z o. Hubertem Matusiewiczem z Caritas Polska.
 • Baby blues można pokonać

  Baby blues można pokonać

  Urodziłaś dziecko, wiesz, że powinnaś być szczęśliwa, ale... czujesz głęboki smutek. Jak sobie z nim poradzić i szybko wyjść z dołka?
 • Depresja poporodowa

  Depresja poporodowa

  Oprócz wielkiej radości, narodziny dziecka niosą ze sobą także bardzo dużo stresu. Odczuwany stres jest jedną, chociaż nie jedyną, przyczyną wystąpienia tzw. depresji poporodowej.
 • Niechęć do seksu po porodzie

  Niechęć do seksu po porodzie

  Oczekujecie wspólnie na przyjście dziecka na świat, przegotowujecie pokoik, kupujcie ubranka, wymyślacie wspólnie imię. I wreszcie po wielu trudach związanych z ciążą i samym porodem wasze maleństwo jest na świecie!
 • Depresja poporodowa a inne zaburzenia okołoporodowe

  Depresja poporodowa a inne zaburzenia okołoporodowe

  Podjęcie jakichkolwiek działań terapeutycznych lub farmakologicznych powinno być poprzedzone konsultacją z psychiatrą lub psychologiem, który stwierdza, czy ma do czynienia z depresją poporodową, czy też być może z innego rodzaju zaburzeniem nastroju.
 • Sprawdź, co ty zyskujesz karmiąc piersią!

  Sprawdź, co ty zyskujesz karmiąc piersią!

  Ponad 85 proc. kobiet w USA deklaruje zamiar karmienia piersią przez pierwsze trzy miesiące, ale tylko niewiele ponad 30 proc. rzeczywiście tak robi. Ponad 40 proc. pań rezygnuje po pierwszym miesiącu z karmienia piersią a 15 proc. robi to zaraz po wyjściu ze szpitala.
 • Ryby w diecie zapobiegają depresji poporodowej

  Ryby w diecie zapobiegają depresji poporodowej

  Zawarte w rybach kwasy nienasycone omega-3 pomagają zapobiegać depresji poporodowej.

Filmy - Depresja poporodowa (2)

 • Od baby bluesa do depresji

  Bejbi blues, depresja, poporodowe PTSD - czym się charakteryzują te zjawiska, jak je rozróżnić, kogo dotykają kobiety i jak sobie z nimi radzić? O tym dr Izabella Grzyb. - Depresja raczej wymaga leczenia. Najczęściej, jeśli nie są to silne objawy, to leczeniem z wyboru jest psychoterapia, która pozwala kobiecie na karmienie piersią. Jeśli wprowadzona zostaje farmakoterapia, to kobieta nie może karmić piersią, co wpływa na pogłębienie objawów depresyjnych - mówi psychoterapeutka.
 • Traumatyczny poród! To może się źle skończyć

  Poród sam w sobie nie jest traumą - podkreśla dr n. zdr. Izabella Grzyb. Depresja może wystąpić u kobiet nawet wtedy, gdy poród przebiegał prawidłowo, a dziecko jest całkowicie zdrowe. - Dlatego często nie ma na tę depresję przyzwolenia - podkreśla psycholog. Natomiast zespól stresu pourazowego występuje wtedy, gdy pojawia się trauma. - Jeśli przychodzi do mnie kobieta, której dziecko z zamartwicą leży na oddziale i mówi, że położna powiedziała jej, że to jej wina, bo nie współpracowała, to kobieta dostaje informację, która prawdopodobnie zostanie z nią do końca życia - podkreśla dr Grzyb.