deflacja

Artykuły - Deflacja (122)

Filmy - Deflacja (5)

 • Co się dzieje z cenami w Polsce?

  Przed dwudziestu laty inflacja wynosiła 15 proc. Przed dzięsięciu, czyli w 2007 r. wynosiła zaledwie 2,6 proc. Ostatnie dwa lata to była deflacja. Natomiast w lipcu br. ceny wzrosły o 1,7 proc. rok do roku, a w porównaniu z czerwcem o 0,2 proc. Czy inflacja zacznie przyśpieszać, a wraz z nią przed nami wzrost stóp procentowych? - Jeżeli wyeliminujemy czynniki zewnętrzne, to czynniki składowe wynikające z zachowań konsumentów nie wskazują na powstanie presji inflacyjnej - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. - Są szanse, że inflacja w Polsce pozostanie na niskim poziomie.
 • MFW optymistycznie o Polsce. PKB wzrośnie o 3,5 proc., ale problemem deflacja

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy podtrzymuje prognozę wzrostu PKB dla Polski na poziomie 3,5 proc. To jeden z wniosków po misji tej instytucji w naszym kraju. MFW ostrzega jednak, że zagrożeniem może być utrzymująca się deflacja lub niska inflacja, dlatego zaleca kontynuację łagodnej polityki pieniężnej i równoczesne ograniczanie deficytu. – Po raz kolejny otrzymujemy potwierdzenie, że polska gospodarka jest na bardzo solidnej ścieżce rozwoju. Rzeczywiście perspektywy wzrostu gospodarczego na najbliższe lata są optymistyczne, na 2015 rok nawet bardziej optymistyczne niż rządowe prognozy. Jednocześnie Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaleca z jednej strony kontynuację łagodnej polityki pieniężnej, z drugiej – dalszy ciąg konsolidacji fiskalnej – tłumaczy minister finansów Mateusz Szczurek. Coroczne wizyty ekspertów MFW w Polsce są zawsze okazją do wymiany doświadczeń i poznania oceny naszej gospodarki z innej perspektywy. Dlatego pozytywne wnioski analityków cieszą polski rząd. Minister finansów dodaje, że zalecenia MFW są zgodne z planami gabinetu Ewy Kopacz. Planów dalszej redukcji deficytu budżetowego nie zmienia zniesienie procedury nadmiernego deficytu – Komisja Europejska po 6 latach od objęcia Polski tym mechanizmem zarekomendowała jego zakończenie. Na koniec 2014 r. polski deficyt budżetowy spadł do 3,2 proc. PKB i był tym samym najniższy od 2007 r. W 2010 r. wynosił nawet 7,9 proc. PKB. Analitycy MFW szacują, że deficyt spadnie do 2,75 proc. PKB na koniec tego roku. Rząd prognozuje, że w tym roku deficyt uda się ograniczyć o ok. 0,5 pkt proc., co dałoby poziom 2,7 proc. PKB.
 • Gomułka, BCC: Czy deflacja się kończy?

  "W ostatnich miesiącach mieliśmy do czynienia z deflacją, ale deflacją bardzo szczególnego rodzaju. Chodziło o spadek cen żywności i paliw, a więc o produkty, które nie podlegają wpływowi polityki pieniężnej, ponadto oczekuje się, że oba te źródła deflacyjne zostaną wkrótce usunięte” – mówi główny ekonomista Business Centre Club, profesor Stanisław Gomułka. Podkreśla, że ceny paliw już przestały spadać, a nawet gdzieniegdzie rosną. Ekspert BCC popiera decyzję RPP o niezmienianiu stóp procentowych NBP, gdyż spodziewa się szybkiego zahamowania deflacji. Przewiduje też, że nawet bez obniżania stóp procentowych przejdzie ona w przyszłym roku w inflację na poziomie ponad 1,5%. Taka skala inflacji, tzw. „cel inflacyjny”, jest zdaniem ekonomistów najzdrowsza dla gospodarki.
 • W 2015 roku spółki handlowe mogą liczyć na niewielką poprawę wyników

  Spółki z sektora handlowego w zimową stagnację wpędza dobra pogoda i deflacja. W 2015 r. przewiduje się stabilizację zysków w sektorze oraz ich poprawę w przypadku wybranych podmiotów. - W IV kwartale 2014 r. widzimy brak wzrostów w sektorze handlowym, szczególnie w handlu odzieżą i obuwiem. Do najważniejszych przyczyn należy zaliczyć ciepłą pogodę, którą wpływa na spadek sprzedaży i w związku z tym generuje presję na spadające marże. Poza tym wysokie ceny zapasów mogą powodować w styczniu i lutym mocne wyprzedaże – ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Marek Czachor, analityk Erste Securities Polska.