deficyt handlowy

Artykuły - Deficyt handlowy (84)

 • NBP: Spora nadwyżka w obrotach bieżących

  NBP: Spora nadwyżka w obrotach bieżących

  Nadwyżka w obrotach bieżących w lutym 2020 r. wyniosła 659 mln euro wobec konsensusu 625,5 mln euro nadwyżki - podał NBP. Eksport wzrósł o 5,7 proc. rdr wobec konsensusu wzrostu o 5,0 proc. rdr, podczas gdy import wzrósł o 0,5 proc. rdr wobec prognozy wzrostu o 2,3 proc. W ujęciu 12-miesięcznym nadwyżka w obrotach bieżących wzrosła do 0,8% PKB z 0,5% PKB po styczniu i była najwyższa od 24 lat pokazując, że Polska gospodarka wchodziła w kryzys wywołany pandemią koronawirusa w bezprecedensowo dobrej kondycji.
 • NBP - lepsze dane z handlu zagranicznego

  NBP - lepsze dane z handlu zagranicznego

  Nadwyżka w obrotach bieżących w styczniu 2020 r. wyniosła 2.265 mln euro wobec konsensusu 2.535,0 mln euro deficytu - podał wczoraj NBP. Eksport wzrósł o 3,0 proc. rdr wobec konsensusu wzrostu o 2,7 proc. rdr, podczas gdy import wzrósł o 3,0 proc. rdr wobec prognozy wzrostu o 1,0 proc.
 • Polska traci konkurencyjność. Deficyt największy od siedmiu lat

  Polska traci konkurencyjność. Deficyt największy od siedmiu lat

  Dane NBP o bilansie płatniczym za luty pokazują niebezpieczną tendencję. Wyraźnie rośnie deficyt w obrotach handlowych Polski z zagranicą. Może to oznaczać, że krajowa gospodarka przestaje być konkurencyjna na rynku globalnym. Powód? Zbyt szybki wzrost konsumpcji zagranicznych dóbr.
 • Polska miała deficyt w handlu zagranicznym w wysokości 1,5 mld zł

  Polska miała deficyt w handlu zagranicznym w wysokości 1,5 mld zł

  W okresie styczeń-maj 2018 r. Polska miała ujemne saldo obrotów w handlu zagranicznym w wysokości 1,5 mld zł, wobec nadwyżki w tym samym okresie ub. r. w wysokości 4,6 mld zł - poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny. Ponad jedna czwarta polskiego eksportu trafiła do Niemiec.
 • Rośnie zadłużenie zagraniczne i deficyt obrotów bieżących

  Zadłużenie zagraniczne brutto Polski wzrosło w III kwartale 2016 roku do 315 mld 137 mln euro z 310 mld 233 mln euro w II kw. - podał w piątek NBP. Deficyt w obrotach bieżących w III kwartale wyniósł 2 mld 180 mln euro, wobec 1 mld 357 mln euro nadwyżki w II kwartale - dodał bank centralny.
 • Pierwszy w tym roku deficyt handlowy

  Deficyt obrotów bieżących w lipcu okazał się wyraźnie wyższy od prognoz (1,66 mld EUR; skumulowany za ostatnie 12 miesięcy -0,3% PKB vs. -0,1% PKB w czerwcu) przy głębokim obniżeniu dynamiki eksportu (1% r/r vs. 10,9% r/r w czerwcu) i silnym wzroście importu (6,9% r/r vs. 10% r/r w czerwcu).
 • Inflacja i saldo CAB niższe niż oczekiwano

  Inflacja CPI wyniosła w maju -0,9% r/r (vs. -1,1% r/r w kwietniu). Zaskoczenie (konsensus: -0,7% r/r; PKO -0,6% r/r) wynika przede wszystkim ze spadku cen żywności i napojów bezalkoholowych (-0,2% m/m), który stoi w jaskrawym kontraście z danymi z reszty Europy.
 • Rekordowa nadwyżka w handlu zagranicznym

  Rekordowa nadwyżka w handlu zagranicznym

  - Zaskakująca nadwyżka na rachunku obrotów bieżących w styczniu (+53 mln EUR vs konsensus: -964 mln EUR) przełożyła się na znaczną poprawę 12-mies. salda CAB w relacji do PKB (do -1,0% vs. -1,3% w grudniu).
 • Zaskakujące dane o naszym deficycie handlowym

  Zaskakujące dane o naszym deficycie handlowym

  Opublikowany przez NBP styczniowy odczyt salda na rachunku bieżącym zaskoczył niezwykłą skalą poprawy (i dzięki temu jest bardziej spójny z utrzymującym się od listopada odbiciem zamówień z za granicy według PMI).
 • MG podwyższa prognozę deficytu handlowego

  Ministerstwo Gospodarki w miesięcznym raporcie makroekonomicznym podwyższyło prognozę deficytu handlowego w 2014 roku do 1,3 mld euro z 600 mln euro szacowanego przed miesiącem.