DARPA

Artykuły - DARPA (106)

Filmy - DARPA (4)

 • Rój malutkich robotów konstruktorów

  SRI International opracowuje technologię o nazwie Diamagnetic Micro Manipulation (DM3), która wykorzystuje magnesy do kierowania ruchem malutkich robotów według wcześniej ustalonych instrukcji. System jest bardzo dokładny, a roboty niezwykle zwinne i szybkie – w sekundę są w stanie konać 30 cm. SRI wierzy, że w przyszłości znajdą one zastosowanie w inżynierii, biomechanice czy montażu systemów mechanicznych w niesprzyjających warunkach. Jeszcze bardziej odległy plan zakłada opracowanie większych robotów będących w stanie budować za nas maszyny i urządzenia elektroniczne.
 • RHex – sześcionożny robot do zadań specjalnych

  Inżynierowie wspierani przez DARPA opracowali niewielkiego robota, który doskonale radzi sobie w trudnym terenie. Ma 6 nóg, dzięki którym rozwija prędkość do 10 km/h. Potrafi wspinać się na schody, wskakiwać na niewysokie przeszkody a nawet pływać i nurkować. Maszyna sprawia wrażenie niepozornej, ale stoi za nią wiele lat badań i naprawdę zaawansowana technologia.
 • Atlas - nowy robot DARPA

  Atlas to nowy humanoidalny robot opracowany przez DARPA i Boston Dynamics. Maszyna doskonale radzi sobie nie tylko ze stabilnym chodzeniem, ale także skakaniem i poruszaniem się po schodach. Całość ma 1,9 metra wysokości i waży 150 kg. Konstruktorzy mają nadzieję, że maszyna wyręczy człowieka podczas prac w niebezpiecznych warunkach.
 • Robot kroczący DARPA potrafi rzucać przedmiotami

  Czworonożny robot DARPA potrafi nie tylko podążać za człowiekiem i słuchać jego poleceń głosowych, ale również rzucać przedmiotami. Próbkę jego możliwości można zobaczyć na powyższym materiale wideo. Warto wspomnieć, że robot opracowywany przez Boston Dynamics potrafi udźwignąć ponad 180 kg ładunku i maszerować nieprzerwanie przez 32 km.