darowizna

Artykuły - Darowizna (143)

Filmy - Darowizna (3)

  • Czy rodzinne darowizny są opodatkowane?

    Wiele osób uważa, że darowizna w najbliższej rodzinie jest zwolniona z podatku. Czy jest to prawdą? W jakim czasie jesteśmy zobowiązani, by zgłosić darowiznę do Urzędu Skarbowego. Eliza Kuna wyjaśniła, od jakiej kwoty zapłacimy podatek. W jakiej sytuacji można odwołać darowiznę? (Dzień Dobry TVN/x-news)
  • Zmiany w opodatkowaniu spadków i darowizn dotyczą także dziedziczenia firm

    od 1 stycznia 2018 r. mają obowiązywać zmiany w ustawie o spadkach i darowiznach, dotyczące zwolnienia z opodatkowania. Ze zwolnienia z podatku mają korzystać również nabywcy firmy osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą. Zmiana jest ważna, bo dotyczy również dziedziczenia przez nieformalnych partnerów.
  • Notariusze chcą wprowadzenia darowizny na wypadek śmierci

    Instytucja darowizny na wypadek śmierci byłaby lepsza od zwykłej darowizny dla tych przedsiębiorców, którzy są w podeszłym wieku, a chcą zadysponować swoim majątkiem – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Leszek Zabielski, notariusz. – Nowe rozwiązanie polegałoby na zawarciu z potencjalnym następcą umowy darowizny, ale weszłaby ona w życie dopiero z dniem śmierci przedsiębiorcy. Oznacza to, że zachowa on kontrolę nad firmą oraz prawo do podejmowania kluczowych decyzji w firmie.